https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. To chyba najbardziej wypasione kwatery dla studentów. Tuż przy Błoniach

Piotr Rąpalski
Opracowanie:
Mieszkanie na abonament stanowi alternatywę dla tradycyjnego wynajmu. W tym przypadku wynajmującym jest firma, a nie prywatny właściciel nieruchomości. W Krakowie powstało w ostatnim czasie kilka, dużych prywatnych akademików, które oferują lokum dla studentów. Kolejne są w budowie.
Mieszkanie na abonament stanowi alternatywę dla tradycyjnego wynajmu. W tym przypadku wynajmującym jest firma, a nie prywatny właściciel nieruchomości. W Krakowie powstało w ostatnim czasie kilka, dużych prywatnych akademików, które oferują lokum dla studentów. Kolejne są w budowie. Materiały Prasowe/Anna Kaczmarz
Studenci stanowią już ok. 20 proc. mieszkańców Krakowa, dlatego śmiało można nazwać go największym ośrodkiem akademickim w kraju. Co roku, na przełomie września i października, wyzwaniem dla miasta staje się zakwaterowanie tak dużej liczby żaków. Jakich mieszkań szukają studenci i co znajdą w ofercie Krakowa? Akademiki, kawalerki, pokoje, a nowością są lokale w abonamencie. I to tuż przy krakowskich Błoniach. Superlokalizacja, wysoki standard i.... ta cena.

W regionie działają 52 domy studenckie, które oferują łącznie ok. 17,5 tys. miejsc (w tym 17,2 tys. w Krakowie), a więc może w nich zamieszkać ok. 8,5 proc. osób studiujących w Małopolsce (dane GUS za rok akademicki 2021/2022). Pozostali są zdani na rynek komercyjny. Statystyki dowodzą, że niemal połowa studentów mieszka w wynajmowanych nieruchomościach, a na swoje zakwaterowanie przeznacza średnio od jednej trzeciej do połowy miesięcznego budżetu.

W zamian oczekują komfortowych warunków mieszkaniowych i są mniej skłonni do ustępstw w tym zakresie niż jeszcze kilka lat temu. Ponadto coraz częściej, mimo wzrostu kosztów życia, wybierają samodzielne pokoje lub kawalerki - w ten sposób mieszka już ponad 60 proc. żaków. W ubiegłym roku statystyczny student najczęściej oceniał standard swojego lokum na przeciętny lub „dość wysoki”. Tylko 2 proc. młodych dorosłych mieszkało w bardzo złych warunkach.

Abonament zamiast akademika?

W poprzednim roku akademickim krakowscy studenci poza zakwaterowaniem przez uczelnie i najmem od indywidualnych właścicieli mieli do dyspozycji dodatkowo ponad 2 tysiące miejsc w prywatnych akademikach, a w 2023 roku na lokalnym rynku pojawiła się nowa alternatywa – mieszkania w abonamencie. Usługa ta jest oferowana m.in. przez platformę Resi4Rent w 6 miastach w Polsce, nawiązuje do popularnego, szczególnie wśród młodych ludzi, modelu subskrypcji. Abonament zapewnia dostęp do mieszkania w nowo wybudowanym budynku, umeblowanego, wyposażonego w sprzęty AGD i Wi-Fi.

Najnowsza inwestycja Resi4Rent w Krakowie to projekt Kraków Błonia, znajdujący się w centrum miasta, przy al. 3 Maja, ok. 500 metrów od krakowskich Błoń i parku Jordana, kilka minut spacerem od stadionów Wisły i Cracovii, w bliskim sąsiedztwie ścieżek rowerowych, przystanków komunikacji miejskiej oraz lokali usługowych, kawiarni, restauracji czy skateparku i kilkanaście minut pieszo od punktów biznesowych. W budynku znajduje się 386 lokali w trzech rozkładach wnętrz: Studio (1-pokojowe), Comfort (2-pokojowe) oraz Family (3-pokojowe). Do inwestycji przynależy parking.

Kraków. To chyba najbardziej wypasione kwatery dla studentów. Tuż przy Błoniach
Materiały Prasowe

Na stronie firmy można rezerwować lokale w abonamencie. Nie zostało ich już wiele mimo cen, które mogą niektórych zaskoczyć.

Co Polacy sądzą o programie Przyjazne Osiedle - sonda

od 16 lat
Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adelia Zara
My buddy’s mother makes $90 per hour working on the computer (Personal Computer). She hasn’t had a job for a long, ( e09a) yet this month she earned $15,500 by working just on her computer for 9 hours every day.

Detail Here========>>> W­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
K
Krakus Krakoski
Obrzydliwa reklama zakamuflowana jako "artykuł".
Z
Zbigniew Rusek
Ponieważ Kraków - nawet bez studentów - jest miastem przleudnionym, uczelnie powinny ograniczyć iczbę studientów w samym Krakowie, a w zamian za to utworzyć wydziały zamiejscowe (filie) w innych miastach Małoposki, np. UJ powinien utworzyć filię w Tarnowie, Politechnika w Nowym Sączu, AGH w Oświęcimiu, UR w Myślenicach, Uniwersytet Pedagogiczny - w Nowym Targu (albo w ogole pwoinien być przeniesiony z Krakowa do Nowego Targu). Miasto Kraków dusi się z przeludnienia i zapchania indywidualnymi samochodami (przyjeżdżają studenci i pojawia się paraliż komunikacyjny). Powinno być w Krakowe 1/3 studentów z tego, co obecnie jest - reszta do wydziałów zamiejscowych, które powinno się utworzyć, by miasto odetchnęło.
E
Ehh
19 września, 9:33, Ehh:

I tak,studia sa opłacane z budżetu ALE ...jest haczyk, żeby mieć gdzie mieszkac,to trzeba zapłacić NIE, nie uczelni a ,,ynwestorowi",który może pochodzić z kraju w którym studia sa płatne a taki student po BEZPLATNYCH studiach w Krakowie i nabijaniu kasy za czynsz ynwestorowi zagranicznemu może sobie później wyjechać do kraju,gdzie studia sa płatne....Taki to sprytny modus operandi.

No ale każdemu odpowiada. Uczelnie zadowolone, bo nie widać, żeby coś było robione w tym temacie.

E
Ehh
I tak,studia sa opłacane z budżetu ALE ...jest haczyk, żeby mieć gdzie mieszkac,to trzeba zapłacić NIE, nie uczelni a ,,ynwestorowi",który może pochodzić z kraju w którym studia sa płatne a taki student po BEZPLATNYCH studiach w Krakowie i nabijaniu kasy za czynsz ynwestorowi zagranicznemu może sobie później wyjechać do kraju,gdzie studia sa płatne....Taki to sprytny modus operandi.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska