Dlaczego jesienią tak często chorujemy?

17 października o godz. 19.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki Łukasz Maciejewski poprowadzi 67. spotkanie cyklu „Przywrócone arcydzieła”. Bohaterem najbliższego spotkania będzie Jerzy Trela.
- Jerzy Trela był również przyjacielem „Przywróconych arcydzieł”, cyklu w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, który razem z Dorotą Grzywacz-Kmieć, przygotowujemy nieprzerwanie od 2013 roku. Wielokrotnie był gościem spotkań w MOS-ie. Kilka razy odwiedzał nas jak aktor Kazimierza Kutza, opowiadał o „Spokoju” Krzysztofa Kieślowskiego, był gościem spotkania dedykowanego Barbarze Sass – mówi Łukasz Maciejewski, inicjator spotkań „Przywrócone arcydzieła”. - Na czas pandemii, nasz cykl, jak wszelkie inne wydarzenia, musieliśmy zawiesić, mimo to, w przerwach między lockdownami udało się zorganizować kilka spotkań, wśród nich rozmowę z Jerzym Trelą i z Grażyną Barszczewską, po seansie jednego z ulubionych filmów pana Jerzego - „Anioła w szafie” Stanisława Różewicza. Rozmawialiśmy w maseczkach, przejęci i przestraszeni, pan Jerzy był w trakcie badań lekarskich, nie przyniosły nic dobrego. To było pewnie jedno z ostatnich publicznych spotkań z Jerzym Trelą w Krakowie.
Przywrócone arcydzieła to wybrane przez znanego krytyka filmowego - Łukasza Maciejewskiego wybitne tytuły polskiego kina. Każdej projekcji towarzyszy wstęp oraz spotkanie z twórcami.
Podczas spotkania 17 października, poświęconego Jerzemu treli, wybitnego aktora będą wspominać przyjaciele: Dominika Bednarczyk, Anna Dymna, Marian Dziędziel, Jerzy Fedorowicz, Roman Gancarczyk, Ewa Kaim, Anna Radwan, Tomasz Schimscheiner, Jerzy Stuhr i Krystyna Zachwatowicz. Pretekstem do spotkania stanie się projekcja zapomnianego filmu telewizyjnego „Sędziowie. Tragedyia”. W wyreżyserowanym przez Konrada Swinarskiego filmie Jerzy Trela wcielił się w postać Natana.
Sfilmowana wersja dramatu Stanisława Wyspiańskiego uhonorowano Nagrodą Główną w kategorii filmów telewizyjnych oraz Nagrodą za muzykę dla Stanisława Radwana na FPFF w Gdańsku w 1974 r. Tragedia Wyspiańskiego, której osnową było prawdziwe zdarzenie, odnotowane w XIX-wiecznych kronikach sądowych, wielokrotnie gościła na polskich scenach. Do najsłynniejszych współczesnych inscenizacji należała propozycja Konrada Swinarskiego, który przed sfilmowaniem dramatu wystawił "Sędziów" w Starym Teatrze w Krakowie.
- To była najbrzydsza ulica Krakowa. Pamiętacie jeszcze jak wyglądała?
- Malowniczy zakątek pod Krakowem: zamek, jezioro z zaporą i piękne drewniane chaty
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek