Minister podkreślił, że trzeba się liczyć z tym, iż liczba zachorowań będzie rosła. Przypomniał jednak, że Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ, które prowadzi badania nad wirusami, jest zdecydowanie najlepsze w Polsce i na światowym poziomie.
Do prac nad wirus powołany został specjalny zespół, na czele którego stoją: prof. Marek Sanak – genetyk z Zakładu Biologii Molekularnej i Genetyki Klinicznej Collegium Medicum UJ i prof. Krzysztof Pyrć – wirusolog z Pracowni Wirusologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.
- Główne pytanie na które musimy odpowiedzieć to, dlaczego wirus stanowi poważne zagrożenie niemal tylko dla osób starszych. Co sprawia, że zaatakowane płuca seniorów nie potrafią się bronić przed chorobą - mówił prof. Marek Sanak.
Z kolei prof. Krzysztof Pyrć podkreślił, że Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ naukowcy pracują nad sztucznymi płucami, które mają być poddawane testom. - Mamy nadzieję, że wyniki badan pozwolą też skutecznie przeciwdziałać w przypadku innych wirusów - mówił prof. Perć.
Koronawirus: aktualizowany raport
Koronawirus w Polsce. Internauci błyskawicznie zareagowali [...
Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Podejrzane objawy:
- wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
- kaszel
- duszności
- problemy z oddychaniem
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...
- Sekrety stadionu Wisły Kraków. Nieznane zakamarki! [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- Czy znasz tablice rejestracyjne z Małopolski? [QUIZ]
- GIS ostrzega przed koronawirusem. Sprawdź listę krajów
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!
- Jak Trasa Łagiewnicka zmieni Kraków? Zobacz jej wizualizacje
