Po blisko trzech latach od zakazu działalności, jaki wobec Muzeum Czynu Niepodległościowego mieszczącego się w Domu im. Józefa Piłsudskiego na krakowskich Oleandrach wydał minister kultury i dziedzictwa narodowego, pamiątki związane z walkami Polaków o niepodległość trafiły w depozyt do Muzeum Narodowego w Krakowie - dziś, ze względu na ich stan, są przechowywane w magazynach Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, gdzie prowadzone się pierwsze czynności konserwatorskie.
Zgodnie z postanowieniem sądu, również sam budynek powinien trafić w ręce miasta. Zanim powstanie w nim muzeum, musi przejść gruntowny remont. Przed kilkoma laty prace remontowe objęły jedynie elewację.
- Wiedzieliśmy o złym stanie obiektu i chcieliśmy otoczyć to historyczne miejsce należytą opieką. Pomimo utrudnień realizowaliśmy działania remontowe w zakresie, który był wówczas możliwy, takie jak izolacja fundamentów, remont kominów i dachu czy remont elewacji z wymianą okien - wyjaśniał podczas prezentacji uratowanych muzealiów Jacek Majchrowski.
Zakres remontu pozostały do wykonania to wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej, remont instalacji centralnego ogrzewania i
wymiana instalacji elektrycznej, remont windy osobowej oraz przewodów wentylacyjnych, a także poszczególnych pomieszczeń – sal, toalet, korytarzy, klatki schodowej, remont tynków, malowanie, remont posadzek, schodów itp.
Dotychczasowe łączne wydatki Gminy Miejskiej Kraków na prace projektowe i remontowe budynku Oleandrów wyniosły ponad 2,8 mln zł, w tym ponad 180 tys. zł pochodziło z dotacji SKOZK.
- Cała historia walki o Oleandry trwa 20 lat – przypomniał prezydent Krakowa. - Teraz, kiedy posiadamy już klucze, zleciliśmy opracowanie kompletu przeglądów stanu technicznego, co pozwoli nam zaplanować kolejne konieczne prace. Mamy świadomość roli tego miejsca dla historii i kultury Krakowa oraz Polski.
Budynek powstał w latach 30. ubiegłego wieku w miejscu, z którego 6 sierpnia 1914 r. wyruszyła I Kompania Kadrowa strzelców J. Piłsudskiego.
Od 1991 r. budynek jest w posiadaniu Związku Legionistów Polskich, który urządził w nim Muzeum Czynu Niepodległościowego. W marcu 2014 r. krakowski sąd stwierdził, że budynek jest własnością gminy Kraków i powinien być jej wydany. ZLP złożył z kolei wniosek o zasiedzenie budynku, który został oddalony.
Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami
