FLESZ - Polacy tyją na potęgę. To wszystko przez koronawirusa
Muzeum już po raz siódmy zorganizowało konkurs na najpiękniejsze drzewko emausowe. W tym roku jury oceniało ponad 20 prac, w kilku kategoriach. Najładniejsze z nich będzie można oglądać na dziedzińcu Barbakanu od 10 kwietnia do 3 maja, od środy do niedzieli, w godzinach od 10.00 do 17.00.
Drzewko emausowe to wyjątkowy symbol związany z obrzędami mieszkańców podkrakowskich wsi. Nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było odnaleźć na straganach dorocznego kiermaszu odbywającego się nieopodal klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu w drugi dzień Wielkanocy. Drzewko życia składało się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami i zwykle wykonane było z drewna. Tradycja wykonywania tej zabawki sięga czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków, szukając schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało także wiosenne przebudzenie natury do życia.
Zabawka składała się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami i zwykle wykonane było z drewna. Miała ona bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi. Tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również wiosenne budzenie się przyrody do życia.
Choć w tym roku nie odbył się tradycyjny odpust na Salwatorze, jego symbol pojawił się przestrzeni miasta. Po raz pierwszy, krakowianie mogą oglądać emausowe drzewko, które stanęło w Rynku Głównym nieopodal Wieży Ratuszowej.
- Te znaki nigdy nie wybaczają. Są pamiętliwe i mogą myśleć o zemście bardzo długo
- Najciekawsze domy do kupienia w Małopolsce do 200 tys. zł. Duże metraże i niska cena
- Ile zarabia kasjer, a ile sprzedawca? Oto zestawienie płac w 18 znanych zawodach
- Najbardziej niebezpieczne przejścia dla pieszych w Krakowie
- Kraków. Tu budują piramidy ze śmieci. A co z recyklingiem w mieście?
