https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Miasto pyta mieszkańców, co urządzić w forcie "Św. Benedykt"

Małgorzata Mrowiec
Fort "Św. Benedykt"
Fort "Św. Benedykt" Adam Wojnar/Polska Press
W najbliższy poniedziałek, 27 września, ruszają konsultacje społeczne na temat zagospodarowania fortu nr 31 "Św. Benedykt" (ul. Stawarza). Potrwają do 22 października. Organizowane przez miasto konsultacje to efekt sprzeciwu społecznego wobec planowanej swego czasu przez gminę sprzedaży tego zabytku oraz oczekiwania mieszkańców, by zapytać ich, co widzieliby w forcie.

FLESZ - Po co nam Polski Ład?

od 16 lat

Fort „Św. Benedykt” to niezwykle cenny, unikatowy obiekt. Jego nazwa wywodzi się od pobliskiego kościółka św. Benedykta. Autorstwo obiektu przypisuje się Feliksowi Księżarskiemu - wybitnemu krakowskiemu architektowi XIX wieku. Fort nr 31 reprezentuje typ XIX-wiecznej baszty artyleryjskiej. Wieże takie budowano tylko na wzgórzach - "Św. Benedykt" stoi na wzgórzu Lasoty. Ma on spore możliwości adaptacyjne, jest w bardzo dobrym stanie, nie wymaga też - jak wiele innych fortów - walki z wilgocią. W latach 90. XX wieku podjęto remont fortu, doprowadzono do niego wodociąg, obiekt tez został podłączony do miejskiej kanalizacji.

Jak informuje krakowski magistrat, ogłoszone teraz konsultacje mają na celu uzyskanie informacji na temat pomysłów oraz oczekiwań mieszkańców dotyczących zagospodarowania przestrzeni fortu nr 31 „Św. Benedykt”. Ankietę na temat oczekiwanej przez mieszkańców przyszłej funkcji obiektu będzie można wypełnić i złożyć m.in. w siedzibie Rady Dzielnicy XIII Podgórze. W konsultacjach może wziąć udział każdy zainteresowany.

- Jako przedstawiciele dzielnicy przeszliśmy się po tym forcie. Jak się zobaczy go od wewnątrz, to widać, że architektura tego obiektu ogranicza możliwości jego zagospodarowania. Według mnie przede wszystkim ważne jest jego otwarcie, odnowienie elewacji i wykonanie iluminacji. I już byśmy mieli piękny obiekt. A część przestrzeni można by przeznaczyć - moim zdaniem - najlepiej na muzeum, galerię sztuki, a jeśli uda się zapewnić wejście na szczyt budowli (potrzebna byłaby winda), to na górze mógłby być punkt widokowy i kawiarenka - mówi przewodniczący "trzynastki" Szymon Toboła.

Stworzenie miejsca dla wystaw oraz kameralnej kawiarni w forcie to też jedne z pomysłów, o których mówią mieszkańcy Podgórza. - Przewija się wśród mieszkańców kilka koncepcji - obok miejsca, by usiąść przy kawie z książką, także pomysł urządzenia przestrzeni dla aktywności społecznej czy np. pracowni artystycznych - mówi nam Maciej Fijak, mieszkaniec dzielnicy XIII, jeden z inicjatorów konsultacji społecznych w sprawie fortu. - Bardzo ważny aspekt tych konsultacji jest taki, by mieszkańcy poznali ograniczenia architektoniczne i związane z ochroną zabytku w tym obiekcie. Bo tam nie można zrobić absolutnie wszystkiego, co nam się zamarzy. Trzeba zarysować pewne ramy, do których należy dostosować swoja wizję dla tego miejsca - dodaje.

W ramach prowadzonych przez Zarząd Budynków Komunalnych oraz Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa konsultacji zaplanowano:

  • od 27 września do 12 października - badanie ankietowe (ankieta on-line i możliwa do wypełnienia w wersji papierowej w punktach stacjonarnych, w tym w siedzibie Rady Dzielnicy XIII Podgórze przy Rynku Podgórskim 1)
  • 2 października o godzinie 11 - spacer badawczy po terenie fortu
  • 7 października w godz. 17-19 - spotkanie informacyjne w Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51)
  • 19 października w godz. 17-19 - warsztaty planowania partycypacyjnego w Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51).
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
dewotka blues !
Pisałem już kilkukrotnie ! W sąsiedztwie Fortu Benedykta powinno być zlokalizowane i wybudowane z prawdziwego zdarzenia Centrum Muzyki (a nie, jak w idiotycznych zamierzeniach, na Cichym Kąciku), a sam unikatowy Fort Benedykta powinien być dostosowany do pełnienia funkcji plenerowego amfiteatru (w połączeniu z regularnymi koncertami dla publiczności), oraz funkcji galerii sztuki (w połączeniu z regularnymi wystawami). Problemem jest zapewne to, że tam na Krzemionkach w bezpośrednim sąsiedztwie Fortu, wielu wieśniaków (m.in. prezesi PFRON i inne takie), nastawiało sobie nielegalnie i po znajomaku swoje chaty, i teraz blokują wszelkie sensowne działania. Ale to tylko nawet tym lepiej, bo należy ich teraz przy tej okazji, z uwagi na konieczność zagospodarowania tego terenu, po prostu wywłaszczyć, i niech wracają do siebie na wieś.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska