73. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego
- Rotmistrz Witold Pilecki to postać, która za swą odwagę, patriotyzm, męstwo zapłaciła ogromną cenę - mówiła w parku Jordana Marta Bernadzikiewicz-Stępień dyrektor XXV LO w Krakowie, które przejęło opiekę nad pomnikiem rotmistrza.
Inicjatorem postawienia pomnika rotmistrza w 2008 r. był Kazimierz Cholewa, wieloletni prezes Towarzystwa Parku im. dr Henryka Jordana.
- Kiedy przeczytałem życiorys Witolda Pileckiego uznałem, że jednemu z największych bohaterów czasów II Wojny Światowej trzeba wybudować pomnik. Teraz zaopiekuje się nim młodzież, dla której postawa rotmistrza powinna być wzorem - mówi Kazimierz Cholewa.
Znicze w godziną śmierci rotmistrza
Krakowski IPN po raz drugi zorganizował akcję zapalania zniczy pamięci w godzinę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego w miastach i miejscowościach na teranie całego kraju.
Dobrowolnie poddał się aresztowaniu
Witold Pilecki służbę Polsce rozpoczął w czasie wojny z bolszewikami w 1920 r. Walczył podczas kampanii wrześniowej 1939 r., a następnie w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r., wykonując misję zleconą przez dowództwo Związku Walki Zbrojnej, dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, by zdobyć informacje o zbrodniach Niemców i zorganizować konspirację niepodległościową. Na skutek zagrożenia dekonspiracją podjął decyzję o ucieczce, którą udało mu się szczęśliwie przeprowadzić.
W 1944 r. walczył w powstaniu warszawskim, w zgrupowaniu Chrobry II. Od 1945 r. służył w 2. Korpusie Polskim we Włoszech, skąd – decyzją gen. Władysława Andersa – wrócił do Polski, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze, działające dla Rządu RP na Uchodźstwie.
Został aresztowany w maju 1947 r., osadzony w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i poddany okrutnemu śledztwu. Mimo tortur do końca zachował żołnierską postawę. Pozostał wierny dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Cenzura do 1989 r.
Przed II wojną światową Witold Pilecki gospodarzył w rodzinnym majątku w Sukurczach. Organizował pomoc społeczną, kółka rolnicze i kursy przysposobienia wojskowego. Założył rodzinę. Rozwijał zdolności artystyczne: rysował, malował, pisał wiersze…
Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie Witolda Pileckiego podlegały w PRL ścisłej cenzurze. W lipcu 2006 r. prezydent Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Co za luksusy! Oto najdroższe mieszkania na sprzedaż w Krakowie
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!
