https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rozpoczął się proces dwóch Rosjan z Grupy Wagnera. Jeden z oskarżonych był dyrektorem szwalni, drugi bezrobotnym

Marcin Banasik
Andriej G. nie przyznaje się do winy
Andriej G. nie przyznaje się do winy Marcin Banasik
Prokurator Piotr Krupiński odczytał akt oskarżenia, z którego wynika, że dwaj obywatele Rosji w sierpniu 2023 r. prowadzili w Krakowie i Warszawie zaciąg do zakazanej służby najemnej grupy Wagnera. Jeden z nich Andriej G. był dyrektorem szwalni (zarabiał tam 3 tys. euro), a Aleksiej T. bezrobotnym, który dorabiał na giełdzie moskiewskiej, gdzie zarabiał ok. tysiąc euro. Obaj oskarżeni nie przyznają się do winy. Nie chcą też składać wyjaśnień ani odpowiadać na pytania sądu i prokuratury.

Raport wysyłany po naklejeniu każdej naklejki

Sędzia Ewa Karp-Sieklucka odczytała zeznania Andrieja G. z etapu śledztwa"

Z zeznań wynika, że na meczu piłkarskim w Rosji poznał on kolegę Stiepana, który zaproponował mu pracę polegającą na rozklejaniu ulotek w miejscach publicznych. Nie powiedział mu dlaczego ma rozklejać ulotki organizacji, która oficjalnie w Rosji nie istnieje. Miał za to dostać do 2 tys. euro. Po naklejeniu naklejki wysyłał raport fotograficzny. Wysyłał zdjęcia do Stiepana i drugiego mężczyzny. Razem z drugim oskarżonym mieli w Krakowie i Warszawie rozkleić 3 tysiące ulotek, ale zdążyli tylko ok. 200.
Twierdzi, że nie chciał szerzyć propagandy. Ma chorego ojca i potrzebował pieniędzy. Później proponowano mu też rozklejanie naklejek w innych krajach z karykaturami polityków.

Kraków. Rosjanie przed sądem

Udział w międzynarodowym związku o charakterze zbrojnym i działanie na rzecz obcego wywiadu mającym na celu popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym - to zarzuty stawiane dwóm obywatelom Rosji: Andriejowi G. i Aleksiejowi T. Akt oskarżenia skierował w czerwcu tego roku prokurator małopolskiego pionu do walki z przestępczością zorganizowaną. Akt oskarżenia liczy ponad 600 stron.

Pierwszy termin, który zaplanowano na początek września, został odroczony ze względu na przedłużające się tłumaczenie aktu oskarżenia - pracowało nad tym jednocześnie trzech biegłych tłumaczy. Proces miał ruszyć 20 września, ale jak wskazała obrona, oskarżeni nie otrzymali w regulaminowym okresie 7 dni zawiadomienia o procesie. Obrona podkreślała, że w związku z obszernymi aktami nie zdążyła odpowiednio przygotować się do procesu.

Proces Rosjan z Grupy Wagnera. Co im grozi?

Andriejowi G. i Aleksiejowi T. stawiane są trzy zarzuty.

- Pierwszy z nich dotyczy tego, że oskarżeni prowadzili zaciąg do zabronionej przez prawa międzynarodowe służby najemnej PM C Wagner, drugi zarzut dotyczy działalności szpiegowskiej, czyli prowadzenia tzw. wojny hybrydowej na terenie Polski i innych krajów Unii Europejskiej, a trzeci zarzut dotyczy udziału w zorganizowanym związku zbrojnym mającym na celu popełnienie przestępstw o charakterze terrorystycznym – wyjaśnia Tomasz Dudek z krakowskiego oddziału Prokuratury Krajowej.

Mężczyznom grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Sąd przedłużył oskarżonym areszt tymczasowy do 1 stycznia 2025 roku.

Grupa Wagnera prowadziła rekrutację w Krakowie i Warszawie

Grupa Wagnera to prywatna armia najemników powiązana z rosyjskim wywiadem. Działała nie tylko w Ukrainie, ale również w Syrii i Afryce.

Na nagraniu, które trafiło do sieci, widoczna jest naklejka, która miała znajdować się w jednej z publicznych krakowskich toalet; można na niej przeczytać: "We are here. Join us" (tłum. "Jesteśmy tutaj. Dołącz do nas"). Znalazł się na niej podpis "PMC Wagner Group" oraz kod QR, którego zeskanowanie odsyła na rosyjskojęzyczną stronę.

Oskarżonym zarzucono również działalność na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej (Służby Wywiadu Zagranicznego) poprzez prowadzenie tzw. wojny hybrydowej, w tym działań propagandowych, które miały na celu destabilizację sytuacji politycznej w Polsce.

Andriej G. i Aleksiej T. zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sierpniu 2023 r. w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska