https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Na lewo blok, na prawo blok, a środkiem płynie ul. Lema. Zabudowa rejonu Tauron Areny Kraków [ZDJĘCIA] 11.02.2021

Piotr Ogórek
Opracowanie:
Rejon ul. Lema. Od momentu otwarcia ulicy w 2014 roku wybudowano tu już ponad  30 budynków mieszkalnych
Rejon ul. Lema. Od momentu otwarcia ulicy w 2014 roku wybudowano tu już ponad 30 budynków mieszkalnych Andrzej Banaś/Polska Press
Od momentu wybudowania ulicy Lema oraz Tauron Areny Kraków, rejon wokół ulicy łączącej aleję Pokoju i aleję Jana Pawła II jest intensywnie zabudowany. Nowe bloki powstają z każdej strony. Wśród nich inwestycje tak kontrowersyjne, jak osiedle tuż przy Arenie, czy bloki parę metrów od pętli tramwajowej. Przejdź do galerii zdjęć i zobacz, jak zmieniła się sytuacja w tej części miasta i jak wygląda obecnie!

FLESZ - Szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli

Ulica Lema do użytku została oddana w roku 2014. W tym samym roku otwarto także Tauron Arenę Kraków. W ciągu sześciu lat od tego momentu po obu stronach ulicy Lema powstało ponad 30 budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Najmniej kontrowersji budziła zabudowa po stronie zachodniej ulicy Lema, już na terenie dzielnicy Dębniki, gdzie wybudowano, jak na razie, najwięcej bloków.

Sporo kontrowersji, a momentami po prostu zwykłego zdziwienia, wywoływała natomiast zabudowa po stronie wschodniej ul. Lema, czyli po stronie Tauron Areny. Chodzi m.in. o osiedle Supernova, stojące w blasku neonów Areny, tuż u podnóża wielkiej hali. Już po wybudowaniu osiedle zasłynęło także z furtki w ogrodzeniu zagrodzonej kolejnym ogrodzeniem.

Podwójne ogrodzenie na osiedlu Supernova

Kuriozum na nowym osiedlu przy Tauron Arenie. Furtka ogrodzo...

W ostatnich latach zdziwienie wywołały także dwa bloki wybudowane praktycznie tuż przy pętli tramwajowej "Wieczysta". Mieszkańcy z balkonów i okien tramwaj mają dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Zabudowa w rejonie ulicy Lema postępuje nadal. Nowe osiedla rosną m.in. na terenie dawnych ogródków działkowych. Które trzy lata temu zostały zrównane z ziemią. Zabudowa jest możliwa teraz, bo czkawką odbija się na mieście próba organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Teren ten był bowiem przewidziany na wioskę olimpijską, a także zabudowę o przeznaczeniu sportowym czy rekreacyjnym, która potem mogłaby służyć mieszkańcom. Igrzysk nie ma, za to będą bloki.

Inwestycja w rejonie Lema i al. Jana Pawła II jest możliwa zgodnie z zapisami planu miejscowego "Lema - Park Lotników Polskich" uchwalony w 2017 roku. Plan budził kontrowersje, bo dopuścił zabudowę mieszkaniową na tzw. przedpolu parku Lotników. O włączenie tych terenów do pobliskiego parku przez lata zabiegali mieszkańcy.

Zobaczcie, jak aktualnie wygląda rejon ulicy Lema w Krakowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
11 lutego, 9:20, Zbigniew Rusek:

Dąbie a nie Dębniki!!! Ta zabudowa to skandal, a nawet granda w biały dzień.

A niby dlaczego, Panie filolog ?

Z
Zbigniew Rusek

Dąbie a nie Dębniki!!! Ta zabudowa to skandal, a nawet granda w biały dzień.

S
Szkoda

Za 50 lat będą to slamsy. Ktoś zapomniał ,że miasta nie buduje się na 50 lat.

Gdyby to Jordan widział te tereny zielone wokół nowych osiedli to by..

Niestety nikt bo i po co nie będzie pamiętał twórców tych blokowisk. Za PRL tamte osiedla nazywano blokowiskami bez zieleni ,światła. Obecnie osiedla po PRL będą mogły stosować do nazwy słowo Zdrój. Smutne. Jakie czasy tacy wizjonerzy

G
Gość

Skoro postawili tam Arenę to powinni wykupić grunty obok, żeby zrekompensować zmniejszenie pow. parku. Ale to co się spaliło to jak sądzicie przetargi czy planowanie przestrzenne?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska