Celem tych wydarzeń jest nie tylko ukazanie historii podgórskiego rzemiosła, ale także zaproszenie do udziału w święcie muzeum działających współcześnie rzemieślników i to w nietypowych zawodach. Po wykładach jak i warsztatach np. w niedzielę będzie można zrobić samemu mydło. Muzeum udostępnia także stałą ekspozycję ”Miasto pod kopcem Kraka”.
W sobotę z wykładem zaprezentował się działający na terenie Podgórza witrażysta pan Tadeusz Przypkowski. Przestawił on historię witraży, m.in. najstarszych witraży w Krakowie, które zachowały się w bazylikach: Mariackiej, św. Katarzyny i Świętej Trójcy. Pan Tadeusz opowiedział jak projektuje się i wykonuje witraż, jak powstają barwne szkiełka oprawione w ołów, a także na czym polega renowacja i naprawa. Pokazane zostały narzędzia, a także rożne rodzaje witraży od sakralnych po dekoracyjne. Zorganizowano również warsztaty.
W niedzielę z kolei będzie można zrobić własnoręcznie mydło i spotkać się z podgórskim zegarmistrzem panem Leszkiem Szumlasem.
Niedziela 26 lutego
11.30 – „Podgórze pod lupą – mydlarnia z dawnej ulicy Lwowskiej”
Spotkanie wokół makiety przedstawiającej nieistniejącą dziś mydlarnię, która stała na działce vis a vis Muzeum Podgórza poprowadzi jej twórca dr Robert Gaweł. Będzie to opowieść nie tylko o historii podgórskich mydlarni, ale też tego jak rzemiosło wpływa na architekturę. Autor makiety przybliży też historię jej powstania i opowie o trudnościach jakie niesie ze sobą próba odtworzenia dawnych budynków.
Spotkanie w holu Muzeum Podgórza
Udział bezpłatny
12:00 – „Podgórscy mydlarze”
Rodzinne warsztaty mydlarskie
Poznając historię podgórskiej mydlarni można samemu spróbować zostać rzemieślnikiem i na specjalnych warsztatach nauczyć się robić mydło jak prawdziwy rzemieślnik.
Sala edukacyjna,
Cena: warsztaty płatne 15zł
Zapisy przez Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: [email protected], tel. 12 426 50 60
14:00 – „Czy zegarki są na czasie?”
Spotkanie z Leszkiem Szumilasem, podgórskim zegarmistrzem
Kto w dzisiejszych czasach używa mechanicznego zegarka? Czy to jedynie kaprys bardzo bogatych ludzi czy coś co jest popularniejsze niż nam się wydaje? Innym pytaniem, które samo się nasuwa jest „jak zostaje się zegarmistrzem?”, albo czy taki zawód ma przyszłość? O tym czy zawód ginie oraz o jego tajnikach opowie nam w rozmowie Leszek Szumilas, wyjątkowy podgórski zegarmistrz.
Spotkania w sali konferencyjnej
Udział bezpłatny
15:00 – Rzemiosło pod Kopcem Kraka
Oprowadzanie po wystawie głównej „Miasto pod Kopcem Kraka” śladami rzemieślników i rzemiosła w historii Podgórza. Rzemiosło było jedną z podstaw gospodarki miasta Podgórza przez wiele lat jego istnienia, czego odbiciem są liczne artefakty z wystawy, których historia rozbrzmi w pełni podczas dedykowanego oprowadzania.
Prowadzenie: Robert Gaweł
Cena: w cenie biletu na wystawę
- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II
