Remont kładki Bernatka. Znikają kłódki miłości
Chodzi o wymianę zniszczonych balustrad. W pierwszym etapie zmiany w organizacji ruchu dotyczą jedynie pieszych, bo... tylko na tą cześć kładki są na razie pieniądze, ok. 600 tys. zł. To ta po lewej patrząc od strony Kazimierza na Podgórze. Prawa strona, rowerowa, musi poczekać.
Roboty będą przebiegały w dwóch etapach:
- w pierwszym, od poniedziałku, 5 lutego, wyremontowana zostanie balustrada przy ciągu dla pieszych (od strony mostu Powstańców Śląskich), w tym czasie ruch pieszy zostanie skierowany na drogę dla rowerów, usytuowaną po drugiej stronie obiektu,
- w drugim – realizacja planowana w III kwartale br. – wyremontowana zostanie balustrada przy drodze dla rowerów (od strony mostu Piłsudskiego).
Pierwszy etap finansowany jest ze środków na bieżące utrzymanie obiektów inżynierskich, a koszt jego realizacji wyniesie ok. 670 tys. zł. Na drugi etap brakuje 600 tys.
Kraków: Kłódki zakochanych z kładki o. Bernatka zostaną przetopione na ławkę zakochanych
Na ławkę zakochanych zostaną przetopione słynne kłódki zakochanych zapinane na kładce ojca Bernatka w Krakowie – poinformował Zarząd Dróg Miasta Krakowa.
O losie kłódek zdecydował wiceprezydent miasta Andrzej Kulig, który odpowiedział na pismo ZDMK, w którym urzędnicy pytali o ich przyszłość.
"Teraz czekają nas ustalenia, kto zaprojektuje ławeczkę i gdzie ją postawimy" – powiedział PAP Michał Pyclik z ZDMK.
W czerwcu i lipcu 2022 r. mieszkańcy przesłali ponad 600 pomysłów na ich zagospodarowanie: zdjęcie kłódek i poddanie uzyskanego surowca recyklingowi, a za środki z ich sprzedaży wsparcie celu charytatywnego, wykonanie z przetopionych kłódek rzeźby lub serii rzeźb o tematyce związanej z miłością czy przeniesienie kłódek w inne miejsce.
Na decyzję o przetopieniu kłódek na ławkę wpłynął fakt, że ich waga równa jest ok. 3 tonom, co pozwoli na utworzenie takiej rzeźby.
Patron kładki
Laetus Bernatek (1847–1927) – zakonnik należący do Zakonu Bonifratrów, inicjator i organizator budowy gmachu szpitala Bonifratrów w Krakowie. Od 1891 r. był przeorem Krakowskiego Konwentu Bonifratrów. Pochowany na cmentarzu Rakowickim.
Nowsze auta, emisja CO2 bez zmian

- Gdzie są najdroższe, a gdzie najtańsze mieszkania w Krakowie? Ranking dzielnic 2024
- Najpiękniejsze pary z krakowskich studniówek! To one przyciągały wzrok
- Pistacjowe croissanty robią furorę w internecie! Gdzie można je zjeść w Krakowie?
- Zimowe wycieczki w Tatry z dziećmi. Zobaczcie łatwe i przyjemne szlaki w górach