Radny Łukasz Gibała skierował do Prezydenta Miasta interpelację, w której pyta o przyszłość jednego z krakowskich DPS-ów. Chodzi o budynek przy ul. Radziwiłłowskiej 8, który jest placówką pobytu stałego przeznaczoną dla osób przewlekle somatycznie chorych.
Jak możemy przeczytać, w przeszłości placówce groziło zamknięcie z powodu braku porozumienia pomiędzy Miastem, a właścicielem budynku, fundacją Caritas, co do warunków umowy najmu. Zdaniem radnego, sytuacja się może powtórzyć również w tym roku, bo umowa najmu wygasa w ciągu kilku najbliższych miesięcy.
"Wobec krytycznej sytuacji z dostępnością miejsc w krakowskich domach pomocy społecznej i związanym z tym wielomiesięcznym czasem oczekiwania uprawnionych do pobytu, działanie polegające na rezygnacji z najmu przedmiotowego budynku byłoby godzącym nie tylko w poszanowanie stanu zdrowia obecnych i przyszłych pensjonariuszy, ale także w racjonalną politykę pomocy społecznej" - pisze Łukasz Gibała.
O krytyczną sytuację krakowskich DPS-ów i budynek przy ul. Radziwiłłowskiej 8 pytamy urzędników. W odpowiedzi Emilia Król z biura prasowego UMK tłumaczy, że umowa najmu nieruchomości została zawarta na czas od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2025 r., tak więc nie wygaśnie w ciągu kilku miesięcy, a "ze względu na długi okres obowiązywania umowy ani wynajmujący, ani najemca nie podjęli jeszcze działań w kwestii najmu lokalu po 1 stycznia 2026 r." - czytamy.
Odnośnie krytycznej sytuacji w DPS-ach na terenie miasta, Emilia Król informuje, że aktualnie sytuacja nie jest krytyczna, a umieszczanie osób w domach pomocy społecznej przeznaczonych dla osób w podeszłym wieku, przewlekle somatycznie chorych oraz dla uzależnionych od alkoholu odbywa się w sposób płynny.
Na terenie Krakowa funkcjonuje obecnie 15 domów pomocy społecznej różnych typów, które dysponują łącznie 2190 miejscami. Według stanu na 31 marca, w domach pomocy społecznej przebywały 2104 osoby.
- 9 domów miało zajętych 100 proc. miejsc (5 dla osób z zaburzeniami psychicznymi i 4 dla osób przewlekle somatycznie chorych). W domach pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi blisko 2/3 mieszkańców stanowią osoby w wieku poniżej 65 roku życia. Ze względu na specyfikę schorzeń psychicznych do placówek tego typu kierowane są głównie osoby młode, w wieku produkcyjnym, które w momencie kierowania nie cierpią na żadne schorzenia o charakterze somatycznym. Natomiast w domach pomocy społecznej dla osób przewlekle somatycznie chorych umieszczane są osoby w podeszłym wieku, obłożnie chore, często leżące, cierpiące na wielochorobowość. Odsetek mieszkańców w wieku poniżej 65 roku życia w tych placówkach wynosi 17%. - tłumaczy Emilia Król.
Średni wiek osób przebywających w krakowskich DPS-ach to 68 lat. Na dzień 31 grudnia ubr. najstarszy mieszkaniec miał 102 lata, a najmłodszy 12.
Praca zdalna zdała egzamin na rynku pracy

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Góralskie królestwo Marty i Dawida Kubackich. W Szaflarach zbudowali piękny dom
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Jakie linie tramwajowe planowane są w Krakowie w najbliższych latach? LISTA