Kompleksowa renowacja krużganków klasztoru franciszkanów trwa już trzeci sezon i skończy się w tym roku, we wrześniu. Zanim się rozpoczęła, krużganki były w większej części niedostępne dla odwiedzających. To się zmieni: efektem trwającej renowacji będzie również przystosowanie ich do funkcji nowej przestrzeni kulturalnej. Zakonnicy zaproszą na krużganki zwiedzających oraz otworzą je dla wystaw, koncertów i konferencji.
W tym tygodniu - o czym już pisaliśmy - członkowie Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa zapoznawali się z efektem dotychczasowych prac w krużgankach. Wracamy do tematu tej renowacji, by podać więcej szczegółów.
W ramach przedsięwzięcia należało uporać się z wilgocią w tych gotyckich krużgankach. Wykonano m.in. specjalne odwierty osuszające, wymieniono silnie zawilgoconą podsypkę pod posadzką.
Intensywne kolory fresków, nowa posadzka
Konserwatorzy w krużgankach oczyścili już, uzupełnili i zabezpieczyli XV-wieczne malowidła ścienne. Freski odzyskały dzięki tym zabiegom intensywniejsze kolory. Przeprowadzana jest konserwacja złoconych epitafiów - kamiennych, jak i wykonanych w drewnie (w tych ostatnich znajdują się portrety biskupów). Konserwacji poddawane są też freski-medaliony z przedstawieniami świętych, uczonych i biskupów. Z kolei w pracowniach wykonawców odnawiane są obrazy z tutejszej - powstającej przez stulecia - galerii portretów biskupów krakowskich.
Renowację przechodzą elementy architektoniczne: kamieniarka okienna, zworniki, żebra sklepienne wykonane w cegle, a także witraże. W oknach zamontowano też szkło zespolone termoizolacyjne, chroniące przed działaniem warunków atmosferycznych, a jednocześnie stanowiące zabezpieczenie samego witrażu.
Posadzka wymieniana jest na nową, z czerwonego piaskowca tumlińskiego, pochodzącego ze złoża regionu świętokrzyskiego. - Oczywiście zrobiliśmy badania na ścieralność i wytrzymałość tego materiału. Te cechy są bardzo istotne, ponieważ posadzka będzie intensywnie eksploatowana, skoro krużganki mają zostać otwarte dla zwiedzających - mówi Paulina Krupa, konserwator pracująca u franciszkanów. Piaskowiec nieco zeszlifowano, zostanie jeszcze zaimpregnowany, będzie miał warstwę zabezpieczającą.
Rzeźbił je ojciec Stanisława Wyspiańskiego
W trakcie prac remontowych w kruchcie, w magazynie w obrębie wejścia do klasztoru od strony pl. Wszystkich Świętych, dokonano ciekawego odkrycia. Znaleziono dwie rzeźby autorstwa Franciszka Wyspiańskiego (są sygnowane), ojca Stanisława Wyspiańskiego.
Rzeźby zostały wykonane w wapieniu pińczowskim. Są w złym stanie. Prawdopodobnie jedna przedstawia Matkę Boską, a druga św. Jana. Istnieje zdjęcie archiwalne, na którym najprawdopodobniej są uwiecznione - jest niewyraźne, ale widoczny układ dłoni i pozy postaci mogą świadczyć o tym, że przedstawia właśnie te rzeźby. Wygląda na to, że były one eksponowane w krużgankach - i tam też mają się teraz, po konserwacji, ponownie znaleźć.
WiFi w krużgankach
Przestrzeń krużganków po renowacji będzie miała odpowiednią iluminację. Znajdą się w niej też nowe technologie, m.in. bezprzewodowy internet (WiFi) i ekrany dotykowe, dzięki którym będzie można dowiedzieć się więcej o klasztorze.
Koszt całego przedsięwzięcia to 4,2 mln zł. Prace mają dofinansowanie z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa (1,7 mln zł), franciszkanie pozyskali też na nie środki unijne.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Urlop rodzicielski ulega zmianie