https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Kraków. Są pierwsze pomysły na ratowanie Teatru Słowackiego

Anna Piątkowska
W czerwcu 1891 roku w trakcie uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Teatru imienia Juliusza Słowackiego prezydent miasta Feliks Szlachtowski powiedział: „Niech ten budynek służy mieszkańcom miasta na pożytek, sztuce dramatycznej na chwałę” - przypominają radni miejscy w projekcie rezolucji skierowanej do ministra kultury
W czerwcu 1891 roku w trakcie uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Teatru imienia Juliusza Słowackiego prezydent miasta Feliks Szlachtowski powiedział: „Niech ten budynek służy mieszkańcom miasta na pożytek, sztuce dramatycznej na chwałę” - przypominają radni miejscy w projekcie rezolucji skierowanej do ministra kultury Andrzej Banas / Polska Press
Projekt rezolucji radnych krakowskich, planowana poprawka sejmowej komisji kultury, zbiórka narodowa – oto pomysły na ratowanie Teatru im. Słowackiego po tym, jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że nie planuje w najbliższym czasie angażować się we współprowadzenie krakowskiego teatru. Głos w sprawie „Słowaka” zabrała także Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych.

"Mickiewiczem w Słowackiego"

- Przyjechaliśmy porozmawiać o tej sytuacji, czy coś dla tego teatru można zrobić, bo na razie decyzja pana ministra sprawiła, że udał nam się tak ładny tytuł „Mickiewiczem w Słowackiego", ale chodzi o to, by minister kultury w swojej polityce kulturalnej zajmował się kulturą a nie polityką – mówiła podczas zorganizowanej w Krakowie konferencji posłanka PO Iwona Śledzińska – Katarasińska.

Oprócz wspomnianej posłanki, w konferencji „Mickiewiczem w Słowackiego - polityka kulturalna ministra Glińskiego” wzięli udział wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa–Błońska, Wojciech Król, Tomasz Olichwer i Krzysztof Mieszkowski – członkowie sejmowej komisji kultury.

- Duchem jest dziś z nami senator Jerzy Fedorowicz, który jest teraz na posiedzeniu senackiej komisji kultury, gdzie rozmawiają o budżecie. Jestem więcej niż pewna, że zgłosi tam poprawkę, by Teatr Słowackiego dostał jakąś dotację – mówiła Iwona Śledzińska–Katarasińska, dodając że nie może zapewnić, "czy uda nam się ją obronić w Sejmie".

Politycy PO zorganizowali konferencję, nawiązującą tytułem do wydarzeń związanych z Teatrem Słowackiego, przed budynkiem teatru, ale – jak podkreśla dyrektor instytucji Krzysztof Głuchowski, ani teatr, ani on sam nie mają związku ze spotkaniem polityków.

Miał być teatr narodowy...

Przypomnijmy, zgodnie z deklaracjami organizatora teatru – Urzędu Marszałkowskiego i resortu kultury, od stycznia tego roku Teatr im. Słowackiego miał zostać instytucją współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to pierwszy krok, by teatr stał się scena narodową. W ostatnich dniach grudnia ministerstwo poinformowało media, że nie zamierza w tym roku angażować się we współprowadzenie krakowskiego teatru, wywołując zdziwienie i konsternację zarówno w urzędzie, który nie otrzymał żadnej oficjalnej informacji o zakończeniu prowadzonych w tej kwestii rozmów, jak i w samym teatrze. Ten ostatni, jako instytucja, która miała działać pod auspicjami resortu kultury, nie ubiegał się o dodatkowe źródła finansowania. Dyrektor teatru łączy te kwestie z głośnym już przedstawieniem "Dziadów".

- Jestem zaskoczony i zły. Uważam, że to dziwna decyzja, będąca rodzajem kary, upomnienia czy reprymendy, która bezpośrednio kojarzy mi się z „Dziadami” Mai Kleczewskiej – mówił nam w ostatnich dniach grudnia Krzysztof Głuchowski.

- Najpierw mamy być teatrem współprowadzonym, jesteśmy do tego przygotowywani, wiemy, że to nastąpi od stycznia, nie składamy wniosków o granty, ponieważ instytucja współprowadzona nie może korzystać z grantów i po premierze „Dziadów” zapada cisza w tej kwestii. Teraz nagle, na kilka dni przed końcem roku, dowiadujemy się - nie wprost, tylko z mediów - że nie będziemy instytucją współprowadzoną.

"Mamy wciąż nadzieję"... Projekt krakowskich radnych

W gronie krakowskich radnych powstał projekt rezolucji, która ma trafić na ręce ministra Glińskiego. Radni apelują w niej o podtrzymanie decyzji współprowadzenia Teatru Słowackiego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Mamy wciąż nadzieję, że Teatr im. Juliusza Słowackiego stanie się w niedługim czasie sceną narodową. Mamy także i tę nadzieję i wciąż w to wierzymy, że pracownicy tak ważnego resortu, który wspiera polską kulturę są świadomi tego, że sztuka bywa niepokorna, może szokować i wywoływać niepokój. Celem artystów często jest sprowokowanie debaty publicznej, kwestionowanie konsensusu społecznego i zastanego stanu rzeczy. A przecież wolność twórczości artystycznej jest chroniona przez Konstytucję (art. 73) oraz międzynarodowe konwencje (art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, art. 19 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych)” - czytamy w projekcie rezolucji, nad którą miejscy radni pochylą się już w przyszłym tygodniu.

Głos reżyserów teatralnych

Głos w sprawie Teatru Słowackiego zabrała także Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych, wyrażając „stanowczy protest wobec takich praktyk, niszczących podstawy życia kulturalnego w Polsce”.

„Ta decyzja jest zagrożeniem bytu artystek i artystów współpracujących z teatrem oraz jego pracowników etatowych, zagraża realizacji programu artystycznego, a przede wszystkim jest wymierzona w widzów Teatru im. J. Słowackiego” – czytamy w oświadczeniu Gildii. -„Dodatkowo niepokoi fakt, że decyzja ta potwierdza mechanizm zastraszania instytucji, ich dyrektorów i pracujących w nich artystów, poprzez ograniczanie dofinansowań i jest próbą stosowania nacisku na plany repertuarowe, a co za tym idzie, ograniczania wolności twórczej i dostępu do kultury dla szerokich mas jej odbiorców.”

Dyrektor Teatru Słowackiego: To będzie najtrudniejszy rok dla teatru

W rozmowie z nami dyrektor Teatru Słowackiego mówi, że prowadzoną przez niego instytucję czeka najtrudniejszy rok, wyliczając budżet mocno uszczuplony przez pandemię, zaplanowany remont Dużej Sceny, który na klika miesięcy wykluczy duże, a także bardziej dochodowe wydarzenia, również te komercyjne, ważne dla budżetu teatru, brak grantów i dotacji ministerialnej, a także dużo wyższe wydatki na utrzymanie budynku, w tym obliczane na kilkaset procent wzwyż rachunki za energię. No i cięcia programu artystycznego, już dziś "spadły" zaplanowane premiery.

Jednym z pomysłów na ratowanie ważnej nie tylko dla krakowian instytucji jest narodowa zbiórka.

- Rozważamy taką możliwość – mówi Krzysztof Głuchowski.

W planach jest jeszcze licytacja teatralnych foteli, które tego lata będą wymieniane na nowe. Dla ratowania teatru, będzie można kupić fotel z "Dziadów".

FLESZ - Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

od 16 lat
Wideo

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

C
Czytelnick
5 stycznia, 19:52, Gość:

Do autora -grzeg! Teatr Słowackiego jest instytucją Wojewódzctwa Małoposkiego, a to że w Krakowie nie oznacza partycypacji Gminy Kraków w utrzymaniu. Po2- ta wladza ma taki styl- jesteś cacy dla naszej ideologii to masz, a nie ?to jesteś z drugiego sortu i masz guzik.

Będziemy zbierać na wsparcie działalności.Taki z pana Glińskiego min.kultury jak ze mnie solista baletu.

5 stycznia, 21:05, grzeg:

Bez żartów. Dostojny teatr w sercu Krakowa, jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Krakowa - i nasze miasto ma nie czuć się współodpowiedzialne?

Miasto nie może finansować wojewódzkiej instytucji, proszę poczytać przepisy. Na marginesie: jak ktoś czegoś od kogoś chce, to nie robi mu wbrew. Jak sie starali o dofinansowanie, to mogli nie robić takiego spektaklu. Chyba liczyli się z konsekwencjami.

P
Piotr Zajęcki
Minister wg postepakow ma zajmować się sztuką. Za to reżyserzy - poltyką. To oczywiste w tym kontekście, że Teatr Słowackiego trzeba ratować. Ratować z rąk pseudoliberalnych reformatorów i politrukow.
t
tjk
Pani POsłanko, dobrze by też było aby artyści zajmowali się sztuką a nie polityką, prawda?
E
Ehh
6 stycznia, 1:46, Ehh:

Ta wolnorynkowosc...Jak nie ma popytu który generuje zyski,to moze galerie otworzyć, dyskont,no albo apartamenty,a moze tylko tytularny sponsor wystaczy a jak nie to może ktoś by chciał odzyskać nieruchomość ,ze jeszcze nikt nie wpadl ,zeby od obowiazkowych lektur Slowackiego pobierac tantiemy,mafia prawno-bankowa najwyraźniej na to jeszcze nie wpadła a to przecież jak LICHWA czysty zysk.Zawsze sie znajdzie jakiś fundusz zarejstrowany w raju podatkowym ,który zainwestuje ...zaoszczędzone podatki w tym ,,WOLNOrynkowym"swiecie.Juz lepiej chyba dac na piwo chłopakom na Plantach,bo Oni przynajmniej wiedzą co to proza...zycia.

Tylko chłopakom z Plant piwa wypic nie WOLNO,co innego gdyby siedzieli w ogodku i byli ...turystami.

E
Ehh
Ta wolnorynkowosc...Jak nie ma popytu który generuje zyski,to moze galerie otworzyć, dyskont,no albo apartamenty,a moze tylko tytularny sponsor wystaczy a jak nie to może ktoś by chciał odzyskać nieruchomość ,ze jeszcze nikt nie wpadl ,zeby od obowiazkowych lektur Slowackiego pobierac tantiemy,mafia prawno-bankowa najwyraźniej na to jeszcze nie wpadła a to przecież jak LICHWA czysty zysk.Zawsze sie znajdzie jakiś fundusz zarejstrowany w raju podatkowym ,który zainwestuje ...zaoszczędzone podatki w tym ,,WOLNOrynkowym"swiecie.Juz lepiej chyba dac na piwo chłopakom na Plantach,bo Oni przynajmniej wiedzą co to proza...zycia.
E
Ehh
Bo to wszystko jest porabane.Ciezko nawet określić kto zaczął. Cala sytuacja tylko odzwieciedla sytuacje w kazdym aspekcie zycia w Polsce i najzwyczajniej walkę o wpływy.To ze model sprawowania władzy polega na tym,że swoich sie wspiera finansowo(poprzez posady,kontrakty,dotacje,czas antenowy....metody korupcji dziś to bardzo szerokie spektrum) a opozycje odcina od finansowania to modus operandi kolejnych elYt.Prawdziwa cnota ponoć krytyk sie nie boi....
g
grzeg
5 stycznia, 19:52, Gość:

Do autora -grzeg! Teatr Słowackiego jest instytucją Wojewódzctwa Małoposkiego, a to że w Krakowie nie oznacza partycypacji Gminy Kraków w utrzymaniu. Po2- ta wladza ma taki styl- jesteś cacy dla naszej ideologii to masz, a nie ?to jesteś z drugiego sortu i masz guzik.

Będziemy zbierać na wsparcie działalności.Taki z pana Glińskiego min.kultury jak ze mnie solista baletu.

Bez żartów. Dostojny teatr w sercu Krakowa, jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Krakowa - i nasze miasto ma nie czuć się współodpowiedzialne?

G
Gość
Do autora -grzeg! Teatr Słowackiego jest instytucją Wojewódzctwa Małoposkiego, a to że w Krakowie nie oznacza partycypacji Gminy Kraków w utrzymaniu. Po2- ta wladza ma taki styl- jesteś cacy dla naszej ideologii to masz, a nie ?to jesteś z drugiego sortu i masz guzik.

Będziemy zbierać na wsparcie działalności.Taki z pana Glińskiego min.kultury jak ze mnie solista baletu.
g
grzeg
5 stycznia, 17:24, grzeg:

Przede wszystkim - nie histeryzować. To teatr krakowski i nade wszystko to miasto powinno być za niego odpowiedzialne, oczywiście również w sensie finansowym.

Jednakże co do statusu "teatru narodowego". OSOBIŚCIE jestem za tym, by "Słowackiemu" przyznać, a "Staremu" odebrać.

5 stycznia, 18:01, paszli:

Prawdziwy pisior. Żeby jednemu dać odbiera drugiemu i jednocześnie skłóca ludzi. Jak w komunie. A paszli wy w pisdu.

Tak... wysoki poziom dyskusji. Nie ma co.

p
paszli
5 stycznia, 17:24, grzeg:

Przede wszystkim - nie histeryzować. To teatr krakowski i nade wszystko to miasto powinno być za niego odpowiedzialne, oczywiście również w sensie finansowym.

Jednakże co do statusu "teatru narodowego". OSOBIŚCIE jestem za tym, by "Słowackiemu" przyznać, a "Staremu" odebrać.

Prawdziwy pisior. Żeby jednemu dać odbiera drugiemu i jednocześnie skłóca ludzi. Jak w komunie. A paszli wy w pisdu.

g
grzeg
Przede wszystkim - nie histeryzować. To teatr krakowski i nade wszystko to miasto powinno być za niego odpowiedzialne, oczywiście również w sensie finansowym.

Jednakże co do statusu "teatru narodowego". OSOBIŚCIE jestem za tym, by "Słowackiemu" przyznać, a "Staremu" odebrać.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska