https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Upamiętniono pierwszą polską adwokatkę Anielę Steinbergową [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Przy ul. Basztowej 8 w Krakowie odsłonięta została tabliczka, poświęcona Państwu Anieli i Emilowi Steinbergom.
Przy ul. Basztowej 8 w Krakowie odsłonięta została tabliczka, poświęcona Państwu Anieli i Emilowi Steinbergom. Anna Kaczmarz
Przy ul. Basztowej 8 w Krakowie odsłonięta została tabliczka, poświęcona Państwu Anieli i Emilowi Steinbergom.

FLESZ - Marsz Niepodległości - komentarz T. Płużańskiego

od 16 lat

Aniela Steinbergowa była pierwszą polską adwokatką, która wywalczyła sobie prawo do wykonywania zawodu, nieugięcie broniła społecznie osób prześladowanych w tym robotników strajkujących i działaczy mniejszości etnicznych. Jej mąż wybitny polski cywilista był jednym z pierwszych krakowskich adwokatów, który przyjmował na aplikację kobiety.

Tabliczka zawisła na ścianie Szkoły Muzycznej w Krakowie, dzięki staraniom wolontariuszy Stowarzyszenia Polska 2050 i wsparciu Sieci Solidarności oraz Krakowskiej Izby Adwokackiej.

Aniela Zofia Steinsbergowa, z domu Berlinerblau urodziła się 27 czerwca 1896 r. w Wiedniu, zmarła 22 grudnia 1988 r. w Warszawie. Była prawnikiem, społeczniczką i tłumaczką żydowskiego pochodzenia, adwokatem w wielu procesach politycznych i – po 1956 r. – rehabilitacyjnych (w 1968 r. pozbawiona prawa wykonywania zawodu), działaczką Polskiej Partii Socjalistycznej, współzałożycielką Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska