https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Mieszkańcy os. Kabel i okolic ul. Wielickiej wywalczyli to! Mają wymarzone miejsce aktywności

Aleksandra Łabędź
"Nieco ponad rok od naszej petycji, którą podpisało 110 osób, po procesie konsultacji społecznych, remoncie lokalu i procedurze konkursowej na prowadzenie miejsca (do połowy 2026 roku) - mamy drugie w całym Krakowie miejsce dla mieszkańców" - informuje krakowski aktywista i radny Dzielnicy XIII Podgórze Maciej Fijak. Dzięki współpracy mieszkańców, Rady Dzielnicy, Spółdzielni Mieszkaniowej Kabel oraz władz miasta, lokalna społeczność zyskała przestrzeń, o którą zabiegała od miesięcy.

Mieszkańcy okolic os. Kabel oraz początkowego fragmentu ul. Wielickiej (od estakad do skrzyżowania z ul. Kamieńskiego) przed rokiem napisali petycję do Prezydenta Miasta i Rady Miasta Krakowa. Chodziło o potrzebę utworzenia osiedlowego miejsca spotkań właśnie we wspomnianym rejonie.

- Wraz z dynamicznym rozwojem naszej części dzielnicy i powstającymi kolejnymi blokami mieszkalnymi mieszkańcy i mieszkanki zwracają uwagę na to, że brakuje takiego rodzaju infrastruktury społecznej - czytaliśmy w petycji.

Została nawet przeprowadzona ankieta w tej sprawie i większość osób opowiedziała się w niej właśnie za potrzebą utworzenia takiego centrum lokalnej aktywności. Propozycje były różne: filia biblioteki, dom kultury, a także wiele innych pomysłów. W konsultacjach społecznych każdy mógł zaproponować swój pomysł.

- W przeprowadzonej przez nas ankiecie potrzeb, konieczność stworzenia takiego centrum lokalnej aktywności jest jedną z najczęściej pojawiających się kwestii. Otwartym pozostaje rodzaj takiego centrum spotkań. Chcielibyśmy, aby inwestycję poprzedziły lokalne konsultacje społeczne, w trakcie których mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się, czy ich potrzebom odpowiada filia biblioteki, domu kultury, miejsca aktywności mieszkańców, czy jeszcze inna forma - czytaliśmy w petycji, którą przed rokiem przygotował miejski aktywista Maciej Fijak wraz z Jackiem Młynarzem i Anną Gulińską.

Autorzy petycji wskazywali konieczność zabezpieczenia na ten cel środków w budżecie miasta i Wieloletniej Prognozie Finansowej. Proponowali również potencjalne działki, gdzie takie osiedlowe miejsce spotkań mogłoby powstać: miejska parcela z nieużytkami przy ul. Jerozolimskiej, miejska działka przy ul. Prokocimskiej/Wielickiej lub zasób lokali usługowych w okolicy.

W ankiecie, którą wcześniej przeprowadzili autorzy petycji, mieszkańcy jasno wskazywali, że brakuje im w tej części Krakowa takiego miejsca: - Nie mamy swojego domu kultury, biblioteki. Dobrze, że jest książkodzielnia. Kiedy kończy się sezon letni i trzeba zejść z placów zabaw, nie ma gdzie pójść z dziećmi. Brak domu kultury. Brak kawiarni, bawialni - pisała jedna z osób.

- Czy jest możliwość, aby na os. Kabel stworzyć filię biblioteki Kraków? Książkodzielnia to za mało i chyba nie sprawdza się najlepiej. Przydałoby się również jakieś miejsce dla integracji mieszkańców, gdzieś gdzie można by się spotkać, porozmawiać, może zagrać w jakieś planszówki lub zrobić zajęcia dla dzieci. Coś takiego jak Miejsce Aktywności Mieszkańców Na Kozłówce - podkreślał wówczas kolejny z mieszkańców.

Starania przyniosły efekty

Petycja i przeprowadzone konsultacje społeczne przyniosły wymierne efekty. Pod koniec roku 2024 przy ul. Wielickiej 79 w Krakowie powstało Miejsce Aktywności Mieszkańców (MAM). Spółdzielnia Mieszkaniowa Kabel udostępnia lokal, a w miejskim budżecie zarezerwowano 370 tys. zł. Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa. Z kolei operatorem MAM Wielicka 79 jest Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych.

- Mamy drugie w Krakowie Miejsce Aktywności Mieszkańców, świetnego operatora - Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych - i gwarancje finansowe na prowadzenie osiedlowej świetlicy do połowy 2026 roku. Mam nadzieję, że miejsce będzie służyło. Z całego serca dziękuję każdemu i każdej, dzięki którym drzwi przy Wielickiej 79 mogą być otwarte dla lokalsów - pisze w mediach społecznościowych Maciej Fijak.

Radny Dzielnicy XIII Podgórze zaznacza: - Wyszło dużo lepiej, niż można było się spodziewać. Jest naprawdę sporo przestrzeni, miło i przytulnie! No i wróciła książkodzielnia, o którą całkiem sporo osób pytało. Jest dobre miejsce do spotkań na dole i antresolą np. na zajęcia ruchowe na górze - podkreśla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska