https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Protest na Rynku przeciwko "Lex TVN". Hasło przewodnie: "Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska"

Piotr Ogórek
Protest na Rynku w obronie TVN
Protest na Rynku w obronie TVN Anna Kaczmarz
O godzinie 18 w całej Polsce, bo w blisko 80 miastach, rozpoczęły się manifestacje pod hasłem "Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska". To protesty przeciwko ustawie zwanej "Lex-TVN". W Krakowie na manifestacji na Rynku Głównym pojawiło się najpierw kilkaset osób, a potem ich liczba stopniowo rosła. Głos zabierali m.in. dziennikarze i prawnicy. Gdy padła informacja, że z rządu został wyrzucony Jarosław Gowin, na Rynku Głównym rozległy się gromkie brawa.

W organizację protestów zaangażowało się wiele fundacji oraz stowarzyszeń, między innymi: KOD, Akcja Demokracja, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Grand Press Found, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, czy Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA. W Krakowie protest zorganizowano na Rynku Głównym. Powodem jest ustawa nazwana w mediach "Lex TVN", która może doprowadzić do tego, że amerykańscy właściciele TVN będą musieli odsprzedać większość swoich udziałów w stacji.

W obronę TVN, jak i ogólnie wolnych mediów, zaangażowały się wszystkie siły opozycyjne, co w Krakowie podkreślono. Prowadząca manifestację wymieniała po kolei jako współorganizatorów protestu KO, Nowoczesną, Polskę 2050, a potem dodała do tego Lewicę i PSL podkreślając, że cała opozycja mówi w tej sprawie jednym głosem.

Na krakowskiej manifestacji głos zabrał m.in. Adam Szostkiewicz, wieloletni dziennikarz "Polityki". - Wolne media to elementarz demokracji. Bez tego demokracja jest fikcją albo atrapą. (…) Ta formuła "wolne media, wolni ludzie", to rzecz, bez której nie ma demokracji. Pamiętam sam, jaki byłem szczęśliwy, że na moich oczach spełniało się marzenie o Polsce niepodległej i demokratycznej w 1989 roku. Nigdy bym sobie nie wyobraził wtedy, że możemy jak gdyby zatoczyć to błędne koło – mówił red. Szostkiewicz.

Później głos zabierali kolejni dziennikarze i prawnicy. Liczba osób biorących udział w manifestacji cały czas rosła. Z początkowych kilkuset osób zrobiło się kilka tysięcy. Gęsty tłum wypełniał przestrzeń od wieży Ratuszowej do połowy długości Sukiennic. W pewnym momencie prowadząca protest przekazała informację, że z rządu został wyrzucony Jarosław Gowin. - To oznacza, że rząd Zjednoczonej Prawicy rozpada się - powiedziała, a tłum odpowiedział gromkimi brawami.

Wcześniej manifestujący, trzymając żółte kartki, ustawili się w kształt litery V, jak Victoria. Osoby z niebieskimi kartonikami tworzyły tło. Całość nawiązywała do żółto-niebieskiego logo TVN. Manifestujący skandowali: "Wolne media, wolni ludzie!".

Protesty przeciwko "Lex-TVN"

Protesty są związane z projektem nowelizacji ustawy medialnej potocznie zwanym "Lex-TVN". Projekt ustawy ma trafić pod obrady Sejmu już w środę. Przeciwko projektowi protestuje cała opozycja, a także liczni eksperci, prawnicy i dziennikarze.

Projekt nowelizacji ustawy medialnej został zaproponowany przez posła Prawa i Sprawiedliwości Marka Suskiego. Pomysłodawcy twierdzą, że ustawa ma chronić rynek medialny przed przejęciami ze strony państw wrogich, opozycja zarzuca, że ustawa uderza w krytyczną wobec polityków rządzącej koalicji stację TVN.

Założenia projektu mówią o tym, że firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) mogłyby kontrolować jedynie 49 proc. udziałów w polskich mediach. Zgodnie z projektem, koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych mogłaby zostać udzielona osobie zagranicznej pod warunkiem, że jej siedziba znajduje się na terenie EOG "pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim EOG".

W związku z tym, że właścicielem stacji TVN oraz TVN24 jest amerykańska spółka Discovery, której siedziba nie znajduje się na terenie EOG, mogłaby ona - zgodnie z ustawą - posiadać najwyżej 49 proc. udziałów w tych stacjach. Dlatego projekt ustawy został przez opozycję nazwany lex-TVN. Amerykanie musieliby bowiem, gdyby ustawa weszła w życie, sprzedać część swoich udziałów w TVN. Obecnie stacja oczekuje na przedłużenie koncesji, która wygasa 26 września. KRRiTV jak dotąd nie przedłużyła tej koncesji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

ć
ćśoG
TVN to nie media a stacja szczujaca Polakow na Polakow. Zostanie Polsat i bardzo duzo komercyjnych rozglosni radiowych. Wystarczy.
E
Ehh
Bo taka to niezależnośc. Ciągły konflikt interesow i tyle.
S
Stary Wiarus
Dobry pomysł, zlikwidować założona przez ubeckich TW za pieniądze zajumane z FOZZ, w której aż się roi od resortowych dzieci. Oni mają się za elitę, lol, a sloma z butów wystaje
G
Gość
TVNienawiść anty POLSKA szczujnia . TVN jest tak niezależne jak dzika świnia na zakręcie .
G
Gość
O jak pięknie ! Niebiesko - wszyscy pod batutą.. ! Pamiętam jak gospodarz domu, niejaki Anioł, który potem awansował na Archanioła ustawiał mieszkańców pod swoje dyktando... Popatrzyłem na protest i Bareja na talerzu. Pozdrawiam, bez hejtu i z uśmiechem na licu.
R
Rhw
COŚ TU NIE ROZUMIEM ! WŁĄCZYŁEM I TVN JEST POLSAT TEŻ !

No to o co chodzi ? NO WŁAŚNIE O CO CHODZI JAK NIE WIADOMO O CO TO PEWNO O KASĘ !!! A protestujący są tylko efektem sprawnej post komunistycznej propagandy w stylu "studio 2" !!! Ale kto to pamięta ze TVN i Studio2 to to samo i ci sami twórcy!

NO WŁAŚNIE, krótka pamięć i sprawna propaganda ! Tłum i tak uwierzył no to jest głośno !!!

A PRAWDA ! Prawda to jest - ta trzecia prawda pewnego księdza z Waksmundu !!!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska