Wystawa przygotowana została na 100-lecie czynu zbrojnego amerykańskiej Polonii i składa się z unikalnych fotokopii zdjęć, a także dokumentów, listów oraz reprodukcji obrazów i szkiców. Ukazuje funkcjonowanie obozu przez który od jego powstania w październiku 1917 aż do rozwiązania w marcu 1919 roku przeszło ponad 22 tysiące polskich ochotników, głównie ze Stanów Zjednoczonych.
Obóz powstał w Kanadzie w miejscowości Niagara-on-the-Lake skąd po dwumiesięcznym szkoleniu ochotnicy byli sukcesywnie ekspediowani do formowanej od czerwca 1917 roku Armii Polskiej we Francji.
Jak podkreślił w czasie wernisażu prezes Komitetu Kościuszki w Krakowie prof. dr hab. Mieczysław Rokosz-"po wojnie, do Ameryki (USA, Kanada) do swoich drugich ojczyzn powróciło około 12.500 byłych żołnierzy Błękitnej Armii. Pozostali zginęli na wojnach lub zostali w Polsce.
Niestety w Polsce Niepodległej, nie mówiąc o czasach komunistycznych, wysiłek ten był zapomniany, nawet przemilczany. Tą wystawą staramy się aby czyn zbrojny polskiego uchodźstwa w Ameryce z czasów I wojny światowej przywrócić nie tylko na karty historii Stanów Zjednoczonych, Kanady i Polski".
Wystawa, której autorem jest dr Anna Maksymowicz z Muzeum Ziemi Lubuskiej jest adresowano do wszystkich, którzy interesują się historią ale przede wszystkim do młodzieży i uczniów.
W Krakowie będzie prezentowana do 26 listopada. Następnie wystawa zostanie zaprezentowana w Zakopanem.
- Tak oszukują mechanicy. Kierowcy – miejcie się na baczności!
- Nowy odcinek ekspresowej zakopianki gotowy! Zobacz jak wygląda!
- Parkowanie w Krakowie. Nowe zasady, większa strefa
- Najbardziej ekskluzywne osiedla w Krakowie [TOP 10]
- Cracovia. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
- Wisła Kraków. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
