https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Studium dla metra z opóźnieniem. Dokument nie powstanie do końca 2019 roku. Tunel ma być odsunięty od Barbakanu

Piotr Tymczak
Tak według krakowskiego architekta Przemysława Tabora mógłby wyglądać przystanek metra przy Dworcu Głównym.
Tak według krakowskiego architekta Przemysława Tabora mógłby wyglądać przystanek metra przy Dworcu Głównym. Wizualizacja: Przemysław Tabor/URBAarchitects
Opracowanie studium wykonalności budowy szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie potrwa dłużej - poinformował krakowski magistrat. Mieszkańcy nie dowiedzą się więc przed końcem 2019 roku, jaki jest proponowany przebieg linii metra.

WIDEO: Krótki wywiad

W urzędzie tłumaczą, że studium nie powstanie do końca 2019 r., bowiem negatywną opinię odnośnie lokalizacji proponowanych stacji w centrum Krakowa wydał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. A zgoda władz konserwatorskich jest niezbędna do tego, by ukończyć prace nad dokumentem, za którego wykonanie miasto zapłaci 9,4 mln zł.

Opracowująca studium firma ILF Consulting Engineers Polska wystąpiła z końcem listopada 2019 r. z pisemnym wyjaśnieniem do wskazanych przez konserwatora zastrzeżeń. W przyszłym tygodniu przedstawiciele wykonawcy studium mają się spotkać w tej sprawie z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Budowa metra w Krakowie jak po grudzie

Przypomnijmy, że władze konserwatorskie negatywnie zaopiniowały lokalizacje stacji i przystanków podziemnych metra, zaproponowanych przez wykonawcę dokumentu pod rondem Mogilskim, skrzyżowaniem ul. Podwale, Dunajewskiego i Karmelickiej oraz pod placem (obecnie jest na nim naziemny parking) między ulicami Karmelicką i Dolnych Młynów. W rozmowie z nami, małopolska konserwator zabytków Monika Bogdanowska przyznała, że nie ma nic na przeciwko budowie stacji metra pod placem Nowaka-Jeziorańskiego. Zasugerowała też, że kolejny podziemny przystanek mógłby powstać np. pod placem Inwalidów.

Czytaj więcej: Konserwator zabytków: Nie zatrzymuję metra

Wykonawcy studium nie odpuszczają jednak i nadal zabiegają o zgodę na podziemne przystanki metra bliżej Rynku Głównego.
W piśmie do władz konserwatorskich firma ILF Consulting Engineers Polska podkreśliła, jak bardzo dużą wagę miałyby planowane do w ścisłym centrum stacje, zwłaszcza w kontekście utworzenia węzłów przesiadkowych tworzących spójny system transportowy integrujący jego różne podsystemy - głównie możliwość przesiadek z metra na tramwaj.

"Im bliżej centrum powstaną stacje, tym opłacalność inwestycji wzrośnie, ale również tym większe są szanse na to, że więcej osób w dojeździe do centrum miasta wybierze transport zbiorowy zamiast samochodu. Trudno wyobrazić sobie sytuację, że niezależny pod względem kolizji z ruchem indywidualnym środek transportu, będzie omijał centrum miasta" - przekonują w magistracie.

Kraków. Budowa metra się oddala

Po negatywnej opinii władz konserwatorskich wykonawca studium wprowadził zmiany dotyczące koncepcji podziemnych przystanków w centrum. I tak gruntownie zmodyfikowana została koncepcja budowy stacji "Rondo Mogilskie". Aktualnie planuje się tam zlokalizować wykop otwarty stacji poza obrysem fundamentów bastionu V Lubicz. Fragment stacji znajdujący się pod artefaktami bastionu będzie wykonywany metodą górniczą, bez konieczności użycia metody odkrywkowej, dzięki czemu nienaruszone mają być relikty Twierdzy Kraków. Strop części stacji drążonej metodą górniczą ma się znajdować na głębokości minimum 9–11 metrów (w zależności od wariantu) poniżej poziomu terenu dolnej płyty ronda, czyli znacznie głębiej, niż wymagana głębokość badań archeologicznych, wynosząca 7 metrów poniżej gruntu.

Wykonawca studium zmodyfikował też wizję stacji "Stare Miasto", położonej u zbiegu ulic Dunajewskiego, Podwale i Karmelickiej. Aktualnie znaczną część wykopu otwartego zaplanowano tam poza obrębem Plant Krakowskich. Jedyne elementy stacji, które docelowo miałby być widoczne z powierzchni terenu to wyjście na obrzeżu Plant przy ul. Szewskiej. Jak przekonują wykonawcy dokumentu wynika to z potrzeby ochrony pozostałości Bramy Szewskiej.

"Jednocześnie, forma architektoniczna wyjścia przy ul. Szewskiej (w przypadku wyboru tego wariantu do dalszych prac projektowych) zostanie dostosowana do sąsiedniego terenu, tak aby wyjście to nie stanowiło dominanty kompozycyjnej" - informują w urzędzie.

Jedno z wyjść ewakuacyjnych miałoby się też znaleźć w ciągu ul. Szczepańskiej. - Jest podyktowane względami bezpieczeństwa przyszłych użytkowników systemu transportowego - zaznaczają w magistracie. Zaprojektowane schody stałe w terenie mają być tam otoczone niskim murkiem (wysokość ok. 0,2 metra) z ażurowym ogrodzeniem, a planowana winda zostałaby wkomponowana w tereny sąsiednie, aby elementy wyjścia nie powodowały kontrastu z elementami otoczenia. Projektowane windy przy tych wyjściach mają istotnie poprawić dostępność do ścisłego centrum dla osób o ograniczonej mobilności.

W zakresie kolejnej stacji, zlokalizowanej na tyłach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (w rejonie ul. Rajskiej i ul. Karmelickiej), wykonawca szczegółowo odniósł się do zastrzeżeń konserwatorskich, w tym do nieblokowania możliwości realizacji zieleni urządzonej (w tym miejscu planowany jest park) zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru "Rejon Ulicy Rajskiej". - Nad korpusem stacji po zakończeniu budowy możliwe będzie funkcjonowanie parku - przekonują w urzędzie.

Metro w Krakowie. Kto jeszcze wierzy, że powstanie?

Prace budowlane w rejonie parkingu na tyłach biblioteki miałby być poprzedzone badaniami wykopaliskowymi, aby zweryfikować występowanie stanowisk archeologicznych, w szczególności możliwości występowania pochówków w okolicy klasztoru Karmelitów Trzewiczkowych. Trasa podziemna na wysokości klasztoru byłaby realizowana metodą bezwykopową, przy czym strop tunelu będzie znajdował się na głębokości minimum 12 metrów poniżej poziomu terenu.

Przewidziano również korektę trasy tunelu metra pod ścisłym centrum, umożliwiającą odsunięcie jej od Barbakanu. Aktualnie zewnętrzny obrys tunelu znajduje się ok. 17-20 metrów (w zależności od wariantu) od obrysu ścian Barbakanu (w widoku z góry). Strop tunelu pod Plantami znajduje się na głębokości minimum 12–13 metrów poniżej poziomu terenu (w zależności od wariantu), przy czym w rejonie Barbakanu strop tunelu znajduje się na głębokości minimum 15 metrów. "Zagłębienie gwarantuje bezpieczeństwo zabytkowego obiektu nie stwarza zagrożenia dla roślinności i innych elementów zabytkowych Plant" - przekonują w magistracie.

Przypomnijmy, że w maju 2014 r. w referendum krakowianie opowiedzieli się za budową metra pod Wawelem. Dla potrzeb referendum krakowska firma Altrans stworzyła wstępną koncepcję pierwszej linii metra z Nowej Huty przez centrum do Bronowic. W 2017 r. Biuro Inżynierii Transportu Pracownie Projektowe Cejrowski&Krych z Poznania na zlecenie miasta przygotowało za 762 tys. zł studium rozwoju transportu dla Krakowa. To opracowanie też zakładało budowę linii metra z Nowej Huty przez centrum do Bronowic. Taki przebieg podziemnej kolejki został również zadany firmie ILF Consulting Engineers Polska, która opracowuje obecne studium dla bezkolizyjnego transportu.

Czytaj więcej: Tramwaje mogą wrócić na Rynek Główny. Ważne słowa eksperta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 54

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
ANTYWSIOK.

METRO TO TRZEBA BYŁO BUDOWAĆ 100 LAT TEMU,A NIE TERAZ, BARANY!!LEPIEJ POGOŃCIE AUTA Z CENTRUM I POPRAWCIE KOLEJOWE POŁĄCZENIE KRAKOWA, W PROMIENIU DO 100 KM, BO JEST DNO I PORAŻKA!!NIE ROZŚMIESZAJCIE MNIE W PORÓWNYWANIU KRAKOWA DO WIEDNIA!!MY 50 LAT ZA NIMI!!

G
Gość
30 grudnia 2019, 09:20, Gość:

Turyści zagłosowali: Kraków najlepszym miastem w Europie 2018 r. Chcac byc miastem swiatowym Kraków musi miec metro !! przestancie dyskutowac ,To jest konieczne . korki ,tramwaje sa zapchane . Turysci ciagle sie pytaja gdzie jest metro !!!

a jak się turyści pytają o metro , czy nie czasem o kolej naziemną , kwestia tłumaczenia , merto nie ma byc pomysłem na "coś się dzieje w mieście " oraz zarobić firmą budowlanym prywatnym bo zainwestowali w pewnych kręgach w branże budowlaną , powiedzmy deweloperzy , a koszty sukcesywnie będą okazywać się coraz większe i większe , do tego nieprzewidziane problemy z zabytkami ...., coś pod ziemią .... , i co , będzie dorodny zarobek ,

G
Gość
27 grudnia, 12:42, sodom i gomora:

Krakowski ludz pierd... dostaje z utopijnym mysleniem !Zapomniano ze to K,M.Krakow ma tysiac lat i infrastruktora jest calkiem inna jak w nowoczesnych Miastach Kraju .Iluzjonisci wypijcie kawe u Noworola i przestancie pier…. trzy po trzy !!!!

27 grudnia 2019, 15:13, Jacek z Sosnowca:

Rzym, Paryż, Londyn, Praga. No faktycznie młode miasta i bez zabytków.

kiedy w Londynie metro budowano , w którym roku , a co było w tym czasie w Krakowie , w Warszawie dzięki komu macie kanały i wodociągi , tłumaczyć trzeba było , że to konieczność cywilizacyjna !!!

G
Gość
27 grudnia, 22:04, Gość:

W sensie projektanci nie wiedzieli ze konserwator musi zaopiniowac projekt? Mysleli ze 14 grudnia jej przyniosa i klepnie cokolwiek? Cos chyba jaja sobie robia. Przeciez to bylo oczywiste ze misza byc jakies uzgodnienia. Przyjsc 14 na 2 tygodnie i robic problemu ze konserwator skonsultuje i karze modyfkowacz. No to im przyjdzie kary placic no chyba ze miasto cos sciemnia

Hehe, dokładnie. Spóźnili się, a teraz znaleźli kozła ofiarnego.

G
Gość

Turyści zagłosowali: Kraków najlepszym miastem w Europie 2018 r. Chcac byc miastem swiatowym Kraków musi miec metro !! przestancie dyskutowac ,To jest konieczne . korki ,tramwaje sa zapchane . Turysci ciagle sie pytaja gdzie jest metro !!!

G
Gość

Przed wyborami - Wszystko sie da zrobic !! Po wyborach - trudnosci , trudnosci , trudnosci . K............wa wszedzie na swiecie sie da !!! a u nas ciagle problemy !!!! . P. Majchrowski zrób pan cos w tym Krakowie na miare 21 wieku !!!

k
krakus od wiekow

Przypuszczalnie Korea Pl.iPN:wczesniej sie zjednoczy niz-zbuduje sie Metro w Krolewskim Miescie Krakowie .sic!

H
Hela

Problemem jest to, że MPK Kraków cały ruch puszcza przez Śródmieście/Stare Miasto - gdziekolwiek byśmy nie chcieli jechać - przymusowa przesiadka w totalnie zatłoczonym środku miasta...

G
Gość

Kraków ma 37 m-ce pod względem ilości mieszkańców w Europie. Tylko 6 miast w tym 3 na Ukrainie o większej ilości mieszkańców nie mają metra. Z 36 miast mniejszych, metro ma co 6 z nich. Z uwagi na specyfike miasta czyli Stare Miasto Kraków potrzebuje metra jak kania dżdżu. A bełkot konserwator zabytków jest tylko bełkotem. Kwestia umiejscowienia wejść nie powinna być problemem. Najwyżej wywłaszczy się kawałek ogrodów kościelnych i będzie jak znalazł. Nikt nie mówi, ze wejscie do metra ma być w Rynku ale może być na Plantach na przykład czy przed Hiltonem albo na Dietla/Starowiślnej czy placu Matejki lub Biskupim lub tam gdzie teraz nie wiedzą co zrobić z tym terenem przy Karmelickiej. Tak naprawdę w centrum potrzebne są 3 wejścia do metra. W Pradze to nawet wejścia wykonane sa w kamienicach secesyjnych i wszyscy są zadowoleni. Dodam, że kamienice stoją

N
Ninja54
27 grudnia, 22:04, Gość:

W sensie projektanci nie wiedzieli ze konserwator musi zaopiniowac projekt? Mysleli ze 14 grudnia jej przyniosa i klepnie cokolwiek? Cos chyba jaja sobie robia. Przeciez to bylo oczywiste ze misza byc jakies uzgodnienia. Przyjsc 14 na 2 tygodnie i robic problemu ze konserwator skonsultuje i karze modyfkowacz. No to im przyjdzie kary placic no chyba ze miasto cos sciemnia

Chodzi o znalezienie kozła ofiarnego.

W
Witek

Budowie metra niechętne jest potężne lobby tramwajowe -- dziesiątki firm, firemek i specjalistów od 30 lat nieźle zarabiających na kupowaniu i utrzymywaniu tramwajów i remontach torowisk. 1 nowy skład tramwajowy to 8-10 mln zł! To są duże pieniądze, a po 30 latach przetargów ci ludzie mają ogromną widzę o rządzących miastem. Tylko wymiana ekipy rządzącej otworzy realnie drogę do powstania metra.

?

Pieniędzy na metro nie ma i nie będzie. Gawędzić i brzdęcić o metrze sobie możecie, ale to i tak zostanie tylko zwykłym gaworzeniem...

P
Pegasus
27 grudnia, 23:20, Pegasus:

Dobre nawet bardzo dobre śmiech na sali torów tramwajowych w hucie niema kto remontować a tu metro wymyslaja

I tak się wydaje publiczne pieniądze w KOREII PŁN WIEDZIELI BY CO ZROBIC ..

D
Dżesika

Metra nie będzie...Jedyna "mechanizacja" jaka czeka Krakówek to ofiaromaty ... pierwszy dla mistrzów z Mistrzejowic ...

P
Pegasus

Dobre nawet bardzo dobre śmiech na sali torów tramwajowych w hucie niema kto remontować a tu metro wymyslaja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska