Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Trasa Łagiewnicka: Przełożyli koryto Wilgi i ryby w dwóch wiaderkach [ZDJĘCIA] 4.03.

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W ramach budowy Trasy Łagiewnickiej przełożono rzekę Wilgę do nowego koryta na odcinku ok. 550 metrów. Dzięki temu będzie można dokończyć budowę jednego z tuneli i wykonać łącznicę ul. Zakopiańskiej z nową drogą.

WIDEO: Trzy Szybkie

- Skierowanie rzeki ze starego do nowego koryta zajęło około pięć minut. Nasyp nowych brzegów rzeki jest ekologiczny, wykonany z kamieni, co da możliwość wegetacji roślin - informuje Krzysztof Migdał ze spółki Trasa Łagiewnicka.

Cała operacja polegała na tym, że rozkopano tamę zabezpieczającą nowe koryto, to spowodowało, że wpłynęła do niego woda. W tym samym czasie usypano wał, który nie pozwolił już powrócić wodzie do starego koryta. - Większość ryb przepłynęła do nowego koryta wraz z wodą. Ryby które pozostały w starym korycie zostały odłowione i przetransportowane w dwóch wiaderkach do rzeki - dodaje Krzysztof Migdał.

Do przełożenia biegu Wilgi w rejonie ul. Zakopiańskiej doszło w sobotę 29 lutego. Krzysztof Migdał zaznacza, że wykonawcy zdążyli z przeprowadzeniem prac w terminie wyznaczonym przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, która wydała zgodę na wykonanie zadania do końca lutego tego roku.

Przygotowania do przełożenia Wilgi trwały cztery miesiące. W związku z tym trzeba było m.in. wybudować nowy kolektor sanitarny w rejonie ul. Zakopiańskiej - o średnicy 1,6-1,8 metra.

Przełożenie Wilgi było konieczne, by kontynuować budowę najdłuższych z tuneli Trasy Łagiewnickiej, który częściowo zaplanowano w miejscu, gdzie rzeka płynęła starym korytem. Tunele powstają w rejonie "Białych Mórz", w sąsiedztwie sanktuariów Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II. Budowane obok siebie tunele drogowy i tramwajowy mają mieć długość ponad 600 m każdy.

Stare koryto Wilgi zostanie zasypane. Od strony ul. Ludwisarzy w jego miejscu będzie rozbudowana ul. Zakopiańska i powstanie jej łącznica z nową drogą.

Trasa Łagiewnicka, o długości 3,5 km, będzie przebiegać od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania ulic Witosa, Halszki i Beskidzkiej. Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec 2021 r. Koszt przedsięwzięcia to 803,5 mln zł, a ze spłatą kredytu - ok. 1,2 mld zł. Projekt współfinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Budowa Trasy Łagiewnickiej - zobacz wizualizacje z powstającej inwestycji. Wizualizacja zrealizowana przez www.ACCstudio3D.com.

Kraków. Budowa Trasy Łagiewnickiej [WIZUALIZACJE]

W ramach budowy Trasy Łagiewnickiej powstaje w sumie sześć tuneli. Oprócz wspomnianego, pomiędzy sanktuariami, budowane są także tunele: pod skrzyżowaniem ul. Turowicza i ul. Herberta (o długości ok. 200 m), pod ul. Zakopiańską (ok. 60 m), od rejonu ul. Ludwisarzy do planowanego węzła z ul. 8 Pułku Ułanów i Nowoobozową (ponad 500 m), pod węzłem Trasy Łagiewnickiej i planowanej ul. 8 Pułku Ułanów (ok. 22 m), pod ul. Rostworowskiego, ul. Kobierzyńską i ul. Ruczaj (ok. 350 m; ziemia z tego tunelu zostanie wydobyta w momencie, w którym rozpocznie się budowa kolejnego odcinka III obwodnicy w tej części miasta – Trasy Pychowickiej).

W ramach inwestycji powstaje też nowa linia tramwajowa z pętli w Kurdwanowie do ul. Zakopiańskiej. Część tunelu między sanktuariami przeznaczona dla tramwajów ma zostać zakończona przystankiem (zlokalizowanym w rejonie mostu Miłosierdzia), który będzie obsługiwał osoby jadące do i z sanktuariów. Powstaną też inne przystanki tramwajowe: przy ul. Beskidzkiej (w rejonie pętli tramwajowej w Kurdwanowie), przy ul. Witosa, w rejonie ul. Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz przy ul. Zakopiańskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska