Poszukiwanie skarbów w lumpeksach w Krakowie
Do zakupów z drugiej ręki trzeba mieć jednak znacznie więcej cierpliwości. Wymarzone produkty nie wpadną prosto w ręce. Idealna bluzka może mieć już na sobie plamę, świetne markowe spodnie mogą okazać się za małe, a piękna sukienka może mieć urwany suwak. Czy mimo tego warto poszukiwać czegoś ciekawego? W czasach gdy za nową sukienkę w sieciówce trzeba zapłacić powyżej stu złotych, cudza stara sukienka za dwadzieścia nie brzmi już tak źle. Poza tym lumpeksy mogą być prawdziwą kopalnią złota. Od markowych ubrań, przez nowe z metką, po odzież vintage. Przy odrobinie szczęścia da się tam znaleźć perełki.
Krakowskie lumpeksy
Niemal przed każdym second handem, rano przed otwarciem w dzień dostawy towaru, ustawia się kolejka przed wejściem. Stoją w niej osoby w różnym wieku, od młodzieży po seniorów, wszyscy gotowi na poszukiwania. Czy faktycznie znajdują coś ciekawego? To już pozostaje kwestią gustu. Wielu uzna większość towaru za niemodny czy może zbyt „babciny”, ale pomiędzy nimi trafiają się też przedmioty wpisujące się w aktualne trendy. W końcu mówi się, że moda powraca co dwadzieścia lat, a gdzie lepiej szukać ubrań sprzed dwóch dekad jak w lumpeksie. Poza używanymi rzeczami, dużo jest też towaru nowego z metką, najczęściej sprzed paru sezonów z sieciówek.
Gdzie w Krakowie?
- Ułanów 1
- Zamenhofa 12
- Długa 72
- Do Wilgi 10
- Św. Filipa
- Limanowskiego 28
- Kościuszki 19
- Bronowicka 38
- Długa 59
- os. Drugiego Pułku Lotniczego 1c
- Krakowska 9
- Rynek Kleparski 4
- Starowiślna 52
- Wrocławska 26
- Śląska 2
- Na Szaniec 6
- os. Złotej Jesieni 13
- Elsnera 3
- Mogilska 68
- os. Józefa Strusia 62
- Wrocławska 20
- Kalwaryjska 25
- Dobrego Pasterza 67
- Osiedle Centrum D7
- Krótka 5
- Pędzichów 3
- Krowoderska 79
- Plac Imbramowski 183
- Kobierzyńska 93
- Nawojki 4
- Józefa 9
- Senatorska 26
i wiele innych...
Second handy w czasie inflacji
A jak wyglądają teraz lumpeksowe ceny? Wszystko zależy od konkretnego sklepu i dnia dostawy. W przypadku towaru wycenionego bluzki i koszule kosztują na ogół około 20 złotych, sukienki 30-40 złotych, a kurtki 50-80 złotych. W przypadku kupowania lżejszych produktów dużo bardziej opłacalne są sklepy z towarem na wagę. Tam ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych za kilogram, a kończą się około osiemdziesięciu. W dniach przed nową dostawą często pojawiają się promocje typu -30% albo -50% na cały asortyment. Wtedy ubrania potrafią kosztować grosze.
Produkty markowe, designerskie
Przeszukując przez tony ubrań nieznajomych marek i popularnych sieciówek, da się też trafić na towar o wyższej wartości. Choć bluzki Tommy Hilfiger, swetry Ralph Lauren czy jeansy z Levi’s udaje się znaleźć dosyć często, to z wyższej półki produktów raczej nie widać. Czasem się znajdą, jednak jest to nadal rzadkość. Poza tym trzeba pamiętać, że nie wszystko złoto, co się świeci. Podróbki bywają bardzo mylące. Na poszukiwania markowych bądź designerskich ubrań lepiej udać się do sklepów vintage czy komisów odzieży.
Zakupy z drugiej ręki przez internet
Dla tych, którzy nie mają czasu na szperanie w koszach i dokładne przeglądanie wieszaków, również jest szansa na znalezienie perełek z drugiej ręki. W internecie jest pełno platform, gdzie użytkownicy wystawiają swoje rzeczy i szukają dla nich nowych właścicieli. Wiele ogłoszeń o sprzedaży ubrań używanych, a także nowych nienoszonych, można znaleźć przykładowo na OLX, Allegro, czy skierowanym konkretnie na sprzedaż ubrań i akcesoriów Vinted. W ostatnim czasie rośnie również popularność funkcji Market Place na Facebooku. Na tej platformie można również znaleźć lokalne
grupy, gdzie użytkownicy oddają swoje rzeczy za grosze. Przy zakupach przez internet trzeba jednak uważać na oszustów i należy się też liczyć z kosztami dostawy.
Porady dla początkujących
Przy planowaniu zakupów z drugiej ręki trzeba pamiętać, że w tygodniu lumpeksy otwarte są najczęściej do godziny 17:00, czasem do 18:00, a w sobotę nawet krócej. Warto także przygotować sobie gotówkę, gdyż nie wszędzie jeszcze możliwa jest płatność kartą. Dodatkowo należy się ubrać wygodnie i ustroić w cierpliwość, ponieważ dokładne przeglądanie wieszaków może być bardzo czasochłonne. Jeśli chodzi o ceny, najniższe będą one dzień przed dostawą towaru. Jednak najlepszy wybór, jak i prawdopodobnie najwiecej osób w sklepie, będzie w dniu dostawy.
Wirus ASF wykryty w kolejnym województwie!

- Przepisy na pyszne sałatki
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Parawany jak Koloseum. Oto najlepsze memy znad Bałtyku. Plażowanie to wyzwanie!
- Kraków pod wodą! Tak wyglądało miasto w lipcu 1997 roku. To była powódź tysiąclecia
- Te fioletowe pola pod Krakowem to turystyczny hit. Tak kwitnie lawenda ZDJĘCIA