Dzieci w wieku od 2 do 5 lat będą mogły przyjąć szczepionkę w formie aerozolu do nosa. Jeśli wystąpią przeciwwskazania do zastosowania takiej szczepionki donosowej lub w przypadku braku dostępności, zastosowana zostanie szczepionka iniekcyjna czterowalentna.
Dzieci młodsze, do 23 miesiąca, mogą przyjąć wyłącznie szczepionkę iniekcyjną.
Z Programu mogą skorzystać dzieci zamieszkałe na terenie gminy Kraków, w tym dzieci obcokrajowców, jak i obywateli Ukrainy, które posiadają numer PESEL oraz których rodzice/opiekunowie wyrażą zgodę na udział w szczepieniu.
Gdzie i kiedy można zaszczepić swoje dziecko?
W Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, os. Na Skarpie 66, budynek H.
Szpital zapewnia informację o Programie oraz rejestrację w punkcie, w którym realizowany jest Program oraz telefonicznie.
Telefoniczna rejestracja i informacja dla pacjentów:
pod numerem telefonu: 734 218 445 od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00–12.00.
Podczas rejestracji wyznaczony zostanie dzień i godzina przyjęcia pacjenta.
Pacjenci będą przyjmowani od poniedziałku do soboty w następujących godzinach:
- poniedziałek: 14.00-20.00
- wtorek: 14.00-20.00
- środa: 14.00-20.00
- czwartek: 8.00-20.00
- piątek: 14.00-20.00
- sobota: 8.00-11.00 (1 raz w miesiącu)
Dlaczego warto szczepić dzieci przeciw grypie?
Wytyczne medyczne wskazują na zasadność szczepień dzieci przeciw grypie z uwagi na fakt, że może być niebezpieczna dla niemowląt i małych dzieci, tym bardziej w okresie zarażenia COVID-19.
Ze względu na niedojrzałość układu immunologicznego, zakażenia grypowe najczęściej występują u dzieci. Dzieci są zatem grupą najbardziej narażoną na wirusa grypy i choroby grypopodobne. Co istotne, dzieci uważane są za wektory zakażenia w całej populacji, stąd zaszczepienie dziecka może uchronić pozostałych członków rodziny przed ewentualnym zachorowaniem.
Celem szczepień dzieci przeciw grypie jest nie tylko uniknięcie zachorowania, ale przede wszystkim poważnych powikłań pogrypowych. Największe ryzyko wystąpienia poważnych postaci grypy lub powikłań występuje właśnie u dzieci w wieku do 5 lat, ale także osób po 65. roku życia, kobiet w ciąży czy pacjentów przewlekle chorych.
Szczepienia dla dzieci rekomendują medyczni eksperci:
– Warto szczepić od 6. miesiąca życia. Pół roku to jest zasób, które dziecko otrzymuje od matki, poprzez łożysko. Później trzeba stymulować odporność malucha. Szczepienie nie chroni przed zakażeniem, lecz chroni przed ciężkim przebiegiem choroby i powikłaniami. Szczepionki przeciw grypie mają historię 90-letnią. To jest bezpieczne szczepienie – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Antczak - pulmonolog, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
- Oto najwięksi pożeracze prądu w twoim domu!
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Pokoje do wynajęcia w Krakowie. Cena? Od 600 do nawet 1500 złotych!
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
- Punkty karne. Nowy taryfikator punktów 2022. Co zmieniło się od 17 września?
