Na sesji Rady Miasta Krakowa pod koniec marca radni uchwalili projekt uchwały, dot. sezonu kąpielowego w Krakowie. Ruszy on 1 czerwca br. i zakończy się 30 września br. Czy krakowskie kąpieliska są gotowe do sezonu?
Przylasek znalazł operatora
Spółka Nowa Huta Przyszłości informuje, żepo dwóch postępowaniach przetargowych wybrała operatora kąpieliska w Przylasku Rusieckim. Wybrano ofertę złożoną przez firmę Łukasz Knysak, AlohaPark z Krakowa.
Przypomnijmy, że poprzednie postępowanie ofertowe na wybór operatora kąpieliska trwało od 28 października do 1 grudnia 2020 r. Firma, która go wygrała, miała pełnić to zadanie przez 5 lat. Po nieco ponad dwóch latach, spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości znów ogłosiła postępowanie, w którym szukała operatora tego miejsca.
Do zadań wybranego operatora należeć będzie m.in. zapewnienie odpowiedniej obsługi kąpieliska, w tym ratowników czy udostępnienie sprzętu pływającego.
Wiadomo też, że jedna rzecz pozostanie bez zmian. Bezpłatna część parkingu pozostanie bezpłatna tylko i wyłącznie dla osób z niepełnosprawnościami, samochodów elektrycznych i posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Możliwe też, że w dobie szalejącej inflacji i wzrostów kosztów pracy i podatków ceny za parking wzrosną. O ile? Na razie nie wiadomo, bo stawki nie zostały jeszcze ustalone.
ZZM szuka ratowników dla Zakrzówka i Bagrów
Otwarcie kąpielisk znajdujących się pod opieką ZZM, w tym właśnie kąpieliska na Zakrzówku, planowane jest na 22 czerwca 2023 r. Kąpielisko czynne będzie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.
Kąpielisko na Zakrzówku zostanie podzielone na 5 niecek basenowych rozdzielonych pływającymi pomostami.
- niecka nr 1 - dla umiejących pływać, pow. 929 m2 , gł. 3,5 m
- niecka nr 2 - dla nieumiejących pływać, pow. 724 m2 , gł. 0,8 m
- niecka nr 3 - niecka dla dzieci, pow. 269 m2 , gł. 40 cm wraz z wyznaczonym brodzikiem - 36 m2
- niecka nr 4 - dla nieumiejących pływać, pow. 956 m2 , gł. 1,2 m
- niecka nr 5 - dla umiejących pływać, pow. 470 m2 , gł. 3,5 m
Dno niecek wykonane jest z krat pomostowych, z żywic winylowych zbrojonych włóknem szklanym, o małych oczkach. Całość konstrukcji basenu jest podwieszona do konstrukcji pomostów w sposób zapewniający ich stabilizację. Zejście do basenów będzie odbywało się poprzez stalowe drabinki zawieszone na sztywno na stalowej konstrukcji pomostu.
Pomosty będą wyposażone w 14 stanowisk dla ratowników z miejscem na sprzęt ratunkowy, oraz miejsca do cumowania łodzi ratunkowych. Ponadto kąpielisko będzie wyposażone w 7 szt. kół ratunkowych oraz 10 szt. tyczek ratowniczych. Od strony otwartego zbiornika, oraz pomiędzy zbiornikiem i skałami, zamontowane będę ochronne relingi linowe.
W sezonie letnim, na terenie kąpieliska nad bezpieczeństwem kąpiących się będzie czuwało 11 ratowników w dni powszednie oraz minimum 14 ratowników w weekendy i święta. Do dyspozycji ratowników będą też cztery łodzie: trzy wiosłowe i jedna motorowa.
Do zadań ratowników należeć będzie m.in. codzienne czyszczenie niecek basenowych i pomostów przed otwarciem kąpieliska i przesyłanie dwa razy dziennie informacji o panujących warunkach na kąpielisku, w tym tych dotyczących m.in. temperatury powietrza, temperatury wody, prędkości wiatru w m/s, koloru obowiązującej na kąpielisku flagi, a w przypadku czerwonej flagi na
kąpielisku, przyczynę jej obowiązywania,
Liczba osób, które w jednym momencie będzie mogła korzystać z basenów waha się od 600 do nawet 1000 osób. O ostatecznej liczbie ZZM poinformuje bliżej otwarcia kąpieliska. Wstęp na kąpielisko będzie bezpłatny.
Odnośnie Centrum Sportów Wodnych, wypożyczalni sprzętu i kawiarni, Aleksandra Mikolaszek z ZZM informuje, że w tym sezonie nie zostaną jeszcze otwarte.
- Na ten moment trwają jeszcze prace. Po ich zakończeniu będzie możliwe ogłoszenie przetargu. W tym sezonie raczej nie zostaną uruchomione - mówi
22 czerwca ruszy również kąpielisko nad Zalewem Bagry. Podzielone ono zostanie na trzy części. Plaża Bagry, Plaża Bagry II i Plaża Bagry Wschód. Wszystkie kąpieliska charakteryzują się łagodnym zejściem, co umożliwi wyznaczenie brodzika dla dzieci oraz stref dla umiejących i nieumiejących pływać.
Podobnie jak w przypadku Zakrzówka, kąpieliska nad Zalewem Bagry czynne będą od 10.00 do 18.00. W dni powszednie opiekę nad mieszkańcami stanowić będzie minimum 3 ratowników, w weekendy (sobota niedziela) i święta minimum 4 ratowników (osobno dla kąpieliska Plaża Bagry oraz Plaża Bagry Wschód), zaś 2 ratowników od poniedziałku do niedzieli (dla kąpieliska Plaża Bagry II).
Do obowiązków ratowników prócz przesyłania dwa razy dziennie informacji dot. panujących warunków na kąpielisku, należeć będzie również oczyszczanie obszaru przeznaczonego do kąpieli oraz terenu od lustra wody do 2 m w głąb lądu-plaży czy
oczyszczanie dna akwenów z wszelkich przedmiotów mogących spowodować skaleczenie lub inny wypadek.
Prócz stacjonarnych stanowisk ratowniczych, ratownicy będą mieli do dyspozycji dwie łodzie wiosłowe do patrolowania zbiornika.
70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Góralskie królestwo Marty i Dawida Kubackich. W Szaflarach zbudowali piękny dom
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Jakie linie tramwajowe planowane są w Krakowie w najbliższych latach? LISTA