FLESZ - W wodach śródlądowych ubywa tlenu. To niebezpieczne

Podobnie, jak dwa lata temu, na przeciwko Chederu oraz Biura FKŻ postawimy nasz otwarty Namiot Spotkań. Nawiązujemy w ten sposób do biblijnej tradycji gościnności zapoczątkowanej przez Abrahama i Mojżesza
- mówi twórca festiwalu Janusz Makuch. To właśnie w Namiocie Spotkań przy ul. Józefa 36 odbędzie się zdecydowana większość festiwalowych wydarzeń, a prawie wszystkie będą dostępne na żywo na specjalnej stronie streamingowej 30. FKŻ. Łącznie na krakowskim Kazimierzu podczas 30. jubileuszowej edycji odbędzie się ponad 120 wydarzeń. Część z nich już w ten weekend.
W sobotę 26 czerwca czworo żydowskich muzyków z różnych części świata porozmawia ze sobą o wielu obliczach współczesnej, żydowskiej muzyki. Dyskusja panelowa, w której wezmą udział Frank London, Jeremiah Lockwood, Neta Elkayam oraz Raphael Roginski, rozpocznie się o godz. 15 w Namiocie FKŻ.
Niewiele później, o godz. 16.30, w tym samym miejscu będzie można wziąć udział w spotkaniu z Dorotą Masłowską, Aleksandrą Przegalińską i Szymonem Kloską, którzy z okazji 100-lecia urodzin Stanisława Lema zastanowią się, na ile prognozy futurysty formułowane pół wieku temu nadają się do opisu współczesnej rzeczywistości. W programie tego dnia znajdą się również dwa koncerty - o godz. 18 elektronicznego kwartetu Vysoké Čelo oraz o godz. 20.30 zespołu Łona i Webber & The Pimps, który wystąpi na dziedzińcu Muzeum Inżynierii Miejskiej.
W niedzielę natomiast będzie można posłuchać muzyki klasycznej. Marimbazzi Duo zagra w samo południe w Namiocie FKŻ, ale transmitowany koncert będzie można usłyszeć także w innych częściach miasta - koło Alchemii, w ogródku Karmy przy ul. św. Wawrzyńca 9 oraz na Plantach, u wylotu ul. Jagiellońskiej. Godzinę później ceremonią i udziałem w koncercie "Zahor" na Placu Bohaterów Getta będzie można upamiętnić krakowskich Żydów.
W programie tego dnia znalazły się również m.in. słuchowisko "Muzyczni nomadzi" (Namiot, godz. 13.30), wykład prof. Ernesta Niemczyka "Żywioł ognia w architekturze - od prehistorycznych reliktów i pomników antycznych do świątyni Salomona" (godz. 15), spotkanie z Piotrem Smolarem wokół książki "Zły Żyd" (godz. 17). Trzeci festiwalowy dzień zakończy o godz. 21 koncert zespołu "Jealous".
Codziennie na ulicach Kazimierza można też zobaczyć projekty artystyczne przygotowane przez twórców z Jerozolimy, Berlina i Krakowa. Festiwal Kultury Żydowskiej potrwa do 4 lipca 2021 roku.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2020
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!