Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wielki powrót! W czwartek na ulicach miasta znów pojawi się Lajkonik

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Lajkonik wraca na ulice Krakowa
Lajkonik wraca na ulice Krakowa Andrzej Banas / Polska Press
Zgodnie z legendą, dotknięcie jego buławą przynosi szczęście na najbliższy rok. Po pandemicznej przerwie lajkonik, nieodłączny element krakowskiej tradycji, powraca na ulice miasta.

Pochód Lajkonika to jedna z najstarszych tradycji Krakowa. Co roku w oktawę Bożego Ciała barwy orszak włóczków i Tatarów prowadzony przez jeźdźca na sztucznym koniku przemierza trasę między Zwierzyńcem a Rynkiem Głównym w rytmie krakowskich melodii. Dotknięcie buławą Lajkonika ma, zgodnie z tradycją, zapewnić szczęście na najbliższy rok. Po pandemicznej przerwie, barwny pochód powraca na ulice miasta.

Orszak Lajkonika wyruszy w czwartek, 21 czerwca, o godz. 12.15, po odegraniu hejnału mariackiego, sprzed siedziby wodociągów przy ul. Senatorskiej 1, w kierunku placu Na Stawach, przechodząc mostem na Rudawie. W godz. 13.30 - 14.45 Lajkonik spotka się z dziećmi na dziedzińcu klasztoru norbertanek, gdzie symbolicznie zostanie ukazany najazd tatarski w postaci tańca włóczków i Tatarów z orszaku, stamtąd orszak zejdzie na bulwar Rodła, by udać się na przystań flisacką Muzeum Krakowa. Lajkonik popłynie wraz z flisakami galarem „Jadwiga” na przeciwległy brzeg, aby odwiedzić komisariat policji wodnej, a po powrocie, o godz. 15.15 wyruszy ulicą Kościuszki. O godz. 16.00 orszak dotrze do Skweru Konika Zwierzynieckiego, by ponownie spotkać się z dziećmi, skąd ulicami Kościuszki, Zwierzyniecką, dotrze do Filharmonii, gdzie wykona swój drugi taniec (godz. 18.10), potem złoży kwiaty przy pomniku Jana Pawła II, a następnie Grodzką i Franciszkańską dotrze na Rynek Główny, gdzie o 19.30 prezydent miasta wręczy Lajkonikowi haracz oraz wzniosą toast za pomyślność miasta. Uroczystości zakończą się ok. godz. 21.00 przemarszem orszaku Lajkonika wokół Rynku Głównego.

Od 1988 roku odtwórcą Lajkonika jest Zbigniew Glonek, który także w tym roku włoży na siebie ważący kilkanaście kilogramów strój zaprojektowany przez Stanisława Wyspiańskiego. Wcześniej przez 17 lat Zbigniew Glonek chodził „przy koniku” jako włóczek.

- Co kilka dekad strój Lajkonika trzeba wymieniać, jego wcześniejszą wersję, pochodząca z lat 60. można zobaczyć na Rynku Głównym w sieni pałacu Krzysztofory – wyjaśnia Andrzej Iwo Szoka z Muzeum Krakowa.

W 2014 roku pochód Lajkonika został wpisany na Krajowa listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wpis ten jest podstawą, by krakowska tradycja mogła być umieszczona na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO, na której znajdują się zwyczaje, tradycje i obrzędy z całego świata.

FLESZ - 5-dniowy tydzień pracy odejdzie do lamusa?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska