https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Opłatek w radzie miasta. Abp Jędraszewski mówi o wydłubanych oczach ikon w Syrii

Piotr Ogórek
W środę 18 grudnia w radzie miasta odbył się tradycyjny w Radzie Miasta Krakowa. Tym razem towarzyszyła mu aura konfliktowa. W opłatku nie wzięli udział radni Koalicji Obywatelskiej. Przewodniczący rady z tego klubu - Dominik Jaśkowiec, nie chciał bowiem zapraszać abpa Marka Jędraszewskiego. Hierarchę zaprosili więc radni PiS.

Na spotkanie razem weszli prezydent Jacek Majchrowski oraz metropolita krakowski Marek Jędraszewski. W spotkaniu opłatkowym wzięli udział radni PiS oraz prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków. Nie było reprezentantów Koalicji Obywatelskiej oraz Krakowa dla Mieszkańców. Obecni byli także wiceprezydent Bogusław Kośmider oraz wiceprzewodniczący sejmiku województwa Kazimierz Barczyk. Tradycyjnie pojawili się także harcerze, marynarze z ORP Kraków oraz góralska kapela.

Udział abpa Marka Jędraszewskiego w tradycyjnym opłatku rady miasta dzielił radnych i mieszkańców już od kilku tygodni. Przewodniczący rady miasta Dominik Jaśkowiec zapowiedział, że nie zaprosi metropolity w związku z jego kontrowersyjnymi wypowiedziami, m.in. o tęczowej zarazie. Metropolitę ostatecznie zaprosili radni PiS.

Protest przeciwko udziałowi abpa Jędraszewskiego w opłatku rady miasta. "Wstyd i hańba", "Urząd to nie kuria"

Spotkanie opłatkowe poprowadził Sławomir Pietrzyk, wiceprzewodniczący rady miasta i radny klubu Przyjazny Kraków. Dziękował radnym za miniony rok, który jego zdaniem był dobry. - Kraków rozwija się coraz lepiej. Mamy coraz więcej zieleni, coraz lepszą komunikację miejską - mówił Pietrzyk.

Prezydent Jacek Majchrowski przyznał, że święta skłaniają do refleksji, wyciszenia i podsumowania tego co było. - Idziemy w bardzo dobrym kierunku, rozwijamy Kraków naprawdę dobrze. Widzą to przede wszystkim osoby, które przyjeżdżają do Krakowa po dłuższej nieobecności. My na co dzień nie widzimy tego tak dobrze, bo obserwujemy zmiany, które dzieją się na bieżąco - mówił prezydent Krakowa.

Głos zabrał następnie abp Jędraszewski, który przypomniał przesłanie tegorocznego światełka betlejemskiego: światło, które daje moc. - Moc widzenia. Światło pochodzi z miejsca, gdzie rodził się Jezus Chrystus - powiedział

Metropolita przypomniał także słowa Jana Pawła II z jego pierwszej wizyty w Polsce jako papież, że nie tylko człowiek nie jest w stanie zrozumieć siebie się be Chrystus, ale i naród Polski. - Nasza moc tkwi w tym, że Chrystus daje nam światło spojrzenia na siebie, na swoją godność. Święta Bożego Narodzenia są świętem wielkości i godności człowieka, bo tu Chrystus utożsamił się z każdym z nas - mówił abp Jędraszewski.

Arcybiskup wspomniał także swoją niedawną wizytę w Syrii, gdzie jak przyznał, wciąż widać skutki działań wojennych. Metropolita zwrócił zwłaszcza uwagę, na obrazy i ikony Chrystusa lub Matki Boskiej, w których "islamiści wydłubywali oczy Chrystusowi".

- Nawet małe postacie były bez oczu. To przerażające spotkać się z kimś, komu wydarto oczy. Przecież nie możemy bez spotkania twarzą w twarz, bez spojrzenia także prosto w oczy drugiego człowieka, pokazać tego, co w nas najbardziej szlachetne i piękne. Zwłaszcza wtedy, gdy w wieczór wigilijny bierzemy do ręki opłatek i chcemy się dzielić nim, wyrazić najlepsze życzenia i spojrzeć drugiemu człowiekowi w oczy i dostrzec tam błysk radości - mówił abp Marek Jędraszewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tyruk

Biskupek cały czas robi obciach sobie, wiernym j przedewszystkim swoim księżom, dajcie spokój by biskup odmówił pojscia na Wigilie biednych albo publicznie piętnował kobiety za brak meża... no ludzie. Teraz na spotkaniu oplatkowym opowiada o wyłupionych oczach...

G
Gość
18 grudnia, 18:05, Gość:

Brak ostatniej posługi radnym PO i wojującym ateistom - za żadne pieniądze . Abp Jędraszewski OK!

jedraszewski będzie się smażył na ruszcie u belzebuba

G
Gość

Brak ostatniej posługi radnym PO i wojującym ateistom - za żadne pieniądze . Abp Jędraszewski OK!

G
Gość

To, że Kraków się "rozwija" (utożsamiane jest to często z rozrostem miasta - zwłaszcza liczby ludności) to nie cieszy, lecz smuci, gdyż za duże miasto nie jest przyjazne i powstaje dyskomfort życia. Miasto jest zbyt duże zarówno pod względem liczby ludności, jak i powierzchni, jest o wiele za dużo indywidualnych aut (stąd nieustanne korki), o wiele za dużo biurowców (przez to napływa ludność z innych miast, osiedla się a przez rażąco wysokie zarobki stać ich na samochody i miasto jest coraz bardziej zakorkowane). Lepiej, by Kraków się nieco skurczył (zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności), by ubyło aut i by wyburzono większość biurowców, zostawiając je tylko w liczbie jednocyfrowej. Biurowce to zakała miasta.

G
Gość

No i cacy, KO ramię w ramię z tęczową zarazą to i nie po drodze im z Kościołem i wiarą ... niech sobie kupią zamiast opłatka pasztecik, jak onegdaj w Wigilię w Sejmie :)

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska