Trwające od wielu lat negocjacje z Towarzystwem Boskiego Zbawiciela w sprawie pozyskania przez miasto parku Jalu Kurka zostały zakończone w połowie grudnia br. Po podpisaniu umowy notarialnej działki położone w centrum Krakowa, przy ul. Szlak 71, o łącznej powierzchni ok. 1,7 hektara, zostały odkupione od zakonników i stały się własnością gminy Kraków. Zielony teren w pobliżu Dworca Głównego oraz kampusu Politechniki Krakowskiej został wykupiony za kwotę 10 mln 987 tys. złotych.
Od momentu zakupu parku przez miasto prowadzone w nim były prace porządkowe, takie jak wywożenie śmieci, sprzątanie alejek, a także przegląd drzewostanu. - Park był mocno zaniedbany, dlatego tak ważne są prace porządkowe, które będą kontynuowane. Przed udostępnieniem parku Zarząd Zieleni Miejskiej wymieni również stare, zdewastowane ławki oraz kosze na śmieci na nowe, tak żeby poprawić komfort użytkowania tego miejsca - informują w krakowskim magistracie.
Wykonane prace to niezbędne minimum, tak aby po latach park mógł pełnić swoją pierwotną funkcję - służyć krakowianom jako miejsce odpoczynku i rekreacji. W najbliższym czasie nie są planowane w nim żadne prace, tak aby można było sprawdzić, w jaki sposób mieszkańcy lubią i chcą spędzać w nim czas. Na bieżąco zarząd zieleni będzie sprawdzać drzewostan, tak żeby miejsce to było w pełni bezpieczne.
Teren znajdujący się pod ochroną konserwatorską będzie utrzymywany zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, tak żeby mógł pełnić funkcję enklawy zieleni i ciszy w środku miasta. Planując spacery należy pamiętać, że park Jalu Kurka otwarty jest w godz. 6-22.
- Te osoby nie dostaną ślubu kościelnego
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! Oto rekonstrukcja
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Horoskop miesięczny na grudzień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Otwarto nowy prywatny akademik w Krakowie. Prawdziwy wypas dla studentów z kasą
- Budowa S7 na północy Małopolski. "Ekspresówka" widziana z góry robi wrażenie
