XVIII-wieczny magazyn solny znajdujący się w Krakowie obok dawnego Portu Solnego przy ul. Na Zjeździe 8, w Podgórzu na Zabłociu to miejsce, w którym działają pracownie lokalnych artystów.
Był plan, by zabytkowy budynek stał się częścią Centrum Literatury i Języka Planeta Lem, wówczas o tworzących tu artystach stało się głośno, mieli oni bowiem opuścić Skład Solny. Wówczas też niejeden mieszkaniec zdał sobie sprawę, że w wyglądającym na opuszczoną ruinę budynku tętni artystyczne życie, a i artyści ze Składu Solnego chętnie otworzyli się na mieszkańców, goszcząc ich w swoich pracowniach podczas dni otwartych. Tak można było poznać artystów wizualnych, rzeźbiarzy i muzyków, którzy mają tu swoje pracownie.
Tych ostatnich częściej jednak słychać na płytach, które się tu narodziły, czy w innych punktach miasta, gdzie koncertują. W sobotę, 21 września, w ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej.
"Najwyższa pora pochwalić się przed Krakowem muzyczną częścią Składu Solnego. Tak jak i w przypadku pozostałych dziedzin sztuki i pracy społecznej, które mają swój dom twórczy w Składzie, tak i jego sekcja muzyczna charakteryzuje się oryginalnością, świeżością, odwagą i profesjonalizmem. W tym budynku powstało i zostało nagranych wiele albumów, rezydujący tu muzycy przygotowują koncerty, spotykają się na jam sessions, wspólnie pracują nad nowymi projektami" - zapowiadają organizatorzy.
Kogo usłyszycie?
Tak to Skład Solny zapowiada swoje muzyczne oblicze: "Tego dnia Skład Solny ponownie chce pokazać całemu Krakowowi swoje najpiękniejsze barwy niczym rajski ptak. Tym razem zaśpiewa też swoją muzyczną pieśń. Daj się mu uwieść! Bo Skład Solny to artystyczno-społeczne bogactwo naszego miasta".
Na Skład Solny Fest wystąpią: Misz, koko die, Runforrest, Zosia / Stypa
Skład Solny Fest potrwa od godz. 10.00 do 22.00.
Kiedy w czerwcu tego roku, podczas Hackathonu Architektonicznego w Składzie Solnym uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować wielofunkcyjny zielony teren wokół historycznego budynku, w kilku projektach pojawił się pomysł na scenę/muszlę koncertową, która można wykorzystać do organizacji lokalnych wydarzeń.
- Pracując tu w naszych pracowniach, obserwujemy spacerujących ludzi z psami, dzieci mimo tego, że jest to przestrzeń zaniedbana, ale jest tu też piękny starodrzew. mamy wrażenie, że Kraków staje się coraz ciaśniejszym miejscem i każdy skrawek rekreacyjnej zieleni jest na wagę złota, zwłaszcza, że po drugiej stronie stacji Zabłocie powstało potężne osiedle, od strony Podgórza są kamienice, w których też mieszka mnóstwo osób, którzy poza dosyć odległym parkiem Bednarskiego nie mają tu zieleni z prawdziwego zdarzenia - podsumował wówczas projekty Marcin Pater producent muzyczny, który od 13 lat ma swoją pracownię w Składzie Solnym i jednocześnie jeden z wykładowców szkoły muzycznej Outpost Academy, która funkcjonuje w budynku.
