Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Poetycka noc będzie trwać cały weekend

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
O wolności w poezji będzie można porozmawiać z Ewą Lipską
O wolności w poezji będzie można porozmawiać z Ewą Lipską waclaw klag polskapresse/dziennik polski
Spotkania, dyskusje, warsztaty, spektakle i projekcje filmowe, happeningi i gry miejskie to wydarzenia 12. edycji Nocy Poezji. A że „u nas wiersze rodzą się najlepsze” nie tylko wioną, to jedna noc stała się całym weekendem, któremu towarzyszyć będzie hasło „Wolności oddać nie umiem”. Krakowska Noc Poezji potrwa od 7 do 9 października.

Dlaczego jesienią tak często chorujemy?

od 16 lat

Wolność to temat przewodni tegorocznej odsłony poetyckich spotkań. „Wolność pojmowana jest szeroko, w różnych wymiarach i kontekstach, zarówno jako wolność słowa, wyboru, wypowiedzi artystycznej, wolność od ograniczeń, jak i wolność od strachu, przemocy” – zapowiadają organizatorzy.

- W przestrzeniach klubów, ośrodków kultury, księgarń literackich będziemy dzielić się słowami poetek i poetów, szukać odpowiedzi na pytania: Czemu ta wolność taka trudna? Dlaczego wciąż jest ograniczana? Dlaczego trzeba o nią nieustannie zabiegać? Będziemy rozmawiać o „amnezji fraz” i „przebudzeniu do wolności”, „wolności tęczy”, „wolności przez ograniczenia” - zapowiada Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału i Kultury Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Na miłośników poezji otworzy się w najbliższy weekend czterdzieści krakowskich instytucji.

12. Noc Poezji zainauguruje już w czwartek premiera książki „Narodowy Spis Zespołów” Artura Sobali i Tomasza Sikory połączona z performancem poetyckim w księgarni Spółdzielni Ogniwo przy ul. Smolki 11a.

Rozmowa z poetką Ewą Lipską i muzykiem Leszkiem Wiśniowskim o tym, co wolno artyście (Dworek Białoprądnicki), spotkanie z Ryszardem Krynickim wokół książki Bertolta Brechta „Elegie Bukowskie i inne wiersze” (Pałac Potockich), koncert poetycko-muzyczny na podstawie wierszy Marii Konopnickiej, Anny Świrszczyńskiej, Kazimiery Iłłakowiczówny i Wisławy Szymborskiej (Malborska 98), spotkanie krakowskich poetek Bożeny Boba-Dygi, Katarzyny Klakli, Agnieszki Żuchowskiej-Arendt i warsztaty (Klub Pod Jaszczurami) oraz poetów Krakowa: m. in. Ryszarda Krynickiego, Bronisława Maja, Edwarda Pasewicza i Andrzeja Sosnowskiego (Pałac Potockich), spektakl performatywny na kanwie poezji Rafała Wojaczka „Zamiast mózgu mam płonącą różę” (Teatr Nowy Proxima), projekcja filmu „Jan Polkowski. Moje miejsce na Ziemi. Kraków” poświęcony związkom poety z miastem (Kin Pod Baranami i kino Sfinks) to tylko kilka z wydarzeń zaplanowanych na sobotę.

Tego dnia w nowohuckim parku przy Alei Róż Piotr Majewski będzie czytał wiersze Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego jak i poetów Powstania Warszawskiego Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego.

Noc Poezji to także okazja do tego, by poznać wiersze nagrodzone tegorocznej edycji konkursu na Książkowy Debiut Poetycki. Spotkanie z Kariną Caban-Rusinek, laureatką 9. edycji Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej odbędzie się w Klubie Dziennikarzy „Pod gruszką”.

Podczas święta poezji nie zabraknie rozmów poświęconych twórczości bliższych i dalszych sąsiadów. Twórcom ukraińskim poświęcone będzie spotkanie w Instytucie Studiów Europejskich UJ, poezji czeskiej w Spółdzielni Ogniwo, a perskiej w Chederze. Wolność, pamięć, tożsamość w poezji łemkowskiej oraz ukraińska poezja wolności będą tematem spotkań w MCK.

Z myślą o najmłodszych w piątek zaplanowano warsztaty poetyckie w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida. Propozycją dla dzieci i dorosłych są gry miejskie, jedna z nich wyruszy z ul Krupniczej, drugą zaplanowano na Kazimierzu.

Tegoroczną odsłonę Nocy Poezji zakończą wydarzenia zaplanowane na niedzielę, wśród których warto zwrócić uwagę na poetycki performance na dwie aktorki i perkusistkę wokół wierszy Anny Świrszczyńskiej w klubie Pauza, spotkanie z poezją Cypriana Kamila Norwida w kapitularzu klasztornym Opactwa Cystersów w Mogile oraz Krakowski Salonie Poezji poświęcony wierszom Zbigniewa Macheja.

Ważnym punktem Nocy Poezji będzie gala nagrody Animator Roku 2022, podczas której wyróżnienia odbiorą Krystyna Hussak-Przybyło i Piotr Przybyło, Barbara Pasterak i Katarzyna Witek oraz Fundacja Wszyscy Obecni - laureat nagrody głównej i klub osiedlowy K2O.

Szczegółowy program wydarzeń na stronie internetowej www.krakowskienoce.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska