https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Miasto nie rezygnuje z budowy pola golfowego na Białych Morzach

Piotr Tymczak
Spółka Golf&Spa Resort planowała rozpocząć budowę pola golfowego na terenie Białych Mórz, ale nie wywiązała się z terminów i miasto rozwiązało z nią umowę. Teraz ma zostać wyłoniony nowy dzierżawca.
Spółka Golf&Spa Resort planowała rozpocząć budowę pola golfowego na terenie Białych Mórz, ale nie wywiązała się z terminów i miasto rozwiązało z nią umowę. Teraz ma zostać wyłoniony nowy dzierżawca. Wizualizacja: Golf&Spa Resort
Aktywiści i przedstawiciele organizacji pozarządowych złożyli w urzędzie wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania terenu Białych Mórz w Łagiewnikach. Miasto nie zamierza spełnić tych oczekiwań. W urzędzie odpowiadają, że "w Krakowie ma szansę powstać oryginalne, jedyne w swoim rodzaju pole golfowe, pięknie wpisujące się w pejzaż naszego miasta".

FLESZ - Polska oszalała na punkcie morsowania!

Doskonała lokalizacja pola golfowego w Krakowie z pewnością przyciągnęłaby wielu miłośników tej dyscypliny sportu, również z całego kraju i zagranicy. Można by też organizować tutaj różne zawody i turnieje. Poza urozmaiceniem oferty sportowo-rekreacyjnej miasta, byłoby to także otwarcie na świat na kolejnej płaszczyźnie, czego wymaga miano nowoczesnej metropolii oraz podniesienie prestiżu już i tak atrakcyjnej destynacji turystycznej. Sami krakowianie też mogliby zapoznać się bliżej z tą wyjątkową dyscypliną sportu, mając do dyspozycji kolejne miejsce przeznaczone do aktywnej rekreacji

– zaznacza Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Na Białych Morzach w Łagiewnikach miało powstać pole golfowe. Jest jednak także koncepcja, by na tym terenie powstał park.

Kraków. Pole golfowe czy park na Białych Morzach? Mieszkańcy...

Przypomnijmy, że w zarządzie ZIS znajduje się należący do gminy Kraków teren tzw. dużych Białych Mórz w rejonie ulic Podmokłej i Herberta, o łącznej powierzchni blisko 35 ha.

Po przetargu w 2015 r. ZIS zawarł umowę dzierżawy terenu na okres 30 lat ze spółką Golf&Spa Resort, na mocy której miało powstać pole golfowe i kompleks sportowo-rekreacyjny dla mieszkańców. - Dzierżawca regularnie opłacał czynsz, jednak z uwagi na niewywiązywanie się z zapisów umowy – a dokładnie naruszenie harmonogramu prac przewidzianych do wykonania i nieusunięcie tych naruszeń, pomimo wystosowanego wezwania – umowa została skutecznie rozwiązana w dniu 24 listopada 2020 roku - informują w ZIS.

Obecnie ta miejska jednostka podjęła stosowne działania, jak określono w ZIS "zmierzające do przejęcia terenu". - Następnie ma zostać dokonana inwentaryzacja terenu, a później planowane jest ogłoszenie kolejnego przetargu, mającego na celu wyłonienie nowego dzierżawcy terenu. Na tak wczesnym etapie inwestycji nie jest planowane przeprowadzenie konsultacji społecznych - wyjaśniają w ZIS.

W tej jednostce podkreślają, że – zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z 2012 r. dla obszaru „Białe Morza” – znajdujący się w zarządzie ZIS teren przeznaczony jest pod ogólnodostępną zieleń parkową oraz terenowe urządzenia sportowo-rekreacyjne, stanowiące naziemne budowle służące uprawianiu sportu i rekreacji na otwartym powietrzu, takie jak pola golfowe, boiska do gier, gimnastyki i lekkoatletyki itd.

- W zarządzie ZIS nie znajduje się natomiast teren tzw. małych Białych Mórz, stanowiący własność gminy Kraków o powierzchni około 16 ha, położony po drugiej stronie ul. Podmokłej. Teren ten – zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – jest przeznaczony pod zieleń izolacyjną i zieleń urządzoną - wyjaśniają w ZIS. - Były dzierżawca, ubiegając się o pozwolenie na budowę pola golfowego wraz z kompleksem sportowo – rekreacyjnym, dysponował projektem budowlanym zgodnym z wymaganiami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz wymaganiami ochrony środowiska. Obszarem najcenniejszym przyrodniczo w obrębie tzw. Białych Mórz pozostaje dolina rzeki Wilgi, której ochronę przewidywał również projekt budowlany byłego dzierżawcy - dodają.

W ZIS przekonują, że "w Krakowie ma szansę powstać oryginalne, jedyne w swoim rodzaju pole golfowe, pięknie wpisujące się w pejzaż naszego miasta. Byłoby to miejsce niezwykle atrakcyjne pod kątem krajobrazowym (przy dobrej pogodzie widać nawet Tatry), inspirujące pod kątem historyczno-przyrodniczym (dawne Krakowskie Zakłady Sodowe Solvay i dolina rzeki Wilgi) i bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta. Pole golfowe na terenie tzw. Białych Mórz może stać się miejscem spotkań i relaksu mieszkańców, krakowskich rodzin, przyjaciół oraz gości naszego miasta. Miejsce, które może wzbogacić ofertę rekreacyjno-sportową, turystyczną i biznesową stolicy Małopolski byłoby jedynym takim w kraju z polem golfowym usytuowanym w granicach administracyjnych dużego miasta. Dodatkowo, uzupełniający pole golfowe kompleks sportowo-rekreacyjny umożliwiałby także uprawianie innych dyscyplin i form aktywnego wypoczynku".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

znowu jakieś oszołomy "aktywyści" blokują inwestycje

J
Janusz

Proponuję pole golfowe na Błoniach - też "pięknie wpisuje się w pejzaż naszego miasta" !

N
Nie

Czy to musi byc elitarne spa golf. Kto tego chce.

Na całym cywilizowanym świecie np.Szwecja, Anglia USa w każdym większym mieście są pola golfowe komunalne dostępne cenowo dla każdego mieszkańca np.Krakowa. Golf jest sportem powszechnym, w USA gra 40 mln ludzi nie tylko milionerzy. U nas pewna grupa ludzi stworzyła z tego sportu enklawę.

Komunalne pole golfowe jest miejscem rekreacji dla mieszkańców a nie dla wybrańców.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska