Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Kraków mój dom" - konkurs, który zmienia oblicze miasta

Barbara Sobańska
Masz już dość kolejnych budynków, które wyglądają jak odlane z tej samej formy? Irytuje cię szaroburość Krakowa. Drażni nijaka galeria handlowa, kiepsko usytuowany, zasłaniający widoki hotel, osiedle mieszkaniowe bez dojazdu i zupełny brak parkingów? Nam również się to nie podoba. Dlatego bierzemy sprawy w swoje ręce. Dołącz do nas i ty!

"Polska Gazeta Krakowska" wraz z Urzędem Miasta Krakowa już czwarty rok z rzędu organizuje konkurs "Kraków mój dom" właśnie po to, aby sprzeciwić się architektonicznej przaśności, bylejakości i chaosowi w zabudowie Krakowa. Jak? Promujemy dobre budownictwo, nagradzamy budynki, które wyróżniają się na mapie miasta: są ładne, starannie wykonane, dobrze wkomponowane w otoczenie. Pokazujemy, że można, a nawet trzeba budować z głową. Aby miasto, w którym żyjemy było piękniejsze i aby wygodniej się nam w nim żyło.

Dołącz do nas! Zainteresuj się sprawami swojego miasta, także architektury. Nie bądź obojętny, bo to postawa najgorsza. Ty też możesz sprawić, że będzie lepiej, piękniej, przyjemniej. Zauważyłeś budynek, który wyróżniają się na tle pozostałych, który ujął cię z jakiegoś powodu? Chciałbyś, aby takich obiektów było w Krakowie więcej? Podziel się z nami swoją opinią, ona też jest ważna! Weź udział w konkursie "Kraków mój dom".

Do 26 kwietnia możesz zgłaszać najlepsze twoim zdaniem obiekty, jakie pojawiły się w Krakowie między 1 marca 2009 a 31 marca 2010. Możesz głosować aż w czterech kategoriach:

- architektura mieszkaniowa - budynki wielorodzinne (spółdzielcze i deweloperskie), domy w zabudowie szeregowej, tarasowej, bliźniaczej, wielorodzinnej (zawierające 3-4 mieszkania),
- architektura użyteczności publicznej - obiekty usługowe (handlowe, biurowe, administracyjne), hotele, banki; obiekty kultury (kina, muzea, sale koncertowe); obiekty sportowe; dworce (kolejowe, lotnicze, autobusowe), sądy itp.,
- architektura przestrzeni publicznej - obiekty publiczne powszechnie dostępne takie jak: place wraz z ich wyposażeniem (fontanny, pomniki etc.), skwery, parki, bulwary, a także: mosty, skrzyżowania, wiadukty i estakady, targowiska, giełdy, parkingi, ulice (ich nawierzchnie, oświetlenie, wyposażenie),
- rewitalizacja i rewaloryzacja - zabytkowe obiekty lub ich zespoły poddane procesom renowacji oraz zdegradowane obszary (np. blokowiska, dzielnice poprzemysłowe) przywrócone do życia, czasem z nową funkcją.

Głosowanie jest bardzo proste i nie wymaga wiele wysiłku. Wystarczy, że zadzwonisz pod numerem: 012 6 888 140 lub wyślesz e-maila pod adresem: [email protected]. Ważne, abyś zdążył do 26 kwietnia (włącznie).

Dwa dni później, w środę 28 kwietnia, zbierze się kapituła, złożona z wybitnych osobowości związanych z Krakowem, architekturą i szeroko pojętym budownictwem, która pod przewodnictwem prof. Witolda Cęckiewicza wybierze spośród zgłoszonych przez Was wszystkich obiektów, po pięć w każdej kategorii. Przedstawimy je, ilustrując zdjęciami, w specjalnym dodatku do "Gazety Krakowskiej", który ukaże się 14 maja. Od tej pory przez trzy tygodnie będziemy głosować na obiekty najlepsze z najlepszych: wybierzemy po jednym spośród pięciu w każdej kategorii.

Głosować będzie można, wypełniając oryginalne kupony drukowane w "Polsce Gazecie Krakowskiej", a także zamieszczone w internetowym serwisie: www.naszemiasto.pl i na stronie "Gazety Krakowskiej": www.gk.pl. Papierowe kupony (liczba dowolna!) trzeba dostarczyć do "Gazety Krakowskiej" najpóźniej do 9 czerwca, głosowanie w internecie potrwa nieco krócej - do 5 czerwca do godz. 16. Głosujący za pomocą witryny internetowej mogą oddać jeden głos w ciągu doby ze stanowiska posiadającego jeden numer IP.

Wyniki poznamy 25 czerwca na uroczystej gali, a opublikujemy je dzień później na łamach "Gazety Krakowskiej" i w serwisach: www.gk.pl oraz www.naszemiasto.pl. Laureaci otrzymają pamiątkowe medale oraz tablice, które zostaną umieszczone na nagrodzonym obiekcie. Poza czterema wybranymi przez wszystkich, którzy wzięli udział w głosowaniu, obiektami, kapituła może przyznać dodatkową nagrodę.

Nie siedź z założonymi rękami. Jeśli chcesz, aby twoje miasto było piękniejsze, sam musisz o to zadbać. My dajemy ci taką szansę. Wykorzystaj ją!

Kapituła konkursowa:

* profesor Witold Cęckiewicz - przewodniczący Kapituły, Architekt, członek Polskiej Akademii Nauk
* Kazimierz Bujakowski - Zastępca Prezydenta ds. Rozwoju Przestrzennego Miasta Krakowa
* Jerzy Grochulski - Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, Zarząd Główny
* Małgorzata Tomczak - Redaktor Miesięcznika "Architektura i Biznes"
* Janusz Sepioł - Senator RP
* profesor Andrzej Wyżykowski - Główny Architekt Miasta Krakowa
* Krystyna Łyczakowska - Wiceprezes SARP w Krakowie
* Jerzy Sułowski - Zastępca Redaktora Naczelnego "Polski Gazety Krakowskiej"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska