FLESZ - Dlaczego śmieci są coraz droższe?
Przeprowadzomo badania w 10 największych miastach Polski polegające na analizie bakteriologicznej 5 wybranych miejsc w przestrzeni publicznej, na które każda osoba jest najbardziej narażona każdego dnia. Badaniom zostały poddane bankomaty (ekrany i przyciski), komunikacja miejska (poręcze w autobusach), sklepy spożywcze (wózki), galerie handlowe (klamki) oraz dworce PKP (poręcze), z których uzyskaliśmy konkretne wartości znalezionych bakterii. Następnie zsumowano liczbę znalezionych bakterii na wszystkich powierzchniach w danym mieście tworząc ranking najczystszych miast w Polsce.
Wyniki są jednoznaczne. Na podium znalazły się Łódź z sumarycznym wynikiem 1470 znalezionych bakterii, Bydgoszcz z 2340 bakteriami i Kraków z 2440 – czytamy w raporcie PSG Polska.
Oto kilka innych, najciekawszych faktów wynikających z raportu:
- Łódź, Bydgoszcz oraz Kraków na podium najczystszych miast w Polsce!
- Poznań, Katowice i Gdańsk najbrudniejszymi miastami w Polsce!
- Łódź najczystszym miastem w Polsce!
- Warszawa posiada najbrudniejsze bankomaty w Polsce!
- Łódź, Poznań i Katowice posiadają najczystsze sklepy w Polsce!
- Kraków Łódź i Lublin może pochwalić się najczystszą komunikacją miejską w Polsce!
- Dworce PKP najbrudniejszą kategorią spośród wszystkich przebadanych!
- Galerie Handlowe z najmniejszą liczbą znalezionych bakterii
Na kolejnych miejscach, za Krakowem są: Białystok, Lublin, Wrocław, Warszawa, Gdańsk, Katowice i Poznań (z ponad 14 tys. wykrytych bakterii).
Kraków. Wokół upiornych ruin hotelu powstało dzikie wysypisk...
Wśród zidentyfikowanych bakterii znaleziono m.in. gronkowca złocistego oraz paciorkowca kałowego, które jak powszechnie wiadomo mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia. Przeprowadzone badanie jakościowe świetnie obrazuje jak ważne jest zachowanie środków ostrożności w postaci np. częstej dezynfekcji rąk w miejscach publicznych. Obecnie trwająca pandemia zmobilizowała wielu ludzi do zachowania tego typu środków ostrożności, ale niestety nie wszystkich. Raport ma za zadanie przypomnieć, że z punktu widzenia nauki na każdym kroku w przestrzeni publicznej istnieje bardzo wiele zagrożeń związanych z zakażeniem różnymi chorobami
Na raport od razu zareagowali miejscy urzędnicy pisząc:
"Co ważne, pod względem czystości w komunikacji miejskiej Kraków zajął wysokie drugie miejsce, tuż za Łodzią.
Wyniki badania potwierdzają skuteczność dezynfekcji tramwajów i autobusów komunikacji miejskiej w Krakowie. Miejscy przewoźnicy: MPK SA i Mobilis – prowadzą cały czas dezynfekcję pojazdów, w tym przede wszystkim tych elementów, których dotykają pasażerowie, a więc właśnie wszystkich przycisków, uchwytów, poręczy, automatów biletowych i kasowników. Również pracownicy MPO Kraków oczyszczają miejską przestrzeń przy pomocy płynu dezynfekującego. Skupiają się przede wszystkim na najważniejszych punktach w mieście – chodnikach i placach przejściach dla pieszych, przystankach autobusowych – miejscach, w których zazwyczaj jest więcej osób. Dezynfekowane również są kosze uliczne, różnego rodzaju poręcze i ławki."
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Zarobki w wojsku. Tyle zarabiają teraz żołnierze od szeregowego do generała
- Ciepło, ale oszczędnie. 9 porad, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie
- Tak wyglądał krakowski Kazimierz zaledwie 60 lat temu
