W oryginalnej grocie Grobu Pańskiego u pijarów prawdopodobnie była gipsowa sztukateria, imitująca kamienie. - Mamy kontakt z osobami, które jako dzieci ją widziały i pamiętają, są też jej opisy. Ale jeszcze poszukujemy fotografii - mówił nam już latem tego roku Piotr Białko, którego firma konserwatorska prowadzi prace w krypcie. Zachęcał do zgłaszania się osób, które mogłyby takie zdjęcia udostępnić.
Teraz ten apel ponawia Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Odtworzenie późnobarokowego wystroju groty okazuje się nie lada wyzwaniem, ponieważ resztki jej oryginalnej aranżacji zniknęły bez śladu w latach 1982-83.
"Nie zachowały się też wcześniejsze plany ani rysunki tej części świątyni. Jedyna odnaleziona fotografia (z 1971 roku, ze zbiorów Instytutu Sztuki PAN) ukazuje jedynie wejście do Groty (widoczny wystrój z tkaniny lub masy plastycznej to tylko pozostałości po aranżowanym tam co roku na Wielkanoc przez krakowskich artystów Grobie Pańskim)" - przekazuje SKOZK na swojej stronie na Facebooku.
Kraków. Krypta u pijarów po ok. 150 latach odzyskała freski [ZDJĘCIA]
Krakowianie proszeni są więc o zajrzenie do domowych archiwów i sprawdzenie, czy nie mają fotografii wnętrz krypty kościoła pijarów wykonanych przed 1982 rokiem.
Jak podkreśla SKOZK, szczególnie cenne mogą być zdjęcia wnętrza groty Grobu Pańskiego, zdjęcia głównych schodów prowadzących do dolnego kościoła od ulicy Pijarskiej, ale też generalnie poszukiwane są wszelkie fotografie wykonane w tym miejscu przed przebudową z lat 1982–1983, w tym nawet fotografie wielkanocnych Grobów Pańskich w krypcie u pijarów, tak chętnie odwiedzanych przez krakowian.
Wszyscy, którzy znaleźliby w swoich zbiorach taką fotografię, proszeni są o przekazanie informacji do SKOZK (biuro mieści się przy
ul. Kanoniczej 24, e-mail: [email protected], tel. 12 422 69 99).
