Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Park Stacja Wisła zostanie powiększony, tylko kiedy? Mieszkańcy są coraz bardziej niecierpliwi

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Andrzej Banas / Polska Press
Zarząd Zieleni Miejskiej przymierza się do poszerzenia Parku Stacja Wisła na Zabłociu. Ale wciąż nie ma gotowej koncepcji, jak zagospodarować teren, który gmina kupiła od kolejarzy.

FLESZ - W jaki sposób wybierzemy prezydenta?

od 16 lat

Już z końcem 2018 roku gmina skorzystała z prawa pierwokupu dwóch działek na Zabłociu, należących do PKP, o łącznej powierzchni 0,3 ha. O ten teren ma zostać powiększony Park Stacja Wisła. Mieszkańcy dopytują, kiedy to nastąpi, ale urzędnicy od jakiegoś czasu nie potrafią na to pytanie odpowiedzieć. Tłumaczą, że gdy pracowano nad koncepcją parku, który powstał na terenie, gdzie wcześniej znajdowała się stacja kolejowa Kraków Wisła (zamknięta w 2002 roku), a następnie dziki parking, możliwość poszerzenia go o działki PKP nie była jeszcze oczywista.

- Stąd koncepcja ich nie obejmowała. Nie istnieje więc gotowe opracowanie dotyczące przedmiotowych działek. Działki przylegają do parku, więc naturalnym jest rozszerzenie o nie parkowej przestrzeni. Teren ten jest osłonięty od ulicy i przylega do strefy zabaw w parku, która z pewnością zostanie dzięki nabyciu działek powiększona. Mamy bowiem świadomość, że takiego miejsca na Zabłociu wciąż brakuje - mówi nam Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Kraków. Srebrna Polana na sprzedaż. Zieleń zastąpią domy? Mi...

Możliwe, że pieniądze na poszerzenie parku zostaną zarezerwowane w przyszłorocznym budżecie. Nie wiadomo jednak na razie, jaki będzie koszt tej inwestycji. Przypomnijmy, że gmina wydała 615 tys. złotych na zakup gruntów od kolejarzy. - Formuła współpracy i konsultacji z mieszkańcami bardzo się sprawdziła podczas pierwszego etapu prac, dlatego chcielibyśmy ją kontynuować, ponieważ mieszkańcy Zabłocia mają najlepszą wiedzę na temat funkcjonalności tego miejsca. W tym roku chcielibyśmy zorganizować konsultacje z mieszkańcami, z których wnioski i opinie posłużą do stworzenia wstępnej koncepcji zagospodarowania - dodaje w rozmowie z nami Mikolaszek. Kiedy prace nad poszerzeniem parku się rozpoczną, tego niestety nie wiadomo. Istniejący już zagospodarowany teren zielony ma ok. hektara.

Podobnych miejsc do zagospodarowania w Krakowie jest dużo więcej. - Takie tereny bardzo podobne to Park w Bronowicach - na ten moment jest udostępniony, w przyszłości planowane jest jego zagospodarowanie. Podobnym terenem są estakady kolejowe - przyszły Park Kolejowy, park w Czyżynach, Park Grzegórzecki - powojskowy, park kieszonkowy przy ul. Wita Stwosza - też wcześniej magazyny, teraz dziki parking, w tym roku chcemy rozpocząć inwestycję - dodaje Mikolaszek.

Park Stacja Wisła jest podzielony na strefy. Sprawdź, może znajdziesz coś dla siebie:

 • Rekreacyjna - trawnik umożliwiający piknikowanie, zajęcia sportowe itp.;
 • Zabawowa - plac zabaw, tory z wagonikami;
 • Łąka kwietna;
 • Farma miejska - skrzynie do uprawy warzyw, stół piknikowy;
 • Labirynt;
 • Strefa rowerowa - stojaki rowerowe, tablica a z trasami rowerowymi;
 • Pawilon;
 • Ogrody deszczowe z tarasem wypoczynkowym;
 • Scena - umożliwia przeprowadzania różnych wydarzeń;
 • Izolacyjna - wzniesienia z roślinnością stanowiącą naturalne ogrodzenie parku;
 • Strefa sukcesji przyrodniczej - pozostałości rampy kolejowej, w której roślinność pozbawiona jest zabiegów pielęgnacyjnych poza tymi, które muszą być przeprowadzone ze względu na bezpieczeństwo użytkowników;
 • Strefa przyrodnicza (wzdłuż wałów) - siedlisko ślimaka winniczka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska