Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ta inwestycja budziła wiele obaw. Teraz Ekospalarnia zostanie rozbudowana. Wcześniej można zobaczyć ją od środka

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Ekospalarnia w Krakowie
Ekospalarnia w Krakowie Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W sobotę, 7 października, swoje tajemnice działania odkryje Ekospalarnia Kraków, która umożliwia przekształcanie 220 tys. ton odpadów komunalnych w ciągu roku. Plany jej budowy wzbudziły wiele obaw wśród mieszkańców Nowej Huty, którzy zwracali uwagę, że budynek powstanie na terenie powodziowym, znajdującym się ponadto w korytarzu ekologicznym, przewietrzającym miasto. Ostatecznie krakowianie zgodzili się na wybudowanie Ekospalarni, ale w zamian za realizację przez miasto szeregu inwestycji, które zostały zawarte w umowie kompensacyjnej, podpisanej w 2009 roku. Część zadań wciąż czeka na wykonanie. Tymczasem miasto planuje rozbudować obiekt przy ulicy Giedroycia.

Miasto planuje rozbudowę Ekospalarni

Krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w ubiegłym roku odebrało z posesji krakowian ponad 360 tys. ton śmieci. Mieszkańców przybywa, w kolejnych latach liczba odpadów może wzrosnąć. Podjęto więc decyzję o rozbudowie Ekospalarni. Dzięki inwestycji będą dodatkowe możliwości zaopatrywania miasta w energię.

Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kwota bezzwrotnej dotacji wynosi ponad 72 mln zł, a pożyczki na preferencyjnych warunkach - 200 mln zł. Inwestycja ma się zakończyć w 2027 roku.

Nim Ekospalarnia zostanie rozbudowana, mieszkańcy będą mogli zobaczyć, jak działa.

"Zwiedzający dowiedzą się, jak to się dzieje, że z odpadów produkowany jest prąd i ciepło. Dowiedzą się także, na czym polega praca operatora ogromnego chwytaka i jak żyje się pszczołom w ekospalarniowej pasiece. W trakcie zorganizowanego zwiedzania z przewodnikiem będzie można też zajrzeć do głównej dyspozytorni, czyli "mózgu" Ekospalarni" - informują miejscy urzędnicy.

Poza zwiedzaniem ścieżki edukacyjnej, wszyscy uczestnicy zostaną zaproszeni do skorzystania z przygotowanych atrakcji. Na przykład siłą własnych mięśni wytworzą prąd elektryczny, wspólnie poeksperymentują, a także spróbują miodu z pasieki przy Ekospalarni.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak trzeba się wcześniej zarejestrować na evenea.pl.

Więcej o umowie kompensacyjnej między miastem a mieszkańcami pisaliśmy w poniższym materiale:

Natomiast szczegółowe informacje o planowanej rozbudowie Ekospalarni można znaleźć poniżej:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska