- 20 lat temu cała Polska wstrzymywała oddech, gdyż następnego dnia, 1 maja 2004 roku nasz kraj miał wstąpić do Unii Europejskiej. Było to zwieńczenie długiej drogi oraz spełnienie marzeń ponad 77 proc. Polaków, którzy wzięli udział w referendum akcesyjnym – mówił podczas uroczystości nadania nazwy, inicjator i pomysłodawca tej inicjatywy, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Artur Buszek.
Podkreślał także, że nadanie nazwy Rondo im. Unii Europejskiej to piękny gest w dwudziestą rocznicę przystąpienia do Unii i podkreślenie siły zjednoczenia, jaką niesie ze sobą Unia Europejska.
Podczas uroczystości byli obecni także: zastępca prezydenta Jerzy Muzyk, posłanka na Sejm RP Dorota Marek, zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy VII Zwierzyniec Szczęsny Filipiak oraz dyrektor biura poselskiego posłanki do Parlamentu Europejskiego Róży Thun, Piotr Stolecki.
- Lista korzyści płynąca z członkostwa w Unii Europejskiej jest tak wielka, że wszelkie sceptyczne podejścia nie mają większego znaczenia. Jesteśmy Europejczykami i byliśmy nimi zawsze, ale fakt podkreślenia tego dwadzieścia lat temu potwierdził, że Polska, a w tym również Kraków stały się ponownie częścią wielkiej rodziny europejskiej – mówił Jerzy Muzyk.
Gdzie znajduje się Rondo Unii Europejskiej?
Rondo Unii Europejskiej zlokalizowane jest przy zachodniej granicy Krakowa, w dzielnicy Zwierzyniec. Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy VII Zwierzyniec Szczęsny Filipiak wspomniał o tym, że rada z chęcią przyjęła inicjatywę nazwania ronda na ich terenie tą szczególna nazwą.
– Jest to symboliczne miejsce, by pokazać wszystkim przybywającym do Krakowa od strony lotniska, jak ważna jest dla nas Unia Europejska. Pamiętajmy Unia to Polska, a Polska to Unia - powiedział Szczęsny Filipiak.
Gratulacje wraz z podziękowaniami za powstanie tej inicjatywy, złożył w imieniu posłanki do Parlamentu Europejskiego Róży Thun dyrektor jej biura poselskiego Piotr Stolecki.
- Unia Europejska przez ostatnie 20 lat była dla nas wielką szansą i wielkimi możliwościami. A jeśli sobie uzmysłowimy dodatkowo tę symbolikę ronda, które w infrastrukturze drogowej ma dawać bezpieczeństwo, tak Unia Europejska dziś ma nam zapewnić i zapewnia bezpieczeństwo przed wszystkimi zagrożeniami – dodał Piotr Stolecki.
List wystosował także Minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka
- Nie ulega wątpliwości, że wejście Polski do Unii przyczyniło się do rozwoju naszego kraju. Mówią o tym liczby, ale widzimy potwierdzenie tego także każdego dnia na ulicach Polski. Będąc w Unii Europejskiej jesteśmy bezpieczniejsi. Ma to szczególne znaczenie obecnie, kiedy tuż obok toczy się wojna wywołana rosyjską agresją na Ukrainę. Bezpieczeństwo w UE ma różne wymiary. To nie tylko bezpieczeństwo militarne, ale także energetyczne, żywnościowe, ekonomiczne – napisał minister Szłapka.
KONSTYTUCJA 3 MAJA – pierwsza w Europie druga na świecie! ID 136151
[video][/video]
