FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Bogato zdobione, wielowieżowe sceny o architekturze nawiązującej do zabytków Krakowa, przedstawiające misterium Bożego Narodzenia to nieodłączny element przygotowań do świąt, którego nie zabraknie także w tym roku, jednak tegoroczny, 78. Konkurs Szopek Krakowskich przebiegnie według specjalnych zasad.
78. Konkurs Szopek Krakowskich
Osoby chętne do udziału w 78. Konkursie Szopek Krakowskich, ze względów bezpieczeństwa, powinny zgłosić wykonane przez siebie prace na adres e-mail: [email protected] lub pod numerami telefonów: 12 431 75 90, 796 322 483.
Gotowe szopki należy dostarczyć między 16. a 30. listopada w umówionych wcześniej terminach do Celestatu na ul. Lubicz 16. Na stronie Celestatu dostępne będą wszystkie niezbędne do zgłoszenia dokumenty.
Obrady Sądu Konkursowego rozpoczną się 3 grudnia, a ogłoszenie laureatów nastąpi 6 grudnia o godz. 14.00.
W tym roku nie odbędzie się zwyczajowa prezentacja najpiękniejszych szopek pod pomnikiem Mickiewicza, gdzie corocznie, w pierwszy czwartek grudnia przed południem zbierali się szopkarze, aby zaprezentować swoje prace. Nie będzie także wystawy w parku Strzeleckim.
Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich czynna będzie od 7 grudnia do 28 lutego 2021 r. Jeśli pandemiczna rzeczywistość pozwoli, prace szopkarzy będzie można obejrzeć w Muzeum Krakowa według zasad dostosowanych do aktualnych możliwości.
Tradycja Krakowskich Szopek
Zwyczaj inscenizowania figuralnych przedstawień ukazujących wydarzenia związane z narodzeniem Chrystusa wywodzi się z kultu żłóbka betlejemskiego, który sięga wczesnego średniowiecza.
Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Kiedy po I wojnie światowej tradycja zaczęła zanikać, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, zorganizował w 1937 roku pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, które kontynuuje tę tradycję do dziś.
78. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa Szopki w Celestacie uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
