Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Teatr KTO z nagrodą za rewitalizację swojej siedziby w Podgórzu

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Siedziba Teatru KTO przy ul. Zamoyskiego to połączenie nowoczesności i tradycji
Siedziba Teatru KTO przy ul. Zamoyskiego to połączenie nowoczesności i tradycji Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W budynku przy ul. Zamoyskiego 50, w którym niegdyś mieściło się kino Wrzos, od jesieni ubiegłego roku swoją siedzibę ma Teatr KTO. Budynek został poddany gruntownemu remontowi według projektu artysty Aleksandra Janickiego i architekta Mariusza Twardowskiego. Nowa siedzibę Teatru KTO została doceniona w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” Budynkowi będzie można się przyjrzeć z bliska 7 i 8 października, podczas oprowadzań kuratorskich.

Studiowanie w Polsce jest coraz droższe. Ekspert wyjaśnia powody

od 16 lat

W nowoczesnym centrum kultury, które powstało w miejsce kina Wrzos, oprócz sceny teatralnej na 220 miejsc zaplanowano zostały przestrzenie wystawiennicze, kawiarnię i plenerowe kino. Łącznie Teatr Jerzego Zonia ma tu do dyspozycji ponad ok. 800 mkw.

Nowa siedziba Teatru KTO została nagrodzona w prestiżowym konkursie branżowym „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” w kategorii „Pamięć miejsc historycznych”.

Teatr KTO został wyróżniony za swoją „szczególną koncepcję stworzoną zgodnie z wizją nowego programu europejskiego. Głównymi założeniami było holistyczne spojrzenie na przestrzeń oraz jej korelacja z historią i funkcją społeczną. Taki nurt wpisuje się w ideę nowego Bauhausu”.

Projekt artysty Aleksandra Janickiego i architekta Mariusza Twardowskiego z zespołem doskonale łączy tradycję ze współczesnymi trendami. Jednym z kluczowych założeń rewitalizacji budynku było odrestaurowanie fasady do jej pierwotnej formy z XIX wieku, jaką miał powstały tu wówczas budynek przytułku zgromadzenia św. Wincentego á Paulo. Bazą nowego obiektu KTO jest natomiast czarny prostopadłościan sali teatralnej.

- Pomysł budynku i wykorzystanie terenu ogrodów, już na etapie koncepcji zakładał wielofunkcyjność. Zasadniczą cechą współczesnego teatru jest jego interdyscyplinarny charakter. Symbolicznym ujęciem tego wyzwania jest historyczna fasada przywrócona do stanu jej świetności, ale zarazem forma zastawki: oddzielona przeszklonym foyer i ukrywająca black box nowoczesnej sceny. Zwieńczeniem projektu budynku, w rozumieniu nie tylko symbolicznym, ale i literalnym, jest otwierany dach nad przestrzenią sceny. Jak przesłona w obiektywie – sufit nad scena otwiera się na niebo. To nawiązanie do teatrów szekspirowskich, ale też symboliczne nawiązanie do roli teatru KTO – będącego teatrem przestrzeni otwartych, stąd np. festiwal teatrów ulicznych, którego KTO jest od 35 lat organizatorem – tak o budynku opowiada Aleksander Janicki

Projekt architektoniczny budynku łączy się płynnie z zielenią parkową na tyłach obiektu, gdzie powstał ogród sensoryczny oraz altana – letnia scena z amfiteatrem dla 180-osobowej widowni. Kompleks został dopełniony, od strony Parku Bednarskiego, tarasem widokowym. Autorką projektu zagospodarowania zieleni jest Joanna Baranek Stach.

Całość inwestycji pochłonęła blisko 30 mln złotych.

7 i 8 października będzie okazja, by w kameralnej atmosferze, dokładnie przyjrzeć się nowo powstałemu budynkowi Teatru KTO, podczas zwiedzania kuratorskiego obiektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska