Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Postępują prace w Miejscu Pamięci KL Plaszow. Zaplanowano już uroczyste otwarcie terenu

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Prace renowacyjne w obrębie Miejsca Pamięci KL Plaszow dobiegają końca. Niektóre ze zmian na tym obszarze można już zobaczyć, natomiast pewne prace wykończeniowe będą trwały jeszcze w przyszłym roku. Otwarcie terenu planowane jest na marzec 2024 roku. Zagospodarowanie terenu po byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Plaszow to pierwszy etap budowy Muzeum KL Plaszow.

- Zakończona została renowacja posadzki Pomnika Ofiar Faszyzmu i kładzenie obrzeży cmentarzy żydowskich. Plac apelowy zyskał nową, wyraźniejszą opaskę. Na terenie pojawiły się też okna archeologiczne, pylony pod wystawę plenerową i regulamin, punkty terenowe, konstrukcje pod makiety, schody terenowe oraz tzw. architektura mała - ławki i kosze na śmieci - wymieniają przedstawiciele Muzeum KL Plaszow.

Jeszcze z końcem grudnia pojawi się asfalt na drodze koło Pomnika Ofiar Faszyzmu. Ponadto dalszym ciągu trwa wykańczanie powierzchni ścieżek, schodów terenowych oraz ul. Abrahama (główna arteria komunikacyjna prowadząca przez ten teren), która pozostaje wyłączona z użytku pieszego.

Jak informuje Muzeum KL Plaszow, z przyczyn formalnych część prac wykończeniowych przedłuży się do lutego 2024 roku. Otwarcie terenu zaplanowane jest na 15 marca 2024 r., a uroczystość będzie otwarta dla publiczności. Wtedy też będzie można obejrzeć nową wystawę plenerową wraz z makietami.

Upamiętnienie i edukacja

Instytucja, której pełna nazwa to: Muzeum Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji), rozpoczęła działalność 1 stycznia 2021 roku. Od 1 marca 2021 r. jest współprowadzona przez gminę Kraków oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt tego miejsca pamięci zakłada pozostawienie terenu dawnego obozu w możliwie niezmienionym i autentycznym stanie, umieszczenie tablic informacyjnych i oznaczeń ważnych miejsc, takich jak masowe groby czy plac apelowy. Natomiast obok – przy ul. Kamieńskiego, na działce nieobjętej wpisem do rejestru zabytków, powstanie nowy budynek muzealny tzw. Memoriał z wystawą stałą poświęconą historii KL Plaszow, a także parking i park. Wyremontowany zostanie też Szary Dom, w czasie wojny włączony w struktury KL Plaszow. Projekt nie przewiduje odtwarzania infrastruktury obozowej, jak również wznoszenia innych obiektów budowlanych w obszarze poobozowym. Wstęp na teren poobozowy będzie bezpłatny.

Działalność Muzeum KL Plaszow opiera się na trzech filarach. Pierwszym jest troska o teren poobozowy o łącznej powierzchni ok. 40 ha - miejsce cierpienia i śmierci ofiar. Drugi to ekspozycja muzealna planowana w Szarym Domu, który pierwotnie był budynkiem administracyjnym cmentarza krakowskiej gminy żydowskiej, a w czasie wojny został zajęty przez administrację obozową, a także w Memoriale - planowanym nowym budynku muzealnym. Trzeci filar to edukacja i dialog - instytucja realizuje już szereg działań z tego zakresu, zapraszając m.in. na spacery tematyczne, oprowadzania, inicjatywy upamiętniające.

Muzeum będzie gotowe w 2025 roku

Przez trzy lata, które minęły od czasu utworzenia instytucji, stworzono: zespół muzealny, kompletną dokumentację projektową dla inwestycji, scenariusz i projekt wystawy stałej w Memoriale i Szarym Domu oraz program edukacyjny. Muzeum KL Plaszow współpracuje z Radą Muzeum kierowaną przez Piotra Cywińskiego, która wspiera instytucję w realizacji programu działania.

Obecnie generalny wykonawca realizuje prace budowalne na terenie poobozowym, natomiast kolejne etapy tworzenia muzeum to: realizacja głównego budynku muzeum - Memoriału, gdzie znajdzie się wystawa stała i punkt obsługi zwiedzających oraz modernizacja Szarego Domu. Zakończenie prac planowane jest na 2025 rok.

W Polsce przybywa uchodźców z Ukrainy

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska