Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Policjanci z Archiwum X na tropie zabójcy z Krowodrzy sprzed 19 lat

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
materiały policji
W 1997 roku podczas napadu w Krakowie zginął 59-letni ochroniarz. Sprawcy nie udało się znaleźć do dziś. Teraz śledczym pomoże postęp naukowy.

Policjanci z Archiwum X wracają do sprawy morderstwa na Krowodrzy z 1997 roku. Dzięki nowoczesnej technice być może uda się ustalić zabójcę. Wiadomo już, jak napastnik mógł wyglądać podczas napadu i jak wygląda teraz.

Do zabójstwa doszło w nocy z 11 na 12 maja 1997 r., podczas napadu rabunkowego na jedno z przedsiębiorstw transportowych przy ul. Prądnickiej. Ofiarą padł 59-letni stróż. Przestępca włamał się do pomieszczenia służbowego, gdzie znajdował się sejf, z którego zrabował znaczną ilość gotówki.

Według śledczych włamywacza próbował najpewniej powstrzymać ochroniarz. Doszło do szamotaniny, w trakcie której 59-latek zginął od uderzenia tępym narzędziem. Rano jego zwłoki znaleźli pracownicy firmy.

19 lat temu policjanci zabezpieczyli sporo śladów, w tym także biologicznych. Zabójcy nigdy nie udało się jednak znaleźć.

To, co nie było możliwe prawie dwie dekady temu, ma się udać teraz.

- Wśród materiałów dowodowych pochodzących z miejsca zabójstwa z 1997 roku są m.in. rękawiczki używane przez sprawcę i narzędzie zbrodni. Rękawiczki miały uchronić przed identyfikacją jego linii papilarnych. Teraz zostały poddane badaniu DNA - mówi Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

Sprawą zajmują się śledczy z Archiwum X, czyli policjanci badający niewyjaśnione przestępstwa sprzed lat, wykorzystujący w tym celu najnowsze zdobycze nauki i techniki. Jedną z nich jest właśnie wyodrębnianie i badanie DNA.

Tradycyjnymi metodami poszukiwane są natomiast osoby, które mogły widzieć mordercę.

- Doświadczenie zdobyte przy rozwiązywaniu kolejnych spraw podpowiadało śledczym, że ludzie przez lata potrafią przechować w pamięci pewne zdarzenia czy twarze osób. Tym sposobem dotarli do świadka i na podstawie jego zeznań stworzono portret pamięciowy sprawcy - dodaje Ciarka.

Ponieważ do zabójstwa doszło dawno temu, stworzony portret pamięciowy został poddany przez biegłego tzw. progresji, czyli postarzeniu.

Wszystkie osoby, które rozpoznają mężczyznę na zdjęciu, proszone są o kontakt telefoniczny z Wydziałem Kryminalnym Komendy Wojewódzkiej policji w Krakowie, pod nr. tel. 12 61 5 44 07 lub 997.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska