Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nowoczesny budynek w miejsce zabytkowych kamienic. Radny: potrzebna dyskusja, czy dostatecznie chronimy zabytki

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Niegdyś przy ul. Kościuszki stały dwie zabytkowe, niskie kamienice. Niewiele z nich jednak zostało. Deweloper chce w tym miejscu wybudować nowoczesny budynek, gdzie zaplanowano apartamenty. Pozwolenie budowlane jest sprzed kilku lat. - Czy nadal jest aktualne, a prace są prowadzone zgodnie z wytycznymi konserwatora? - pyta Krzysztof Kwarciak, radny dzielnicowy ze Zwierzyńca. - Inwestycja realizowana jest zgodnie z aktualnymi pozwoleniami oraz planem zagospodarowania przestrzennego - odpowiadają przedstawiciele wykonawcy.

WIDEO: Barometr Bartusia

Przy ulicy Kościuszki w Krakowie deweloper rozebrał dwie zabytkowe kamienice. Z historycznych obiektów zostały właściwie tylko ściany frontowe.

- W miejscu piętrowych budynków planowana jest budowa bloku, który ma być wyższy od nich aż o cztery kondygnacje. Okoliczności, towarzyszące inwestycji, budzą wiele wątpliwości - poinformował nas Krzysztof Kwarciak, radny dzielnicowy ze Zwierzyńca.

Kraków. Nowoczesny budynek w miejsce zabytkowych kamienic. Radny: potrzebna dyskusja, czy dostatecznie chronimy zabytki
Krzysztof Kwarciak

Dlatego zwrócił się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego z prośbą o przeprowadzanie kontroli.

Ochrona zabytków to fikcja?

Inwestycja formalnie jest "nadbudową wraz z przebudową i rozbudową". Jak jednak zauważa radny, faktycznie można mówić o budowie zupełnie nowego budynku.

- Jedyną pozostałością zabytkowych kamienic stanie się właściwie tylko część ściany frontowej. Reszta obiektu ma mieć współczesny charakter. Blok niewiele będzie się różnił od zabudowy, która powstaje na nowych osiedlach - zwraca uwagę Kwarciak.

I przypomina historię tego zapomnianego przez lata miejsca. Jak się okazuje, kamienice zostały zbudowane w latach 1910-1911.

- Budynki miały charakterystyczny wygląd. Na ich elewacjach umieszczono liczne zdobienia i rzeźby. Były to jedne z niewielu zabudowań w okolicy, które pamiętały czasy, gdy Zwierzyniec był podkrakowską gminą - zauważa radny.

Odnosi wrażenie, że ochrona zabytków coraz częściej staje się fikcją. - Dlatego uważam, że trzeba napiętnować każdy przypadek niszczenia historycznej tkanki miasta. Myślę, że potrzebna jest dyskusja, czy dostatecznie chronimy nasze dziedzictwo architektoniczne - dodaje Kwarciak.

Zastanawia się, czy prace budowlane przy ulicy Kościuszki 60 i 62 są w ogóle prowadzone zgodnie z prawem. Rozpoczęły się niedawno - zdaniem Kwarciaka mógł być to koniec minionego roku.

Tymczasem pozwolenie na ich realizację zostało wydane aż... osiem lat temu. Czy dokument nadal jest aktualny, a prace są prowadzone zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków? - zastanawia się Kwarciak.

Wszystko odbywa się zgodnie z prawem

Z prośbą o wyjaśnienia zgłosiliśmy się nie tylko do inwestora, ale również wykonawcy oraz nadzoru budowlanego. Pytania wysłaliśmy też do miejskich urzędników, którzy wydali pozwolenie na przebudowę zabytkowych kamienic.

Swoje stanowisko w tej sprawie przesłali nam przedstawiciele wykonawcy, którym jest firma Ekopark. - Inwestycja realizowana jest zgodnie z aktualnymi pozwoleniami oraz planem zagospodarowania przestrzennego - przekazał Tadeusz Konieczny, prezes Ekoparku.

Portal investmap.pl informuje z kolei, że pierwotnie przebudowę i nadbudowę kamienic planowała inna firma: Centre Estate. Prace miały się rozpocząć w październiku 2015 roku, a skończyć trzy lata później.

Kraków. Nowoczesny budynek w miejsce zabytkowych kamienic. Radny: potrzebna dyskusja, czy dostatecznie chronimy zabytki
Krzysztof Kwarciak

"Inwestycję przejął Eko Park S.A. Wystartował z rewitalizacją 4 listopada 2019 roku, która ma potrwać do 30 września 2021 r. W I kwartale 2022 roku lokale powinny trafić do użytku" - czytamy na portalu.

Miejscy urzędnicy przekonują, że pozwolenie budowlane jest aktualne. Pierwszy wpis w dzienniku budowy, dotyczący rozpoczęcia prac, był w październiku 2015 roku. Ostatni - w maju 2018. Z tego wynika, że budowa nie została przerwana na dłużej niż trzy lata. Jeśli tak by się stało, pozwolenie by wygasło. Tutaj - jak podkreślają w magistracie - taka sytuacja nie zaistniała.

Zastrzeżeń co do inwestycji nie miał też miejski konserwator zabytków w Krakowie. - Pierwsze koncepcje przekształceń kamienic, zakładające ich wyburzenie, wpłynęły do Biura MKZ w 2006 r. i zostały zaopiniowane negatywnie. Dopiero koncepcja, zakładająca pozostawienie ścian frontowych, wraz z ich nieznaczną przebudową w obrębie parteru, została zaakceptowana w 2010 r. i uzyskała pozwolenie na budowę w 2012 r. - przekazano nam w biurze prasowym krakowskiego magistratu.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie przeprowadzi czynności kontrolne budynków przy ul. Kościuszki 60 i 62.

Zapomniane miejsce odzyska dawną świetność

Wykonawca informuje na stronie internetowej, że zapomniane miejsce "odzyska swoją dawną świetność".

"Stanie się wizytówką Salwatora i znowu zacznie tętnić życiem" - czytamy dalej.

Wykonawca podaje również informacje o pracach konserwatorskich, które "obejmują m.in. renowację elewacji frontowych i ich wystroju".

Inwestycja przewiduje, że przy ul. Kościuszki powstanie 35 apartamentów o powierzchni od 44 do 172 metrów kwadratowych.

Wszystkie od strony bulwarów - z tarasami widokowymi. Nowy budynek ma mieć pięć kondygnacji nadziemnych. Samochody będzie można zostawić w garażu podziemnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska