Dlaczego jeden z najstarszych zabytków literatury miałby interesować człowieka żyjącego w XXI wieku? Czy mamy coś wspólnego z na poły historycznym, na poły mitologicznym władcą sumeryjskiego miasta Uruk?
Władca Uruk po śmierci najlepszego przyjaciela Enkidu wyrusza w wędrówkę w poszukiwaniu tajemnicy nieśmiertelności. Chociaż bohaterowi ostatecznie nie udaje się osiągnąć zamierzonego celu, sekret szczęścia i spełnienia niespodziewanie wyjawia mu karczmarka Siduri, sugerując cieszyć się każdą chwilą, być „tu i teraz”. Oprócz procesu metamorfozy Gilgamesza, w eposie odnajdziemy m.in. odwieczny, a zarazem niezwykle aktualny problem konfliktu kultury z naturą oraz motyw miłości, przyjaźni, walki i zemsty.
To kolejna odsłona projektu Mai Starakiewicz i Marcina Mleczaka, który swoją cyfrową premierę miał w 2020 roku (picture book dostępny jest pod adresem www.gilgamesz.com.pl). W Muzeum Archeologicznym w Krakowie zobaczymy rysunki ilustrujące wybrane wątki opowieści o legendarnym królu oraz towarzyszące im, wskazane przez Marcina Mleczaka cytaty z parafrazy starożytnego tekstu.
Intrygujące ilustracje Mai Starakiewicz, zestawione z napisaną przez Marcina Mleczaka współczesnym językiem opowieścią, pozwalają nam poznać historię Gilgamesza na nowo, a w bohaterach eposu odkryć samych siebie. Słowo i obraz dopełniają się tu wzajemnie, tworząc jedyną w swoim rodzaju literacko-wizualną opowieść.
- Te osoby nie powinny pić mleka. Jeżeli masz te przypadłości, ogranicz picie mleka
- To są objawy nadmiaru soli w organizmie. Zobacz niebezpieczne skutki uboczne
- Co zużywa najwięcej prądu w domu? Pralka, ładowarka a może lodówka? Sprawdź!
- W Krakowie powstaje handlowe monstrum. Już widać zarys! [ZDJĘCIA Z DRONA]
- Kąpielisko na Zakrzówku zmieniło się całkowicie. Czy na lepsze?
