Zwyczajowo, Muzeum Krakowa zaprezentowało swoje najnowsze nabytki związane z obywatelami Krakowa. Prezentacji przedmiotów towarzyszyły wystąpienia, prezentacje i wspomnienia.
- W tym roku zdecydowaliśmy się na pokaz nabytków, które trafiły do nas w okresie dwóch ostatnich lat, w szczególnej formule tematycznej, skupionej wokół honorowych obywateli Krakowa. Udało nam się wzbogacić zbiory o przedmioty związane z ważnymi dla Krakowa postaciami: Carlem Arnoldem, Antonim Nowaczyńskim, Wisławą Szymborską i Leopoldem Kozłowskim – wyjaśnia Anna Bednarek z Muzeum Krakowa.
Dyplom honorowego obywatela Krakowa przyznany norweskiemu kompozytorowi Carlowi Arnoldowi (1794-1873), który muzyk otrzymał w 1818 roku, jako dowód uznania za swój bohaterski czyn. 5 lipca 1817 roku kompozytor, który przebywał wówczas w Krakowie w drodze powrotnej z koncertów w Wiedniu, uratował tonącego w Wiśle mężczyznę. Okoliczności przyznania tego dyplomu były niezwykłe. Carl Arnold jest jedyną osobą, która otrzymała tytuł za jednorazowy czyn, a przyznany mu dyplom najstarszym znanym dyplomem honorowego obywatelstwa Krakowa.
Do Muzeum Krakowa trafił także inny dyplom - honorowego obywatelstwa Podgórza przyznany w 1882 roku prawnikowi i sędziemu Antoniemu Nowaczyńskiemu „w uznaniu zasług jako Sędziego i Radnego dla dobra tutejszej Gminy położonych”. Również do tego dyplomu udało się dotrzeć dzięki pracom prowadzonym nad „Pocztem”.
Na czwartkowym pokazie zaprezentowano także kielich z tzw. serwisu noblowskiego, z którego piła Wisława Szymborska podczas bankietu noblowskiego w 1996 roku, to kolejny z przedmiotów, które w ostatnim czasie trafiły do Muzeum Krakowa. Podczas bankietu na cześć laureatów Nagrody Nobla Wisława Szymborska, wstając od stołu, by wyjść na papierosa, strąciła kielich, który upadając pękł. Zniszczony kielich został usunięty przez kelnera i podarowany osobie, która przekazała go krakowskim muzealnikom.
Wśród zaprezentowanych 9 czerwca eksponatów znajdą się także pamiątki związane z Leopoldem Kozłowskim, pianistą, kompozytorem, dyrygentem, nazywanym „ostatnim klezmerem Galicji”.
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa
FLESZ - 5-dniowy tydzień pracy odejdzie do lamusa?
