Wystawa udowadnia, że powstały na początku ubiegłego wieku budynek przy ul. Straszewskiego 28 to prawdziwa architektoniczna perełka. Uwagę zwraca już jego fasada - z półokrągłą loggią i umieszczoną nad drzwiami wejściowymi kubistyczną płaskorzeźbą. Jeszcze ciekawsze jest wnętrze gmachu: ściany zdobią inspirowane folklorem malowidłaLudwika Eugeniusza Dąbrowy - Dąbrowskiego, a w sali wystawowej, sieni wschodniej i na stropie sali posiedzeń umieszczono rzeźby ornamentacyjne autorstwa Juliusza Szopińskiego.
Oprócz fotografii budynku i zdobiących go dekoracji, na plenerowej ekspozycji znalazły się też projekty modernizacji gmachu, autorstwa studentów Politechniki Krakowskiej. Wśród propozycji młodych architektów pojawiały się rozwiązania takie jak: tarasy otwierające widok na Wawel i Kopiec Kościuszki, przestrzenie przeznaczone na działalność artystyczną taką jak wystawy, koncerty czy spektakle, oranżeria i ciągi komunikacyjne, dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Projektanci szczególną uwagę zwracają na połączenie nowoczesności z historyczną bryłą gmachu. Prezentowane projekty powstały w ramach konkursu zorganizowanego przez Politechnikę i Naczelną Organizację Techniczną.
Architektura i propozycje modernizacji to tylko jedna część wystawy. Druga nawiązuje do Jubileuszu 140-lecia organizacji stowarzyszeń naukowo technicznych w Galicji i Małopolsce.
WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 24
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/dziennipolski