WIDEO: Barometr Bartusia. Doradcy podatkowi przeciw zawiłemu prawu i deptaniu tajemnic
Poseł Bogusław Sonik przypomina, że w Poniedziałek Wielkanocny na krakowskim odpuście Emaus odbywa się corocznie tradycyjny odpust. Na straganach można znaleźć figurki, przedstawiające Żydów, tzw. Judaszki.
- Figurki te przedstawiają karykaturę chasydów, ortodoksyjnych Żydów, którzy stanowili znaczną część społeczności żydowskiej w Polsce przedwojennej. Często przedstawiane są z woreczkiem pieniędzy, jest to stereotyp nawołujący do nienawiści - pisze Sonik.
Poseł proponuje, by we współpracy z Muzeum Etnograficznym zostały przygotowane tablice, informujące o kontekście kulturowo-historycznym tych figurek.
- Ponadto apeluję, by usunąć ze straganów napis o charakterze pogardliwym "Żydki" oraz nie dopuścić do sprzedaży figurek z workami pieniędzy, gdyż nawiązuje to do nazistowskiego ujęcia chytrej finansjery żydowskiej - twierdzi Sonik.
Jego zdaniem ostatnie pochody karnawałowe w Belgii oraz Holandii, przedstawiające karykatury Żydów i z udziałem grup przebranych za nazistowskich żołnierzy spotkały się ze słuszną krytyką w Europie.
- By uniknąć podobnych zarzutów wobec Krakowa, apeluję do pana prezydenta o podjęcie działań, by podczas tegorocznego Emausu nie dopuścić do zaistnienia sytuacji, które mogą zostać odebrane za przejaw antysemityzmu oraz być obraźliwe dla Żydów - kwituje Bogusław Sonik.
- Sekrety stadionu Wisły Kraków. Nieznane zakamarki! [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- Czy znasz tablice rejestracyjne z Małopolski? [QUIZ]
- GIS ostrzega przed koronawirusem. Sprawdź listę krajów
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!
- Jak Trasa Łagiewnicka zmieni Kraków? Zobacz jej wizualizacje
