Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Proponują otwarty basen w każdej dzielnicy. Można zacząć od tego w Borku, który jest w katastrofalnym stanie [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Grupa radnych proponuje budowę otwartych basenów w każdej dzielnicy. Na razie nie ma się kto zająć takim obiektem w Borku Fałęckim przy ul. Żywieckiej, który popadł w ruinę.
Grupa radnych proponuje budowę otwartych basenów w każdej dzielnicy. Na razie nie ma się kto zająć takim obiektem w Borku Fałęckim przy ul. Żywieckiej, który popadł w ruinę. Anna Kaczmarz
Radni z klubu "Kraków dla Mieszkańców" przygotowali projekt uchwały z wnioskiem do prezydenta Krakowa o budowę otwartych basenów w każdej dzielnicy Krakowa. Opinie krakowskich radnych na temat konieczności tego typu inwestycji są jednak mocno podzielone. Zwracają natomiast uwagę, że w katastrofalnym stanie jest dawny basen w Borku Fałęckim.

FLESZ - Zmiany w programie szczepień. Rząd zachęca nagrodami pieniężnymi

od 16 lat

Dyskusja w sprawie budowy otwartych kąpielisk odbyła się podczas ostatniej sesji Rady Miasta Krakowa.

Inspiracją do stworzenia uchwały w sprawie basenów było zeszłoroczne lato, kiedy na terenie Krakowa, milionowego miasta, funkcjonowały tylko dwa otwarte kąpieliska. Analizując tę sytuację mieszkańcy sami podesłali do mnie informację o tym, jak dużo otwartych krakowskich basenów zniknęło. Ten trend powinno się odwrócić, bowiem wiemy, że latem kiedy są upały korzystanie z basenów zamkniętych nie jest rozwiązaniem optymalnym - przekonuje radny Łukasz Maślona z klubu "Kraków dla Mieszkańców".

Część radnych ma jednak duże wątpliwość, czy podejmować uchwałę w sprawie budowy otwartych basenów. - Ten projekt jest czysto populistyczny - komentuje Alicja Szczepańska, radna niezależna. - Na starych osiedlach mamy tereny bardzo ograniczone do powstania takich inicjatyw i musielibyśmy wybierać między żłobkami, parkingami, miejscami użyteczności publicznej, a otwartymi basenami, które nie będę efektywne w wydajności w ciągu roku. Powstanie takich obiektów będzie też oznaczać zabetonowanie terenów często kosztem zieleni - dodaje.

Radna Małgorzata Jantos z klubu Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska podkreśla: - Ciężko zorganizować basen otwarty w każdej dzielnicy. U nas sezon na otwarte baseny trwa niedługo, a pieniądze - w przeliczeniu na potrzeby miasta - potrzebne na taki obiekt są znaczne.

Radny Adam Kalita (PiS) zaznacza: - Pamiętam czasy, kiedy w Krakowie było kilka otwartych basenów. Niestety nasze ukochane kluby, takie jak Cracovia i Wisła zdewastowały swoje baseny. Myślę, że stworzenie nowych basenów to jest jakiś pomysł, tylko jest pytanie, kto będzie je budował. Nie wyobrażam sobie, by robiło to miasto. Natomiast w przypadku inicjatywy, by teren udostępnić chętnym operatorom, to jestem jak najbardziej za takim rozwiązaniem.

Skończyła się budowa basenu przy ul. Eisenberga. Miasto zapłaciło za inwestycję ponad 55 mln zł. Nikt się jednak nie zgłosił do przetargu na operatora tego obiektu.

Kraków. Miasto wybudowało basen za 55 mln zł i postoi pusty,...

W projekcie uchwały dotyczącej basenów radni z klubu "Kraków dla Mieszkańców" zwrócili uwagę, że w mieście widoczny jest trend zamykania otwartych kąpielisk. Wspomnieli, że taki los spotkał otwarte baseny Cracovii przy Cichym Kąciku, Wisły przy ul. Reymonta, "Polfy" przy ul. Eisenberga i "Krakowianki" w Borku Fałęckim przy ul. Żywieckiej Bocznej.

Radny Artur Buszek z klubu Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska komentuje: - Rozumiem intencje projektodawców uchwały. Mamy takie miejsca jak dawny basen w Borku Fałęckim. Przydałoby się przywrócić tam normalność. Obecnie ten teren wygląda jak miejsce postapokaliptyczne.

Na terenie dawnych basenów Cracovii powstał nowy kompleks sportowy m.in. z kortami tenisowymi. W miejscu basenów Wisły powstało boisko treningowe.

Przy ul. Eisenberga miasto niedawno wybudowało krytą pływalnię. Teraz ogłosiło drugi przetarg (w pierwszym nie wpłynęły oferty) na zarządzanie tym obiektem i budowę w ramach kolejnego etapu otwartego kąpieliska.

Radni wnioskują też o przywrócenie basenu przy ul. Żywieckiej Bocznej. W Zarządzie Infrastruktury Sportowej wyjaśniają, że na zlecenie tej jednostki opracowano koncepcję zagospodarowania tego terenu, która przewiduje budowę: basenu krytego, kąpieliska odkrytego, hali sportowej, parkingów, oraz zagospodarowania terenów zielonych.

- Właścicielem części terenu, którego dotyczy koncepcja jest gmina Kraków (w zarządzie Zarządu Zieleni Miejskiej), części Skarb Państwa (w zarządzie ZIS) a części prywatna spółka. Działki pozostające w zarządzie ZIS to teren o łącznej powierzchni 2,4686 ha. W toku pozostaje postępowanie powiatyzacyjne dotyczące działek Skarbu Państwa. Jednocześnie Wydział Skarbu Urzędu Miasta Krakowa prowadzi postępowanie w sprawie nabycia na rzecz gminy działek stanowiących obecnie własność prywatnej spółki - informuje Michał Sobolewski, rzecznik ZIS.

Pomysłodawcy uchwały w sprawie basenów zaznaczyli w jej projekcie, że docelowo w każdej dzielnicy Krakowa powinno powstać przynajmniej jedno otwarte miejskie kąpielisko. Zwrócili też uwagę, że "szczególnie interesująca może być też koncepcja lokalizowania nowych kąpielisk w parkach miejskich (np. Park Reduta)".

Prezydent Krakowa odpowiedział: "Budowa otwartych basenów i kąpielisk na terenie Krakowa jest niewątpliwie ideą słuszną i godną poparcia, jednakże możliwą do realizacji w dłuższej perspektywie czasowej i przy uwzględnieniu wszelkich uwarunkowań środowiskowych, prawnych i finansowych".

Ostatecznie na wniosek radnego Stanisława Moryca (PiS) radni przegłosowali odesłanie projektu uchwały w sprawie basenów do Komisji Sportu Rady Miasta w celu oceny i przeprowadzenia analizy, czy istnieją tereny, na których można byłoby w każdej dzielnicy wybudować otwarte kąpielisko, jakie byłyby koszty z tym związane i czy w Krakowie znaleźliby się operatorzy dla takich obiektów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska