Kraków. Nowe remonty, zmiany w ruchu, ograniczenia przejazdu

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Za nami najtrudniejsza część przebudowy ul. Królowej Jadwigi w Krakowie. Prace w zakresie kanalizacji deszczowej zostały zrealizowane w 98% a sieci sanitarnej i wodociągowej już w 100%. Prace brukarskie są gotowe w 40% a te związane z przygotowaniem podbudowy pod nawierzchnie asfaltowe w 60%. Oświetlenie, sieci niskiego napięcia i teletechnika gotowe w 80%. Siec gazowa przebudowana w 95%. Teraz czas na układanie asfaltu, a koniec prac zaplanowane jest na 31 maja 2023.
Za nami najtrudniejsza część przebudowy ul. Królowej Jadwigi w Krakowie. Prace w zakresie kanalizacji deszczowej zostały zrealizowane w 98% a sieci sanitarnej i wodociągowej już w 100%. Prace brukarskie są gotowe w 40% a te związane z przygotowaniem podbudowy pod nawierzchnie asfaltowe w 60%. Oświetlenie, sieci niskiego napięcia i teletechnika gotowe w 80%. Siec gazowa przebudowana w 95%. Teraz czas na układanie asfaltu, a koniec prac zaplanowane jest na 31 maja 2023. Kraków.pl
Fala remontów w dzielnicach, ważne zmiany na Wielickiej, zmiany z powodu odpustu Emaus, zmiany na 29 listopada i postęp prac na Królowej Jadwigi. Wraz z wiosną i cieplejszymi dniami w remontach ulic w Krakowie duże zmiany.

Informacja o zmianach w organizacji ruchu podczas Odpustu Emaus

Krakowskie Forum Kultury jako organizator wydarzenia Emaus 2023 informuje, że w związku z Odpustem Emaus i wprowadzoną w dniach 9 i 10 kwietnia 2023 r. zmianą organizacji ruchu wystąpią następujące utrudnienia.

W dniu 9 kwietnia 2023 r. od godziny 18.00 wprowadzone zostaną zakazy zatrzymywania się – dotyczy również miejsc wyznaczonych. W związku z powyższym nie będzie możliwe parkowanie:

  • na ul. Senatorskiej na odcinku od ul. Mlaskotów do ul. Kościuszki, łącznie z wyłączeniem istniejącego postoju TAXI,
  • na ul. Kościuszki na odcinku od posesji nr 56 do pętli tramwajowej,
  • na ul. Królowej Jadwigi na odcinku od al. Focha do ul. Księcia Józefa.

W dniu 10 kwietnia 2023 r. od godziny 6.00 rano:

  • zostanie zamknięta ul. Kościuszki od ul. Komorowskiego do ul. Królowej Jadwigi w obu kierunkach dla ruchu kołowego z wyłączeniem tramwajów,
  • zostanie zamknięta ul. Senatorska od ul. Mlaskotów do ul. Kościuszki,
  • zostanie zamknięty przejazd rowerowy przez ul. Kościuszki i drogę dla rowerów w ul. Kasztelańskiej do ul. Senatorskiej (będzie wyznaczony objazd dla rowerów),
  • na ul. Królowej Jadwigi zostaną wprowadzone ruch dwukierunkowy i zakaz zatrzymywania się (w tym na miejscach wyznaczonych).

Stała organizacja ruchu zostanie przywrócona po godzinie 24.00 – 10 kwietnia 2023 r.

W wyjątkowych przypadkach dojazd mieszkańców i ewentualnie firm odbywać się będzie za zgodą Policji.

Ruch tramwajowy na ul. Kościuszki będzie utrzymywany, a jego ewentualne wstrzymanie pozostanie w gestii Policji w zależności od narażenia ruchu pieszego.

Nowa droga połączy ul. Śliczną i Łaszkiewicza

We wtorek, 28 marca, ruszy kolejny etap robót przy budowie nowej drogi, która połączy ul. Śliczną i Stefana Łaszkiewicza na os. Wieczysta. Tego dnia rozpoczną się prace związane z budową skrzyżowania w rejonie ul. Łaszkiewicza i Ostatniej. Zostaną wprowadzone niewielkie zmiany w organizacji ruchu drogowego.

Od 28 marca kierowcy w tej części miasta muszą się liczyć ze zwężeniami jezdni. Co jednak najważniejsze, ruch dwukierunkowy będzie utrzymany.

Jak informuje ZDMK, po Wielkanocy planowane jest wprowadzenie kolejnego etapu, który będzie polegał na zamknięciu ul. Łaszkiewicza. Szczegóły zostaną podane w osobnym komunikacie.

Inwestycja potrwa do końca marca 2024 r.

Za prace odpowiada deweloper, w ramach art. 16 ustawy o drogach publicznych.

Przegląd remontów drogowych w dzielnicach

Dzielnica IV – Prądnik Biały

Drogowcy pracują na ulicach Kaczorówka i Bursztynowej. Od poniedziałku, 27 marca, planują też rozpoczęcie remontu jezdni i chodników na ul. Piotra Wysockiego. Pracami objęta będzie cała ulica.

W pierwszej kolejności odnawiane będą chodniki. W trakcie prac będą obowiązywać lokalne zwężenia, ruch dwukierunkowy będzie utrzymany. Prace potrwają do końca maja, a ich koszt to ok. 1 mln zł.

Zadanie realizowane jest w ramach programu modernizacji dróg i chodników, dofinansowanego z rządowego programu wsparcia przygotowań III Igrzysk Europejskich w zakresie inwestycji infrastrukturalnych.

Dzielnica VII – Zwierzyniec

Cały czas trwają prace na ul. Włóczków – bliższe szczegóły są dostępne tutaj. W przyszłym tygodniu planowana modernizacja krawężnika i ścieku przykrawężnikowego z kostki betonowej – na odcinku od ul. Kazimierza Morawskiego do ul. Tatarskiej. Później układana będzie nowa nawierzchnia jezdni (połówkowo) na odcinku od ul. Tatarskiej do ul. Michała Stachowicza. Koszt prac to ok. 500 tys. zł.

To zadanie zostanie zrealizowane w ramach programu modernizacji dróg i chodników, dofinansowanego z rządowego programu wsparcia przygotowań III Igrzysk Europejskich w zakresie inwestycji infrastrukturalnych.
Dzielnica XII – Bieżanów-Prokocim

Ekipy modernizują ul. Leonida Teligi. W nadchodzącym tygodniu wprowadzone zostaną kolejne zmiany w organizacji ruchu związane z postępem prac. Fragment prowadzący w kierunku ul. Ćwiklińskiej zostanie zwężony do jednego pasa ruch, obowiązywał będzie zakaz parkowania. Z kolei na odcinku w stronę ul. Wielickiej przystanki autobusowe zostaną przeniesione w tymczasowe lokalizacje.

Przebudowywany będzie peron tramwajowy „Teligi” 03 (w stronę ul. Wielickiej). Zmieni się organizacja ruchu dla pieszych, pojawi się dodatkowe, tymczasowe przejście dla pieszych. Więcej na ten temat tutaj.

Dzielnica XIII – Podgórze

Trwają prace remontowe na ul. Zamoyskiego. Poza tym od czwartku, 30 marca, drogowcy planują remont jezdni, chodnika i miejsc postojowych na ul. Paproci. Odnowią tam odcinek od ul. Płaszowskiej do ul. Stróża Rybna.

W pierwszej kolejności prace prowadzone będą na chodniku po stronie numerów parzystych (jednostronne zwężenie jezdni), począwszy od ul. Płaszowskiej i będą sukcesywnie zmierzać w kierunku ul. Stróża Rybna. W kolejnym etapie prac wymieniony zostanie fragment chodnika po zachodniej stronie ulicy, krawężniki, wyremontowane zostaną też miejsca postojowe. W trakcie robót – jednostronne zwężenie jezdni. W ostatnim etapie wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni.

Prace potrwają do końca maja, a ich koszt to ok. 600 tys. zł.

Dzielnica XV – Mistrzejowice

W poniedziałek, 27 marca, rozpoczną się prace na ul. Romana Dmowskiego. Drogowcy zmodernizują nawierzchnię jezdni na odcinku od ul. Jadźwingów do posesji nr 52. W trakcie robót będzie obowiązywać ruch wahadłowy sterowany ręcznie. Prace potrwają tydzień, a ich koszt to ok. 420 tys. zł.

Zadanie zostanie zrealizowane w ramach programu modernizacji dróg i chodników, dofinansowanego z rządowego programu wsparcia przygotowań III Igrzysk Europejskich w zakresie inwestycji infrastrukturalnych.

Dzielnica XVII – Wzgórza Krzesławickie

W nadchodzący poniedziałek, 27 marca, drogowcy pojawią się na ul. Sandora Petöfiego. Odnowiony będzie chodnik i jezdnia na odcinku od posesji nr 23 do 31a. Ekipy zajmą się najpierw chodnikiem. W trakcie robót będą obowiązywać lokalne zwężenia, ruch dwukierunkowy będzie utrzymany. Parce zakończą się pod koniec kwietnia. Koszt modernizacji to ok. 750 tys. zł.

Zadanie zostanie zrealizowane w ramach programu modernizacji dróg i chodników, dofinansowanego z rządowego programu wsparcia przygotowań III Igrzysk Europejskich w zakresie inwestycji infrastrukturalnych.

Przebudowa skrętu w prawo z Wielickiej w Kostaneckiego: nocne prace na Wielickiej

To finisz robót związanych z przebudową skrętu w prawo z Wielickiej w Kostaneckiego. W ostatnim tygodniu marca wykonawca będzie układał nawierzchnię asfaltową na południowej jezdni ul. Wielickiej na kilkudziesięciometrowym odcinku na wysokości realizowanej inwestycji.

Aby zminimalizować utrudnienia, prace będą wykonywane wyłącznie w porze nocnej. W nocy z 27/28 marca usunięty zostanie stary asfalt i wyczyszczone podłoże. Kolejnej nocy z 28 na 29 marca układana będzie pierwsza warstwa asfaltu, tzw. warstwa wiążąca. Jeśli warunki pogodowe pozwolą i temperatura powietrza będzie wyższa niż 10 stopni, w nocy z 29 na 30 marca będzie układał tzw. warstwę ścieralną asfaltu.

W trakcie wykonywania poszczególnych etapów robót bitumicznych, ul. Wielicka będzie przejezdna. W przypadku prac wykonywanych na pasie do skrętu w Kostaneckiego, dojazd do placówek medycznych zapewniony będzie przez ul. Marii Orwid.

Rozbudowa al. 29 Listopada: zmiany na odcinku od ul. Banacha do ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej

Kierowcy będą mogli korzystać z kolejnego odcinka nowej infrastruktury. Od poniedziałku, 27 marca, ruch kołowy zostanie przeniesiony na nowo wybudowaną jezdnię od ul. Banacha do ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej.

Przypomnijmy, że od wakacji ubiegłego roku kierowcy korzystają z nowej jedni al. 29 Listopada na odcinku od granicy Krakowa do ul. Banacha.

W najbliższym czasie zostanie oddany udostępniony kolejny, kilkusetmetrowy odcinek nowej infrastruktury. W poniedziałek, 27 marca od godzin porannych ruch na al. 29 Listopada na odcinku od ul. Banacha do ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej zostanie przeniesiony na nowo wybudowaną jednię po stronie wschodniej. Dla każdego z kierunków będzie po jednym pasie.

Stara jezdnia wraz z chodnikiem zostanie zamknięta dla ruchu – będzie ona sukcesywnie przebudowywana.

Ruch pieszych zostanie przeniesiony również na stronę wschodnią. Na całym odcinku będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 40 km/h.

Taka organizacja ruchu będzie obowiązywać do końca wakacji.

Przebudowa ul. Królowej Jadwigi postępuje

Trwa jeden z najbardziej wyczekiwanych przez mieszkańców remontów. Ulica Królowej Jadwigi jest przebudowywana na odcinku od ul. Robla do ul. Jesionowej. Prace są już bardzo zaawansowane. Wyznaczony termin zakończenia prac minie 31 maja.

Postęp w pracach 16 marca na miejscu sprawdzał zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig. Towarzyszyli mu przedstawiciele Zarządu Dróg Miasta Krakowa i wykonawcy inwestycji.

Na odcinkach ul. Tondosa i Robla trwają odbiory końcowe. Sukcesywnie instalowana jest kanalizacja deszczowa, w tym przyłącza. Z 11 do zrobienia pozostały dwa. Do zamontowania również trzy kratki odbierające i odprowadzające wodę z ulicy.

W 100 proc. wykonano kanalizację sanitarną z przyłączami i przepięciami oraz sieć wodociągową pod ulicą. W tym zakresie przed wykonawcą pozostaje wpięcie systemu w istniejący wodociąg przy ul. Robla i 28 Lipca 1943.

Sieć gazowa jest położona w 95 proc., przed wykonawcą jeszcze jedno wpięcie do okolicznych instalacji gazowych.

Oświetlenie, prace brukarskie i drogowe

Trwa montaż oświetlenia, prace postępują, wykonano 80 proc. zakresu zaplanowanych działań. Stan zaawansowania instalacji światłowodów to ok. 80 proc.

W ramach kompleksowej przebudowy wymieniana jest również sieć niskiego napięcia. Wszystkie kable w ziemi są już „położone”, teraz czas na przepinanie okablowania napowietrznego.

Z prac drogowych, obecnie trwa tzw. korytowanie, czyli przygotowanie przestrzeni pod nową jezdnię (zaawansowanie w 60 proc.). Równolegle prowadzone są prace brukarskie (40 proc.).

Przypomnijmy, że od 15 października 2022 r. prowadzone są prace na odcinku ulic Robla i Jesionowej.

Całość inwestycji na tym odcinku wyniesie po stronie Zarządu Dróg Miasta Krakowa 20,5 mln zł (z czego 17 mln zł stanowią środki rządowe w ramach igrzysk europejskich). Dodatkowo za prace wodociągowo-kanalizacyjne Wodociągi Miasta Krakowa przeznaczą 1,2 mln zł.

Sezon rowerowy już niedługo! Jaki rower wybrać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie