https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Synagoga Tempel potrzebuje dużego remontu konserwatorskiego

Małgorzata Mrowiec
W synagodze dokonano już odbioru tegorocznych prac
W synagodze dokonano już odbioru tegorocznych prac Fot. Aneta Żurek
Cztery filary pierwszego piętra wewnętrznej galerii - drewniane, z gipsowymi sztukateriami - były w tym roku remontowane w synagodze Tempel. Jak alarmują konserwatorzy, w tej synagodze stojącej na narożniku ulic Miodowej i Podbrzezie trzeba będzie w najbliższym czasie podjąć dalsze solidne prace.

WIDEO: Krótki wywiad

Konserwacja słupów galerii wewnętrznej to zadanie dwuletnie, które toczy się z 80-procentowym dofinansowaniem przyznanym przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Łącznie w tym i przyszłym roku ze SKOZK popłynie na te prace ok. 166 tys. złotych.

Filarami zajęto się, bo nie spełniały norm obciążeniowych, zaczęły pękać. W tym roku wzmocniono cztery filary w galerii nad prawą nawą, przy okazji zrekonstruowano pierwotną kolorystykę.

Synagoga Tempel została wzniesiona na Kazimierzu w latach 1860-62. Następnie kilkakrotnie była rozbudowywana i powiększana, zamieniając się z czasem w okazałą budowlę z bogato dekorowanym wnętrzem. Wyróżnia ją 36 unikatowych barwnych witraży z przełomu XIX i XX wieku. Są to jedyne zachowane w Polsce witraże synagogalne. Widnieją na nich wizerunki zwierząt, siedmioramienny świecznik, motywy roślinne.

Podczas II wojny światowej budynek bardzo się zniszczył, przestano prowadzić w nim nabożeństwa. Od 1997 roku jest udostępniana turystom i mieszkańcom Krakowa, którzy mogą w niej obejrzeć archiwalne filmy o życiu Żydów. To jedyna krakowska synagoga, gdzie odbywają się codzienne modły. Przynajmniej tak było do momentu konfliktu.

Krakowskie synagogi, czyli wyjątkowe miejsca na żydowskim Kazimierzu

W czasie II wojny światowej synagogę zamieniono na magazyn oraz w jednej z naw urządzono stajnię dla koni. Na szczęście nie spowodowało to dużych zniszczeń we wnętrzu.

W latach 90. XX wieku fundacja World Monuments Fund z Nowego Jorku wpisała budynek na listę Programu Dziedzictwa Żydowskiego w Europie Środkowej i Wschodniej. Przeznaczyła też milion dolarów na gruntowny remont synagogi, trwający od 1994 do 2000 roku.

- Dzisiaj, po 20 latach, okazuje się, że tamten remont był nastawiony na osiągnięcie bardzo szybkiego efektu – wizualnego i związanego z codziennym korzystaniem z synagogi przez wiernych i gości z zagranicy. Na przykład w ogóle nie tknięto bardzo poważnych problemów konstrukcyjnych. Obecnie są tu bardzo duże potrzeby konserwatorskie - mówi nam dyrektor biura SKOZK Maciej Wilamowski, podkreślając, że synagoga ta powinna w najbliższej dekadzie stanowić ważny przedmiot działań remontowych i konserwatorskich.

SKOZK od 2012 roku dofinansowuje kolejne etapy prac związanych z likwidacją awarii, przede wszystkim dotyczących galerii. Ale coroczny zakres prac jest niewielki, ich budżet to ok. 100-200 tys. rocznie - dlatego też odnowa synagogi postępuje dosyć wolno.

- O ile szkielet, elementy przenoszące ciężar tej budowli zostały w ciągu tych lat gruntownie wzmocnione, o tyle trzeba się zająć warstwami podsufitowymi osadzonymi na trzcinie, na których znajduje się dekoracja malarska. Wokół wzmocnionych już filarów widać ugięte te "podsufitki", zaczynają one odpadać - wskazuje dyr. Wilamowski.

Wykonawca tegorocznych prac w synagodze sygnalizuje z kolei, że obserwowane są ugięcia stropu w nawie głównej, który wykonany jest z płyt gipsowych podtrzymywanych na żelaznej kratownicy, wykonanej kowalską metodą.

- To wszystko jest bardzo niepokojące, potrzeba gruntownego remontu konserwatorskiego - podkreśla raz jeszcze dyrektor biura SKOZK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krakus

Ludzie niech wyślą list do jakiejś organizacji żydowskiej żeby sponsorowala czy pomogła finansowo. Bez kitu dlaczego my krakusi mamy płacić za to, przecież oni biedni nie są kamienice przytulaja ustawa 447...

P
Poprawny

Jeżeli Synagoga potrzebuje.remontu to już jest antysemityzm?

G
Gość

Ale czemu krakowianie to finansują a nie koledzy z Izraela ?

Bo krakowskie kamienice chętnie przytulają

J
Jo

Bedziemy remontowac synagoge jak Barbakan. Z pięć razy po kolei. Kazdy cos przytuli.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska