Kraków. Zagadka domu zburzonego przez „nieznanych sprawców”

  Kraków. Zagadka domu zburzonego przez „nieznanych sprawców”

  Marcin Banasik

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Kraków. Zagadka domu zburzonego przez „nieznanych sprawców”
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Joanna Urbaniec / Polska Press

  Oskarżeni w procesie ws. zburzonego domu na Woli Justowskiej zapowiadają w grudniu złożenie wniosku o aktualną wycenę wartości działki ze starym, zrujnowanym domem. Jeśli wartość działki z budynkiem zostanie wyceniona powyżej 200 tys. zł (jest to dość prawdopodobne) to sprawa będzie musiała zostać przekazana do sądu okręgowego, gdyż będzie ona dotyczyła mienia znacznej wartości. Oznacza to, że proces będzie musiał odbyć się jeszcze raz, czyli pierwsza instancja postępowania przedłuży się nawet o kilka lat.
  Proces dotyczy wyburzenia w 2016 r. domu panu Thomasowi Zielińskiemu. Bez jego zgody, rozebrano nieruchomość przy ul. Królowej Jadwigi. Wycięto też drzewa na jego działce. Poszkodowany twierdzi, że tylko firma Sao miała interes w wyburzeniu budynku, aby lepiej prezentowały się jej lokale przeznaczone do sprzedaży.

  Mec. Klara Andres, pełnomocnik Thomasa Zielińskiego zapewnia, że poszkodowany jest gotowy na wydłużenie się procesu.

  – Zależy nam na rzetelnym sprawdzeniu, jaka jest wysokość szkody poniesionej przez naszego klienta – mówi mec. Klara Andres.

  Oskarżeni nie widzą szkody w zburzeniu zniszczonego domu

  Z kolei mec. Robert Kubicki, obrońca oskarżonych z firmy deweloperskiej twierdzi, że Thomas Zieliński nie poniósł żadnej straty.

  – Naszym zdaniem dom był w ruinie i nie dałoby się go odbudować, więc nie może być mowy o tym, że doszło do szkody – twierdzi mec. Kubicki.

  Oskarżeni deweloperzy twierdzą również, że nie wiedzą, kto wyburzył nieruchomość.

  Wczoraj przed krakowskim sądem zeznawał m.in. mężczyzna, który przyjechał autem dostawczym, żeby usunąć pocięte pnie drzew, które rosły na działce Thomasa Zielińskiego.

  Na nagraniu z monitoringu widać jak z samochodu dostawczego wystają pocięte pnie drzewa. Właściciel auta zeznając wczoraj przed krakowskim sądem zapewniał, że nie pamięta, kto zlecił mu posprzątanie pociętych konarów.

  – Ktoś zadzwonił, ale nie pamiętam kto. Załadowałem je na samochód, bo leżały na ziemi. Nie wziąłem za to pieniędzy. Pnie przeznaczone były na opał – mówił przed sądem właściciel firmy, która zajmuje się m.in. sprzątaniem ogrodów.

  Kiedy sąd zwrócił mu uwagę, że sam miałby trudności z załadowanie tak dużych kawałów drewna, mężczyzna przyznał, że wokół kręcili się jacyś ludzie i to oni mu pomogli załadować pnie do auta. Nie pamięta jednak, kto to był.

  Wczoraj zeznawał również właściciel firmy, która pracowała na działce sąsiadującej z placem poszkodowanego. Mężczyzna pamięta, że była to bardzo zaniedbana działka. Podczas pracy chciał pójść za potrzebą na teren zarośniętego placu, ale nie mógł się na niego dostać. Podczas wcześniejszych zeznań twierdził, że teren był ogrodzony. Wczoraj jednak nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego nie mógł przejść na teren placu.

  – Po prostu nie mogłem i tyle. Nie potrafię sobie przypomnieć dlaczego – mówił mężczyzna.

  Według oskarżyciela posiłkowego ogrodzenia działki Thomasa Zielińskiego rozebrali robotnicy na zlecenie dewelopera.

  Dwa umorzenia w prokuraturze i prywatny akt oskarżenia

  Przypomnijmy. Na początku roku 2016 panu Zielińskiemu, bez jego zgody, rozebrano dom przy ul. Królowej Jadwigi. Wycięto też drzewa na jego działce. Policja jednak umorzyła śledztwo z powodu niewykrycia sprawców. Postępowanie nakazał prokuraturze prowadzić dalej sąd, do którego Zieliński się odwołał. Wykazano przy tym, że tylko firma Sao miała interes w wyburzeniu budynku, aby lepiej prezentowały się jej lokale przeznaczone do sprzedaży.

  Mimo to prokurator również umorzył postępowania karne. Uznał, że nie może wskazać sprawców, a ponadto, że przestępstwa w sumie nie było, bo strata jest niewielka, gdyż dom był podniszczony.

  Zieliński wynajął prawnika i złożył do sądu prywatny akt oskarżenia przeciwko pracownikom Sao. Mniej więcej miesiąc temu sąd wyznaczył posiedzenie, by sprawę umorzyć, ale z powodu przedstawienia nowych dowodów postanowił jednak przeprowadzić proces.
  W postępowanie z urzędu włączyła się prokuratura. Poszkodowany jest oskarżycielem posiłkowym. Oskarżonymi w procesie są prezes, wiceprezes i pracownik Sao. Za zniszczenie mienia grozi do 5 lat więzienia. Jeśli sąd wskaże winnych, Thomas Zieliński będzie mógł się domagać od nich odszkodowania.

  Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


  KONIECZNIE SPRAWDŹ:
  Komentarze (34)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Adamczak się nazywa. Z Chrzanów to przyjechało

  Filipek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jak to nieznana. Wszyscy wiedzą że ten złodziej nazywa się adamczak z sao czy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ranking

  tom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  jakie miejsce zajmuje Kraków w rankingu korupcji?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bezprawie

  as (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  prokuratura, sąd umyły ręce! wszechwładna kasa!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zaczynam się bać

  doska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Gdzie my żyjemy. Jak można wyburzyć cudzą własność i jeszcze głupio się tłumaczyć. Jesli gościu który wywiózł rzeczy z rozbiórki nie chce ujawnić na czyje zlecenie działał niech poniesie...rozwiń całość

  Gdzie my żyjemy. Jak można wyburzyć cudzą własność i jeszcze głupio się tłumaczyć. Jesli gościu który wywiózł rzeczy z rozbiórki nie chce ujawnić na czyje zlecenie działał niech poniesie odpowiedzialność karną i szybko pamięć mu wróci. To jest zabawa w kotka.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  powodzenia w walce z deweloperem!

  m (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  "mec. Robert Kubicki, obrońca oskarżonych z firmy deweloperskiej twierdzi, że Thomas Zieliński nie poniósł żadnej straty. – Naszym zdaniem dom był w ruinie i nie dałoby się go odbudować, więc nie...rozwiń całość

  "mec. Robert Kubicki, obrońca oskarżonych z firmy deweloperskiej twierdzi, że Thomas Zieliński nie poniósł żadnej straty. – Naszym zdaniem dom był w ruinie i nie dałoby się go odbudować, więc nie może być mowy o tym, że doszło do szkody – twierdzi mec. Kubicki. " Teraz właściciel zburzonego domu powinien zburzyć dom pana mecenasa twierdząc, że był w ruinie - wg tego pana to wystarczający powód:-) Niedługo ktoś zburzy komuś dom, bo będzie on brzydki, więc nie będzie żadnej szkody...Mam nadzieję, że ten właściciel dostanie potężne odszkodowanie, zdoła odbudować dom i na pociesznie po całej ten nerwówie będzie miał świadomość, że to deweloper zapłacił za rozebranie ruiny. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zaczynam się bać

  doska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Tak to powinno działać

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dziwne

  koli (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Dlaczego właściciel nie ogrodził do tej pory działki? Jak delikwenci z budynku chcą parkować, to niech płacą właścicielowi kasę za parkowanie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Właścicielu tej działki

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Za przeproszeniem zabiera się Pan do tematu od dup. strony. Na Pana miejscu robię tak:
  1. Zamawiam aktualne wyrysy i wypisy z rejestru gruntów etc.
  2. Zamawiam koparkę by odsłoniła fundamenty....rozwiń całość

  Za przeproszeniem zabiera się Pan do tematu od dup. strony. Na Pana miejscu robię tak:
  1. Zamawiam aktualne wyrysy i wypisy z rejestru gruntów etc.
  2. Zamawiam koparkę by odsłoniła fundamenty.
  3. Biorę rzeczoznawcę majątkowego i geodetę by wytyczyli/zaktualizowali/ fundamenty.
  4. Zgłaszam remont budynku.
  5. Remontuję.
  I tyle..
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Glupoty opowiadasz

  Abaqus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Nie można wyremontować nieistniejącego budynku. Same fundamenty to nie budynek. Budynek jest obiektem budowlanym posiadającym KUBATURE!!! O jakiej kubaturze mówisz w przypadku samych fundamentów??

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KULSONY

  LOKI (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 2

  Jeżeli prawniczek twierdzi, że ta działka jest warta mniej niż 200000 pln to jest debilem, złodziejem, kłamcą wraz z deweloperem którego reprezentuje etc.. Ceny za 5 arów w tym rejonie zaczynają...rozwiń całość

  Jeżeli prawniczek twierdzi, że ta działka jest warta mniej niż 200000 pln to jest debilem, złodziejem, kłamcą wraz z deweloperem którego reprezentuje etc.. Ceny za 5 arów w tym rejonie zaczynają się od 500000 pln! Za samą działkę! A prezesik tej śmiesznej firemki stwierdził, że w jego ocenie ten dom był ruiną.. A w mojej ocenie, prezesik prawdopodobnie działa w zorganizowanej grupie przestępczej!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to Polska solidarnych gangsterów !

  afery, przekręty, grabieże, morderstwa, płonące wysypiska i wszechobecni mafiozi dzień w dzień (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  A solidarna bandycka hołota rządząca od 30 lat która w chwilę po przejęciu władzy sprzedała kraj i ludzi, zniszczyła co wypracował naród przeżywszy okropieństwa wojny bawią się w najlepsze w...rozwiń całość

  A solidarna bandycka hołota rządząca od 30 lat która w chwilę po przejęciu władzy sprzedała kraj i ludzi, zniszczyła co wypracował naród przeżywszy okropieństwa wojny bawią się w najlepsze w wyścigu do koryta. Wstyd suweren i hańba że głosujesz na takich s..... zamiast pogonić ich wszystkich do kamieniołomów a bandytom zabrać zagrabiony majątek i żyć jak dotacyjny rolnik z milionami dopłat.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Majchrowski = kraków z betonu

  qwert67 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

  Czekam na zmianę na fotelu prezydenta. Na szczęście wybory już blisko. Gibała może być

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2018. (Zakończenie głosowania)

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2018. (Zakończenie głosowania)

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!