Wszyscy deskorolkarze, rolkarze i BMX-owcy mogą już korzystać z nowego bronowickiego skateparku. Do ich dyspozycji oddano nowe rampy, czy też ławki. Obiekt rekreacyjny powstał obok ulicy Zarzecze. ZZM podaje, że łączna wartość wykonanych robót skateparku wraz z budową przyłącza kanalizacji deszczowej wyniosła 1 218 878,53zł brutto.
- W tym miejscu wcześniej był skatepark, jednak był zniszczony. Modernizacja została sfinansowana z budżetu ogólnomiejskiego i została wykonana na podstawie dokumentacji projektowej z 2018 roku - dowiadujemy się Zarządu Zieleni Miejskiej.
Niestety w przeszło 1,2 mln inwestycji zabrakło pieniędzy na wykonanie oświetlenia.
Bartosz Polak Kierownik Działu Budowy firmy Techramps, która zajmowała się budową nowego skateparku wylicza prace, które firma wykonała, a wśród nich: rozbiórkę starej nawierzchni, budowę skateparku wraz z odwodnieniem, dostawę małej architektury oraz dostawę mini rampy wraz z nawierzchnią i zagospodarowaniem zieleni.
- Chcąc wykonać oświetlenie ZZM musiałby wykonać dodatkową dokumentację projektową oraz kolejne postępowanie publiczne na realizację tego zakresu. Myślę, że rozszerzenie naszego zakresu o oświetlenie było prawdopodobnie poza możliwościami budżetowymi zamawiającego - tłumaczy Bartosz Polak.
- Projekt nie przewidywał budowy oświetlenia. Na ten moment nie ma planów by go robić. Wszystkie prace zostały już zakończone - mówi Sylwia Groń-Ząbek z Zarządu Zieleni Miejskiej.
Łukasz Gawąd, założyciel Streetpark - Cracow Indoor Skatepark mówi: - Skatepark pod względem projektowym jest bardzo pozytywnie zrobiony. To miejsce pod względem użytkowym jest super wykonane. Obiekt jest skierowany do dzieciaków, także daje dużą możliwość rozwoju.
Jednak założyciel Fundacji Skate Culture Foundation zauważa też minusy tego projektu: - Jedyną rzeczą, która pewnie pojawiła się nieumyślnie, jest brak oświetlenia. Wszystkie boiska piłkarskie, które są orlikami, albo są boiskami szkolnymi, czy też parki kieszonkowe są oświetlone, a żadnego skateparku oświetlonego w tym mieście nie ma. Nie potrafię wytłumaczyć, dlaczego obiekty rekreacyjne jak skateparki nie mają oświetlenia, które mogłoby dać możliwość korzystania z tych obiektów przez cały rok normalnie, a nie tylko w lato do godziny 20.
Na os. Widok na alejkach parku co prawda jest zamontowane oświetlenie, jednak zdaniem Łukasza Gawąda "wymaga ono wymiany, a już na pewno nie oświetli wystarczająco nowego skateparku".
Założyciel Streetpark - Cracow Indoor Skatepark zwraca uwagę, że skateparki przez dzień, gdy jest jasno, są świetnym miejscem do spędzania wolnego czasu przez dzieci. Niestety, gdy tylko zaczyna się robić ciemno, mieszkańcy unikają skateparków m.in. ze względu na to, że stają się one miejscem picia alkoholu.
- Oświetlenie takiego skateparku pozwoli go uwidocznić, a tym samym przestanie być miejscem do nocnego przesiadywania osób z alkoholem - zwraca uwagę Łukasz Gawąd i dodaje - Buduje się na ten moment w Swoszowicach przy ul. Kapielowej skatepark i może chociaż tam będzie zrobione oświetlenie, by móc wykorzystywać potencjał tego miejsca.
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- TAK Kraków wyglądał jeszcze 15 lat temu. To rok 2007. Aż trudno uwierzyć!
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Zalane wioski pod Krakowem, drogami płynęły rzeki
